Jean-Dominique Brierre - Edith Piaf - Bez lásky nejsme nic

3. ledna 2015 v 20:58 | Polgara |  Světová literatura
Kouzelná, magická a mýty opředená. Taková byla Edith Piaf


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 230
Skoro jakoby jí její narození předpovídalo směr jímž se bude život této slavné zpěvačky ubírat. Narodila se dvěm potulným umělcem v prostředí pařížských ulic. A už od dětstkých let se s uměním jako takovým potkávala. Otec profesionální akrobat, matka zpěvačka s nezapomenutelným hlasem. Je zajímavé, že již v patnácti letech Edith pocítila touhu po svobodě a dokázala se odtrhnout od rodiny. Jako každý umělec vyzkoušela různá povolání, ale hned zjistila, že tohle pro ní není. A tak se vrhla na zpívání. Tentokrát ji znovu na světlo světa vynesla ulice. Vždyť právě tam tato slavná pěvkyně začínala a nebýt majitele kabaretu le Gerny's Louis Leplée, tak by se možná nemusela proslavit. Právě díky němu se dočkala slávy o jaké se jí ani nesnilo.

Edith Piaf. Jméno, které zná každý, kdo miluje hudbu. Žena mnoha pádů a mnoha vzestupů. Nic neměla zadarmo a všechno si musela získat vlastní pílí. Přestože pocházela z Paříže, dokázala se prosadit také v Americe a v Evropě. Nutno zmínit, že samotná Edith práci životopiscům neusnadňovala ba právě naopak.Sama nejednou vypustila informaci, která nebyla vždy pravdivá. A tak vznikla nejedna fáma a vytvořil se zvláštní mýtus okolo této famózní zpěvačky. Možná právě to vedlo k tomu, že se o ni začali zajímat i za oceánem.

Komplikovaný život této zpěvačky zapříčinil, že životopisy zabývající se její osobou jsou obsáhlé a vícesvazkové anebo se věnují pouze určité životní etapě. Brierre je v první řadě hudebník, a tak se v textu objeví nejednou její písně i s překladem. Nutno podotknout, že se snažil udržet si nestranný pohled a podat čtenáři určitou představu o komplikovanosti života této osobnosti. A to překvapí, poněvadž jde o knížku řadící se do beletrizoaných životopisů. A právě beletrizace je na tomto díle vidět ze všech dosud vydaných knih v této edici nejméně. Což je jedině dobře.

Pakliže chceme nějakou konstruktivní četbu ze života slavných, tak se to bez určitého odstupu neobejde. A není to tak špatné. Ba právě naopak. Brierrův styl psaní dodává na uvěřitelnost. Hodně pomáhají i přiložené úryvky dopisů, výňatky z novin, přiložeé úryvky z písní a další.

Šanson, magický a přitažlivý zpěv jenž Edith Piaf vyzvedla na výsluní a posunula ho dál než její předchůdci. Díky ní šanson neumřel a dodnes nás dokáže okouzlit svým ladným a přitažlivým rytmem jemuž všichni jednou za čas rádi podlehneme.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Edith Piaf: Život bez lásky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elinor Elinor | Web | 4. ledna 2015 v 10:09 | Reagovat

Hm... proč dvě prakticky synonyma v perexu hned vedle sebe? ;-)  :-D

2 nel-ly nel-ly | Web | 7. ledna 2015 v 12:45 | Reagovat

kouzelná a magická, labilní a narkomanka k tomu, jo, umělci :D
jsem začínala pracovat v kině, když byla premiera filmu, a pak jsem tu její písničku nenvádiěla, protože ji hráli dva týdny, celý den, na obou sálech, co jsem měla na starost jako nováček

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama