Terry Goodkind – Meč pravdy 1 – První čarodějovo pravidlo

25. ledna 2015 v 17:53 | Polgara |  Fantasy
Rozsáhlý fantasy cyklus znovu ožívá díky nakaldatelství Classíc


Nakladatelství: Classic
Rok vydání: 2008
Počet stran: 592

Podle anotace by se mohlo zdát, že jde o jednoduchý nijak nekomplikovaný příběh. Ale opak je pravdou. Meč pravdy v sobě ukrývá mnohem víc než by se na první pohled mohlo zdát. Hodně mě potěšilo, když jsem zjistila, že se tahle klasická fantasy série dočkala pevné vazby. Možná za to mohl seriál, možná vzrůstající popularita fantasy žánru jako takového. Tohle rozsáhlé vyprávění jsem sháněla po všech pražských knihovnách ještě v paperbackovém vydání, které je rozdělené vždy do dvou dílů. Nakladatelství Classic se rozhodlo ty dva díly spojit v jeden a díky tomu se nám dostává do rukou nádherná, ale značně obsáhlá knížka. Změna je znát nejenom v nové obálce, formátu, ale také překladu. Čehož si všimnete hned na začátku.

Kahlan Amnellová, matka zpovědnice a žena netušených schopností musí prchnout ze své země, aby našla čaroděje prvního řádu Zeddicuse Zul´a Zorandera. Jenže je při svém pokusu přejít magickou bariéru pronásledována Darkenovými noshledy. Při zběsilém útěku se střetne s Richardem Cypherem, jenž se neznámé ženy v bílém šatu zastane a pomůže jí. Právě díky tomuto setkání se jeho život začne ubírat směrem jenž překvapí dokonce i Richarda.

Přestože by se mohlo zpočátku zdát, že hlavními postavami je Kahlan, Richard, Zedd a sviňák Rahl, tak Goodkind zasadil do svého rozsáhlého cyklu dalších desítky méně či více důležitých hrdinů. V tom prvním dílě to ještě není tak znát. Vždyť se s jeho světem teprve seznamujeme. Díky Kahlan se dozvídáme, jak to chodí v Západozemí. V mnoha částech mi to přišlo, že se Terry inspiroval v našem světě. Nejedna narážka čtenáři připadala jako výstřižek z novin, který se v tomtom příběhu stal skutečností. Jedná se o určitou kritiku naší společnosti. Nutno podotknout, že spisovatel bodá do vlastních řad hodně ostře.

Například ono slavné rozdělení společnosti. Tam, kde žije Richard nic takového není, a tak je komické, když dojde ke střetu dvou zcela rozdílných představ. Ano, narážím na délku Kahlaniných vlasů. V Západozemí se totiž postavení pozná podle délky vlasů a vzhledem k tomu, že ty Kahlaniny sahají až na zem....zároveň fakt, že v Západozemí magie žije, ale ve Středozemí je něčím tajemným místy dokonce zapovězeným. Aby toho nebylo málo, tak se v příběhu vyskytuje ještě jeden svět známý jako D´hara.

Po celou dobu čtení mě fascinovalo, nakolik má Goodkind svůj svět promyšlený. Především, co se magie týče. Do takovýhle detailů ji má dotáhnutou k dokonalosti málokdo. Zároveň se nebojí zacházet do řekněmě naturalistický popisů. Především, co se násilí týče. V tomhle ohledu jsou mistriněmi Mordh Sithy, služebnice Darkena Rahla. S nimi si své užije Richard, který se ocitne v jejich zajetí. Tyhle části mi přišly nejkrutější, hlavně ty, kde vystupovala Denna. V duchu jsem ji přezdívala cvokyně číslo dvě. V šílenosti ji předstihl ještě Rahl. A to už je čoc říct.

Spisovatel se nebojí používat narážek odkazujících na náš svět díky čemuž vnziká fantasy cyklus nečekaných rozměrů. Používá střidání pohleůd postav, takže v jednu chvíli čteme vyprávění z pohledu Kahlan, v dalším okamžiku zas Richarda. Přišlo mi, že místy se snaží zacházet do takových podrobností až z toho párkrát vzniknou hodně filozofické úvahy do nichž se občas očividně zamotal i samotný Goodkind. Ale čtenář mu to rád promine. Vždyť pro něj přichystal neuvěřitelné dobdrodružství plné magie a všeho, co k ní patří.

PS: Co mě zarazilo bylo vyobrazení bílého čaroděje na obálce. Chvíli jsem si myslela, že to má být Zedd, ale ten za a nemá vousy a jeho vlasy rozhodně nejsou tak husté. Navíc je šlachovité až vychrtlé postavy, takže ani tělesná konstrukce k němu nesedí. A potom babo raď. Že by se nám sem přemístil Gandalf?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | E-mail | Web | 25. ledna 2015 v 20:36 | Reagovat

Na tohle jsem už nejednou koukala v knihkupectví. A jak tak čtu tvou recenzi, mám strašnou chuť se do toho letos pustit, přece jen mám v plánu zabrousit více do klasické fantasy :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama