James Dashner – Labyrint 2 – Spáleniště - Zkouška

18. ledna 2015 v 21:04 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
Druhá zkouška právě začíná. Vítejte v noční můře známé jako Spáleniště


Nakladatelství: Yoli
Rok vydání: 2014
Počet stran: 344
Anotace:
Už žádné hlavolamy. Žádné proměnné. A žádné běhání. Thomas byl přesvědčený, že když se jim podařilo uniknout, vrátí se on i Placeři ke svým dřívějším životům. Nikdo však ve skutečnosti netušil, do jakého života se vracejí. Země, sežehnutá slunečními erupcemi a spálená novým, krutým klimatem, se změnila v pustinu. Vláda se zhroutila - a s ní i pořádek. Rozpadajícími se městy teď bloudí "raplové", lidé pokrytí hnisavými ranami, které infekční nemoc nazývaná erupce dohání k vražednému šílenství. Hledají, kde by našli další oběť...

Na počátku to vypadá, jakoby naši hrdinové z Placu byli zachráněni. Jsou v relativně pohodlné místnosti, mají kde spát, je tam voda, žádné nebezpečí jim nehrozí….tedy až na raply. Zvláštní stvoření, která od místnosti oddělují silné mříže a zdi. Přesto se dovnitř budovy dostane jejich neuvěřitelně hlasitý křik, který rve chlapcům uši. Aby toho nebylo málo, tak Thomas zjistí, že chybí Teresa. Dívka na níž mu záleží víc než si sám připouští. Postupem času se chlapci dozví, že tím jejich utrpení nekončí. Že se jedná o jakousi hru, kterou s nimi hraje určitá organizace. A že je nenechá ani na několik minut v klidu se přesvědčí další den ráno, kdy se všem na krku objeví zvláštní tetování předurčující jejich osud. Podaří se skupině mladých mužů nemožné a dokáží se i z tohohle dostat se zdravou kůží?

Loutkáři. Tak by se dali označit členové organizace, kteří jsou zmiňování výše. Svět je totiž zasažený apokalypsou neuvěřitelných rozměrů a právě tenhle pokus, tes, jak tomu říkají, má nějak rozhodnout o osudu lidstva. Je až neuvěřitelné, jak si někteří omluvit fakt, že si s ostatním lidskými bytostmi hrají jako kočka s myší. Nejhorší na celém vyprávění je, že víte, že jste zkoumáni, ale nemůžete nijak uniknout, protože ona zkouška je promyšlená natolik důkladně aby se žádný zkoumající předmět nedostal ven.

Nutno podotknout, že Dashner má psychologii perfektně promyšlenou. Zaměřuje se nejenom na obyvatele bludiště, ale také na jejich věznitele. Snaží se čtenáři představit příběh z obou úhlů pohledu. Takže někdy se dozvíme i něco od samotných zakladatelů bludiště. Pro ty, kteří znají tento dystopický příběh z minulé knížky, již vědí, co mají čekat. Druhý díl je vyprávěný především ústy Thomase, tedy klasickou er formou.

Nemohla jsem si pomoct, ale cestu k ženským hrdinkám jsem si prostě nenašla. Relativně normální byla Brenda, ale Teresu jsem chtěla při každé zmínce o ní nakopnout. Víc mě zaujaly mužské postavy a to i pan krysák, který se objeví hned na začátku. Nechyběl tu Minho, Newt, Thomas a další. Co mě naopak fascinovalo, že jde o drsný příběh, tak se tu násilí objeví minimum. A jde spíše o pohrávání si jak s čtenářovou psychikou, tak psychikou hlavních hrdinů. Nechybí tu ani charakteristický placerovský humor.Někdy se zdá, že může působit nepatřičně, ale je tomu naopak.

Co zvedne ze židle je konec. Sice vám trochu poodhalí roušku záhad, ale zároveň vás donutí zakončit knížku s otevřenou pusou a přemýšlet o vraždě spisovatele. Takhle to utnout a takhle dlouho čekat na další díl? To se dělá?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama