Jan Halada – Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi

2. listopadu 2014 v 18:20 | Polgara |  Historické romány
Armand Jean du Plessis de Richelieu - život a doba


Nakladatelství: Epocha
Počet stran: 224
Rok vydání: 2013
Anotace:
Nemám jiné nepřátele než ty, kteří jsou nepřáteli státu, prohlásil Richelieu na smrtelné posteli, ale málokterý státník před ním byl tak napadán a hanoben jako on. Kdo tehdy vlastně byl stát, král či kardinál? Koho a co představoval kardinál ve své době? Politickou moc, zdroj inteligence, či neukojenou ctižádostivost bez skrupulí a morálky?

Pokud patříte mezi čtenáře Alexandra Dumase a jeho Tři mušketýry, tak právě Jeden za všechny, všichni proti kardinálovi je pravě pro vás. Spisovatel Jan Halada popisuje na ani ne 200 stránkách kardinála Richelieu jako skutečnou historickou osobnost. Dumas totiž tohoto kardinála obalil nejedním mýtem a udělal z něho zloducha čísla jedna.

Co však o této mocné osobnosti, která žila v dobách krále Ludvíka XIII. víme? Jsou to informace z knihy jednoho slavného spisovatele anebo to, co se o něm dochovalo? Víte například, že kardinál si svoji cestu k moci musel těžce vydobýt a začínal v podstatě od nuly? Že si všechno získal svoji pílí? Že to byl vzdělaný člověk jehož celé jméno zní Armand Jean du Plessis de Richelieu? Již chápu proč je znám jenom pod svým příjmením. O Richelieu se v této knížce dozvídáme od samého počátku, od jeho vzestupu i po jeho pád. Pan Halada začíná každou kapitolu tím, že čtenáři představí to, co vytvořil Dumas a postupně odhaluje pravou podobu těchto skutečností.

Nezapomíná však ani nesamotného krále o němž ve vyprávění nejednou uslyšíme. V Dumasových mušketýrech je představován jako někdo, kdo je hoden obdivu. Někdo, kdo si zaslouží být milován nejenom lidem, ale především jeho věrnou stráží. Tak se například dozvíme o tom, jak skutečně vznikli Mušketýři.

Ze stránek se dočítáme nejenom o těchto dvou mocných pánech, ale také o jejich okolí. Tudíž se tu potkáme se jmény jako Marie Medicejská, Louis Vensdome a Jean Martin (knihkupci, kteří měli na svědomí vydávání francouzských novin Gazette de France), ale i takovou Annu Rakouskou, manželku krále Ludvíka XIII. Mimochodem, věděli jste, že právě Richelieu ji nejednou zachránil před manželovým zapuzením?

V knize se dočkáme i ilustrací jednotlivých postav, vložených map anebo podrobných perspektiv jednotlivých budov a opevnění. Halada kousek po kousku mistrně poodhaluje složitou osobnost jedné z nejrozporuplnějších postav dějin Francie. I samotné zakončení knihy, tedy epilog je jakousi poctou tomuto kardinálovi. Vždyť ve svém úřadu setrval 18 let a věnoval se mu až do posledního vydechnutí. Nesmazatelně se vryl do dějin a do pamětí lidí. Někteří jej milují, jiní nenávidí. Jedno se však kardinálovi Richelieu musí nechat. Zanechal po sobě odkaz, který přetrval desetiletí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama