Sophie Jordanová - Nevítaní

1. ledna 2015 v 13:46 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
Nepříliš vzdálený svět budoucnosti


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 317

Spisovatelku, kterou známe díky její první sériie Drakii což je charakteristická young adult fantasy zabývající se draky tak, jak je dosud neznáme. Proto hodně překvapí, jaké téma si pro svoje vyprávění autorka zvolila tentokrát. Je vidět, že se nebojí inovovat. Hraje si jak se slovy, tak s příběhy takže čtenář má od ní neustále nějaké překvapení. Jen ho někdy při čtení napadne zda je to dobře.

A o čem Nevítaní jsou? Je to především dystopie. Svět nepříliš vzdálené budoucnosti, která není zrovna růžová. Tentokráte se setkáváme s hrozbou HTS syndromu což je v podstatě a v nám srozumitelném jazyce vraždící virus. Gen, jenž se probudí v okamžiku, kdy to nejméně čekáme. Kdysi dávno na začátku školního roku se dělaly testy DNA u všech lidí v celé zemi. Problémem bylo, že nikdo neměl tušení proč. Jen věděli, že na ně všichni bez výjimky musí. Po čase přišly dokonce výsledky. Pro někoho vysvobození pro jiného uvrhnutí do věčného vězení. Přesně to se stalo hlavní hrdince, která doteď žila klidným, psokojeným životem úspěšné a talentované dívky. V jediné chvíli přijde o všechno včetně přítele a přátel. Onou hrdinkou je Davy. Co se s ní stane? Co ji čeká s novým a nepříliš lichotivým označením?

Jak už u Sophie Jordanové bývá zvykem, tak svoje příběhy před čtenáře předkládá pomalu. S rozvahou a někdy lehce natahovaně. Nejdřív vás seznámí se světem, kde je všechno zpočátku idylické, hlavní hrdina si žije jako v bavlnce, ale postupem času se ukáže, že opak je pravdou. I když v tomto případě klapalo všechno do puntíku. Davy měla to po čem touží všechny mladé dívky. Proto jsem dokázala pochopit ten šok a odmítnutí, kdy se dozví děsivou pravdu. Nejhorší je ten pocit, že musí opustit všechno a všechny. Jordanová zde nádherně ukázala někdy až neoopodstatněný strach lidí z toho, co neznají. V tomto případě jejich obavy z hroby HTS viru. Příběh byl doplněný rozhovory a výslechy jednotlových protagonistů což mu dodávala na uvěřitelnosti.

S čím bude mít čtenář problém jsou ostatní hrdinové. Je jich pouze pár, které si oblíbíte a věříte jim každé jejich slovo. Zbytek se ve vyprávění komíhá jako vlajka ve větru. Osamoceně a nepovšimnutě. Hodně jsem musela srovnávat s Drakií. Taky hlavní hrdinka zmítaná ve víru pochybností. Na jedné straně její dokonalý přítel jehož milovala od počátků věku na straně druhé nový, záhadný prostě pan tajemný v podobě Seana. Pak je tu její věrná kamarádka. Hlavně u ní byl ukázaný ten strach, to odsouzení, když se dozvěděla o Davy a jejím "postižení". Hodně silnou stránkou vyprávění jsou rodiče Davy. Jejich emoce, jejich chování a přístup k samotnému problému. Věříte jim a oblíbíte si je hned.

Přesto si říkáte, jaká je škoda, že ostatní hrdinové zůstávají ve stínu. Jakoby skryti na pozadí. Nutno podotknout, že spisovatelka píše výborně. Ví, jak čtenáře vtáhnout do jí vymyšleného světa a hraje si s ním. Přesto se místy neubráníte myšlencem, že šla knížka o pár desítek stránek zkrátit. Místy to fakt působí zbytečně natahovaně a některé scény tak bohužel vyznívají do prázdna. Sophie používá er formu, všechno vidíme z pohledu Davy, která se smiřuje se svým novým osudem. Ale máme možnost pomocí vložených výslechů nahlédnout do mysli i dalších hrdinů.

Nevítaní jsou zvláštní a fascinující dystopií s výborně promyšleným světem. Dokážete si představit, že by se něco takového mohlo stát. Co už je horší jsou jednotlivé charaktery u nich má čtenář pocit, že kdyby tam nebyly, nic se nestane. Přesto vás knížka natolik vtáhne do děje, že tohle uklouznutí Sophie prominete a rádi se k jejím stránkám zase vrátíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marillee Marillee | E-mail | Web | 1. ledna 2015 v 14:07 | Reagovat

Uvidím, jestli si ji pořídím. Drakii mám celkem ráda, vyhovuje mi styl psaní autorky. :) A že se dala na dystopii, mě hodně navnadilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama