Karel Pexidr – Cesty k cíli

4. ledna 2015 v 13:35 | Polgara |  Česká literatura
Klid a mír domu byl jejich hostitelem, vlídné teplo domácího krbu jejich strážcem


Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2014
Počet stran: 102

Někdy je zajímavé, jak se k některým knížkám dostanete a po čase si potom čtenář uvědomí, že by si měl někdy psát, jak k němu určité literární kousky přišly. A věřte mi, nejednou by to vydalo na román. Tahle útlounká knížečka, která vás uvítá obalem v barvách zapadajícího slunce v sobě ukrývá nejedno poselství. Překvapilo mě, jakým stylem spisovatel knížku napsal. Každá kapitola nese název tématu jemuž se věnuje.

Karel Pexidr ví, jak čtenáře vtáhnout do svých úvah. Jedná se o krátká vyprávění z běžného života, jež se vám nejednou vryjí do paměti víc než by se vám líbilo. V tomhle případě platí, že v jednoduchosti je síla. Co se mi hodně líbilo, že Karel Pexidr vypráví své příběhy ústy jednotlivých hrdinů a potom na samém konci do děje vstoupí svým dodatkem. Například úplně první příběh s názvem Kolumbus. Představte si naprosto obyčejnou učitelku na prvním stupni základní školy, která najednou na svoji třídu vystřelí dotaz, zda-li znají Kolumba. Zpoza ostatních se vztyčí ruka žáčka s prohlášením, že on ho zná. A na to se rozjede zajímavá diskuze vedená především paní učitelkou.

Zvláštní povídka je také Žhář, která se zabývá určitou tématikou. Ale je zakončená takovým způsobem, který jste nečekali. Ostatně některé povídky se dají odhanout, jaký budou mít závěr jiné zase ne. Pexidr si s vámi svýmz vláštním způsobem hraje a místy vás nutí přemýšlet. Věty jsou však psány jednoduchou, nenáročnou formou. Používá klasickou er formu a nejednou dochází ke střetu jednotlivých protagonistů, díky čemuž se dočkáme rozhovorů mezi nimi. A jak vlastně taková úvaha, autorův vstup na konci příběhu vypadá? Pro názornější ilustraci přikládám úryvek, který to vysvětlí mnohem lépe jak já.

Sen o lásce, která se s Bárou míjela, sen o lásce, který se s Romanem setkal, zahryzl se mu dlouhodobě do vědomí a paměti. I po létech si jej připomínal, když už byli s Rvou dávno svoji a pozorně se starali o rozrůstající se rodinu. Vůbec ho nenapadlo, aby se sám sebe zeptal: chlapče, proč ti na něm tak záleží, proč se k němu stále vracís, vždyť víš, že se nejednalo o nic víc než pouhý sen?

Každá povídka obsahuje jiné poselství přesto mají všechny něco společného. Spletité cesty života, které nás postupně dovedou k cíli. Závěrečná kapitola je jakousi tečkou za toutu úvahovou knížečkou. Přeci jenom název Světla a stíny nebe dává tušit, že se s námi Karel Pexidr rozloučí po svém. A aby toho nebylo málo, tak na úplný závěr knížky je vložený text o autorovi, jenž nám poodhalí něco víc o jeho osobnosti.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Epocha
Knížku můžete koupit na Cesty k cíli
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama