Leslye Walton – Podivuhodné a krásné soužení Avy Lavender

21. prosince 2014 v 20:46 | Polgara |  Světová literatura
Citát z knížky: "Láska z nás dělá takové hlupáky."


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 280
Anotace:
Rodina Rouxova má pošetilou lásku ve vínku, což nevěští nic dobrého pro její nejmladší členku, Avu Lavender. Ava - skoro ve všech ohledech normální dívka - se narodila s křídly.
Ve snaze pochopit tuto svou zvláštnost a s rostoucí touhou zapadnout mezi své vrstevníky se šestnáctiletá Ava odváží do světa, naprosto nepřipravená na to, co ji může čekat, a naivní vůči zvráceným pohnutkám ostatních lidí. Lidí, jako je třeba zbožný Nathaniel Sorrows, který si Avu splete s andělem a jehož posedlost dívkou s křídly vygraduje v noci oslav letního slunovratu.
Tu noc se nebe roztrhne, vzduchem se mezi poletujícím peřím řinou provazce vod a osud Avy i její rodiny nabírá na ničivé kadenci.

Knížka není pouze o Avě, krásné dívce s křídly, ale také o její početné rodině. Což se hodně promítne v první části vyprávění, která se zaměřuje na babičku, maminku a další členy rodiny. Především první dva zmínění dostanou hodně prostoru. Přestože je v hlavním názvu knížky jméno Avy Leavanderové, tak se spisovatelka víc zaměřila na rodinu Rouxových a Levanderových. Avy je jakýmsi prostředníkem, který s nimi čtenáře seznámí.

Středobodem knížky je město lásky Paříž. Což se hodně projeví i v textu, protože se nejednou potkáme s francouzskými slovíčky. Na rovinu říkám, že znám jenom těch pár, která se často vyskytují ve filmech, ale i tak mě překvapilo, jak snadno se mi slovíčka četla. Mohla za to skutečnost, že hned zatím byl překlad.

Jiní mě považovali za obludu a zrůdu. Jeden si mě k mé velké smůle spletl s andělem. Pro matku jsem byla vším, pro otce ničím. Babičce jsem den za dnem připomínala ty, které kdysi milovala a ztratila. Jenže já znala pravdu. Někde hluboko v duši jsem ji vždycky znala. Byla jsem prostě jen dívka.

Přiznám se, že bych nechtěla být Avou. Na jednu stranu jsem jí trochu její dar záviděla, ale na druhou jsem si uvědomovala, že je to svým způsobem spíše prokletí. Musí se skrývat společně s jejím bratrem Henrym před lidmi. On má problém v tom, že má panickou hrůzu z toho, že se ho někdo dotkne, nikdy v životě neplakal a ani moc nemluví. Další důležitou postavou je babička Emilienne. Protože právě u ní se prvně vyskytne magie. Emilienne je matkou Viviane, což je maminka Avy. Líbilo se mi, i jak spisovatelka do příběhu dala klasický strach lidí ze všeho neznámého. V tomhle případě se to týkalo čarodějnictví. Lidé si totiž mysleli, že právě Emilienne je čarodějnice, a aby ji dali najevo svoje opovržení, tak odmítli chodit do její cukrárny.

Je zvláštní, že všechny příběhy hlavních postav začínají buď v okamžiku jejich zrození anebo vypráví o jejich dětství. Přišlo mi to skoro jako cesta skrz dětskou duši, i když ani to není správný popis. Zpočátku jsem nevěděla, co si o knížce myslet a kam ji zařadit. Nicméně jakmile se prokoušete několika kapitolami, je vám jasné, že jde o magický realismus který se prolíná celým vyprávěním.

Milé, příjemné a fascinující. I tak by se dalo označit toto vyprávění. Nečekejte nic akčního, ale i tak vás Podivuhodné vyprávění vtáhne do sebe a propustí až na samém konci. Na tolik kouzelné je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Cleo Cleo | Web | 22. prosince 2014 v 10:09 | Reagovat

Jů, tuhle knížku doufám dostanu k Vánocům, tak uvidím, co na ní budu říkat. :)

2 Cleo Cleo | Web | 22. prosince 2014 v 10:09 | Reagovat

Mimochodem, moc pěkný layout!

3 Кристина Ж. Кристина Ж. | Web | 25. prosince 2014 v 15:40 | Reagovat

Páni, opravdu překrásná obálka (na tu se vždycky nechám chytit :D ). Ten námět je docela zajímavý, až někdy budu mít náladu, možná po ní sáhnu. Hezká recenze. :-)

4 Em Age Em Age | Web | 25. prosince 2014 v 20:23 | Reagovat

Melancholický, ale jaksi úzkostlivý námět. Z toho žlutého textu nemám vůbec dobrý pocit. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama