Marie Magdaléna Horňanová – Osud rodu Erdošů

1. října 2014 v 17:53 | Polgara |  Česká literatura
...

Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2013
Počet stran: 144
Anotace:
Vyprávění životních osudů rodiny Erdošů začíná na přelomu devatenáctého a dvacátého století, pokračuje vypuknutím první světové války a skrze jednotlivé lidské příběhy a osudy nastiňuje další historický vývoj (nejen) na našem území především v období druhé světové války a v období poválečném. Osud rodu Erdošů však není jen rodinnou ságou odehrávající se na pozadí historické doby.

Spisovatelka se ve vyprávění zaměřila na českou židovskou rodinu jejichž příběhy se odehrávají v roce 1914. Tedy v období, kdy vypukla první světová válka. Nicméně autorka nezapomíná i na historické pozadí, ale také na určitá témata, která do jednotlivých osudů ukrývá. Tudíž čtenáře vtáhne do doby, kdy došlo k nejděsivějšímu konfliktu, a který ovlivnil nejeden lidský život. Především jich hodně zmařil, zcela překopal lidské myšlení před válkou.

Na relativně malém množství stránek rozehrává 13 kratších příběhů. Od kamžiku, kdy lidé ještě neměli tušení, co je čeká, do chvíle, kdy na ně válka dopadla v tvrdé realitě. Osud rodu Erdošů je také jakýmsi varováním, vztyčeným ukazovákem, aby se k sobě lidé chovali líp. Nevyužívali situace ve svůj prospěch. Čeho si čtenář ještě všimne je fakt, že v téhle útlouncé knížce se spisovatelka zaměřuje na silné ženské hrdinky, které překvapí svým chováním nejenom sebe, ale i své okolí.

Horňanová skvěle vystihla jednotlivé charaktery, které vám představí na pár stránkách takovým způsobem, že pak o nich přemýšlíte i po dočtení. Zároveň nezapomíná na děsivé událostí, jež se odehrávají na pozadí jejich příběhů. A tak skvěle zobrazuje nejenom dobu, ale především lidi v ní žijící. Zároveň ví, jak upoutat pozornost, nenudí a nevtíravým způsobem vám podá novou látku na přemýšlení.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Knihcentrum
Knížku můžete koupit na Osud rodu Erdošů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | Web | 1. října 2014 v 19:59 | Reagovat

Jak o tom píšeš, zní to velmi zajímavě :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama