Elisabeth Fremantleová – Královnin gambit

11. ledna 2015 v 20:51 | Polgara |  Historické romány
...
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 463Kateřina Parrová v jednatřiceti letech podruhé ovdověla. Krátce poté se zamilovala do oslnivého dvořana Thomase Seymoura a
doufala, že znovu se konečně provdá z lásky.

Po povinném návratu ke královskému dvoru nicméně zjišťuje, že upoutala pozornost egoistického, churavějícího a nebezpečně mocného panovníka Jindřicha VIII., který navíc zanedlouho odesílá svého rivala Seymoura jako vyslance do Evropy. Královskou nabídku k sňatku odmítnout nelze, a tak, ve stínu předcházejících Jindřichových manželek - dvě skončily na popravišti, jedna zemřela po porodu a dvě manželství byla anulována - Kateřině nezbývá, než se za krále provdat a stát se jeho šestou chotí.

Žena, která dokázala okouzlit nejenom svoji krásou, ale především bystrým intelektem. Spisovatelka nás s touto zajímavou osobností seznamuje v okamžiku, kdy přijde o již druhého manžela. Díky tomu se stane nezávislou, bohatou, ale především žádanou ženou. Znovu se ocitá ve středu dění na dvoře Jindřicha VIII. Právě zde potkává svoji osudovou lásku Thomase Seymoura s nímž ji seznamuje její bratr.

Na jedné straně mladý a nerozvážný muž, jenž využívá svých předností a na straně druhé žena, která má za sebou dvě nepříliš šťastná manželství. Jenže ani ona není z kamene, a tak si dovolí pro jednou šlápnout vedle. Bohužel pro ni si jí všimne samotný král Anglie. A tak chtě nechtě musí ustoupit svým citům a provdat se za naprosto cizího člověka. Již po několikáté. Přesto jako jedna z mála manželek tohoto krále dokázala nemožné a se ctí přežila na tudorovském dvoře. Dokázala mistrně odvracet útoky těch, co by ji rádi viděli na popravišti, včas odhalila nejednu intriku, ale především si získala výsadní postavení na tomto dvoře.

Je škoda, že právě o téhle manželce není mnoho knih. Pokud se řekne tudorovský dvůr, tak se většině vybaví Anna Boleynová, Kateřina Aragonská, možná ještě Jane Seymourovou. Ostatní však bohužel zůstávají ve stínu. Nicméně Fremantleová se nezaměřila jenom na Kateřinu, ale také na omotaní postavy. Velkou pozornost věnuje její komorné Dot, která je u všech důležitých okamžiků. Příběh je totiž psaný er formou a nejednou se na jedné stránce vyskytne, že prostor dostane víc hrdinů. Což mže v reálu vypadat tak, že příběh je vyprávěný nejdřív z pohledu Kateřiny, pak její komorné Dot, Huickeho a dalších.

Knížka se může zdát zdlouhavá, ale není tomu tak. Na těch stovkách stránek se toho stane tolik, že než všechny pocity z různých událostí vstřebáte, tak už jste na konci. Je třeba zmínit, že zvláštním konci, protože jde o trilogii a tohle je teprve první díl. Nutno podotknout, že čtenář neodolá srovnání se spisovateli, kteří se tudorovským dvorem taktéž zabývali. Například Mantelová (Wolf Hall), Weirová, která už patří mezi zkušenější spisovatelky a má za sebou řadu knih anebo kniha Šest žen Jindřicha VIII. od Antonie Fraserové. Podobné, ale přesto jiné tématiky. Každá z těchto dam si vzala na paškál jinou osobnost či okamžiky z dějin tudorovců. Všechny mají společné jedno. Čtivý beletristický styl, ale přesto se věrně drží historického pozadí.

Vzhledem k tomu, že Fremmantelová je nováčkem, tak je to místy na románu znát. Například v tom jejím věčném přeskakování z postavy na postavu, ale od dob Martin už jsem si na to zvykla a tolik mě tenhle způsob vypravování nerozhází. Spisovatelka umí skvěle vystihnout tehdejší dobu, nádherně rozehrává intriky na královském dvoře a přišlo mi, že si neodpustila ani lehčí kritiku Jindřicha VIII. a jeho chování. Zároveň nezapomněla na fakt, že žádný šlechtic si nebyl jistý svým postavením a během vteřiny se mohl ocitnout na popravčím špalku. Právě neustálá obezřetnost a souboj o moc či o pouhé přežití na vás dýchá z každé stránky. Zároveň si přijdete jako kdybyste se ocitli v centru dění a sami si navlékli ty nádherné šaty. Román Královnin Gambit je skvělým zpestřením a přiblížením toho, jak to chodilo na dvoře krále Jindřicha VIII.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentrum
Knížku můžete koupit na Královnin gambit
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 19. ledna 2015 v 13:50 | Reagovat

Zní to dobře, romány z tudorovské Anglie mám ráda a máš pravdu, že o Kateřině Parrové zase tolik knih není, vzpomínám si, že jsem četla pouze Šestou ženu od Jean Plaidy, což také není špatná kniha. :-)

2 Bichlička Bichlička | Web | 14. července 2015 v 9:48 | Reagovat

Tak to zní perfektně!!!! Určitě děkuji za tip a přidávám si na seznam :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama