Yrsa Sigurdardottir – Poslední rituál

5. listopadu 2014 v 14:30 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 421
Rok vydání: 2014, 2. vydání

Hlavní hrdinkou je právnička Tóra, která má tak trochu finanční problémy. Proto bez rozmýšlení vezme nabízející se záchrannou kotvu v podobě bohaté rodiny, jež po ní chce vyšetřit záhadné úmrtí jejich syna Haralda. Jak už bývá zvykem, tak se hned na začátku objeví podezřelý. Haraldova rodina je však přesvědčená, že mají špatného pachatele, a právě proto najme naši hrdinku. Jak právnička postupuje dál, zjišťuje, že Harald nebyl zase až tak velké neviňátko. Zajímal se o čarodějnické rituály, které byly provozovány na Islandu a knihy s tím související. Aby toho nebylo málo, tak jeho mrtvola má vypíchnuté oči a na těle vyřezaný jakýsi starodávný symbol. Podaří se Tóře nemožné a odhalí skutečného viníka?

Přestože by se mohlo zdát, že hlavním tématem příběhu je případe, který hlavní hrdinka vyšetřuje, tak opak je pravdou. Spisovatelka Yrsa poukazuje na to, že člověk mnohdy propadne své práci a zapomíná na to, že i jeho vlastní rodina může mít problémy. Aby na celý problém hrdinka nebyla sama, tak za společníka dostala kolegu právníka Matthiase. Ani on není na světě sám, ale i přesto si na své blízké nedokáže udělat čas.

Spisovatelka mistrně zobrazila mysteriózní část vyprávění. Nebojí se zabíhat do detailů, a tak čtenáře vtáhne do světa čarodějnických obřadů, rukopisů a prazvláštních záhad na něž je potřeba víc než jen logické myšlení. Co se mi na Posledním rituálu líbilo bylo to, že Yrsa příběh nezaplnila mrtvými těly. Vystačila si pouze s náznaky. Spíše se věnovala psychologii jednotlivých hrdinů a jejich rodin. Právě to činí z tohohle díla něco víc než jen pouhý thriller.

Je jedinečný, čtivý a nebojí se improvizovat. Navíc díky hrdinčině ostrému jazýčku se dočkáme nejedné vtipné situace, která trochu obrousí tu vážnou část knížky. Co čtenáře nenechá chladnými je to jiskření mezi Matthiase a Tórou. Zároveň fakt, že Yrsa nezabíhá do příliš velkých podrobností, a když už ano, tak natolik minimálně, že oproti jiným thrillerům vám tenhle přijde jako takové odlehčení před spaním.

Víc si hraje s postavami, drsnou krajino v níž se vyprávění odehrává, ale především čarodějnictvím. Fascinovalo mě, že se někdo do takhle složitého odvětví (mohu-li tohoto slova použít) odváží někdo pustit. Málokterý příběh vás dokáže vtáhnout natolik, že čtete od začátku do konce se zatajeným dechem. Ale Yrse se to povedlo na výbornou.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Poslední rituál
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bigbiz bigbiz | Web | 6. listopadu 2014 v 11:53 | Reagovat

Tak knížka vypadá velmi dobře aspoň podle popisu. Ovšem je pravda, že severské thrilery jsou vynikající. Jen je škoda, že jsou tak opomíjené. Ale doufám, že po úspěchu Skočného přílivu se i tohle změní.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama