Kiera Cassová – Selekce

5. října 2014 v 20:11 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 288

Selekce je soutěž do jejíhož výběru se dostane 35 dívek, které pak soupeří o to, která se stane budoucí manželkou sedmnáctiletého prince Maxona. Ony pak žijí v paláci společně s královskou rodinou a doufají, že právě jedné z nich si princ všimne a odvede si ji k oltáři. K tomu také patří různé rozhovory pro televizi, zvykání si na nové věci, ale především nekonečná rivalita mezi dívkami. Soutěž však není jediným problém s nímž se dívky musí potýkat. Jsou v neustálém ohrožení, které pro ně a ostatní lidi v paláci představují rebelové. Jejich útoky jsou čím dál častější a úpornější. Podaří se všem všechno přečkat bez újmy?

Obálku snad už ani vychvalovat nemusím. To už udělalo mnoho blogerů přede mnou. Přesto neodolám…obálka je nádherná a možná i to byla skutečnost, která mě donutila knížku přečíst. Uznávám maličko povrchní, ale…O:-)

Selekce čtenáři představuje dystopický svět, který je rozdělený do osmi kast. Každá kasta má svá určitá specifika. První kasta je ta nejbohatší, tedy královská rodina, druhá a třetí na tom také nejsou relativně špatně. Ani čtyřka. Horší už to mají lidé žijících v pátých až osmých kastách. Trpí hlady, zimou, mnohdy žijí v úděsných podmínkách. Především osmá kasta je plná těch nejnuznějších.

Hlavní hrdinkou je Amerika Singerová, dívka, která se do soutěže přihlásí až potom, co ji přesvědčí její tajný přítel Aspen. Líbilo se mi, že myslel i na svoji milou, nejenom na sebe. V podstatě ji oznámil, že by si vyčítal, kdyby se alespoň nepokusila přihlásit do soutěže. Že by mu po zbytek života v mysli strašilo slovíčko: "Co kdyby". Hodně prostoru dostává ii její mladší sestra May, která je opakem Americi. Přišla mi živější, víc se ptala, nebyla tak zahloubaná do sebe. Kdo mi naopak lezl na nervy bal jejich matka. Vlastně až teď mi došlo, jestli jsme v knížce slyšeli jméno matky? Pořád o ní mluvila jako o mámě a pokud ji oslovila jiným jménem, tak mi to muselo vypadnout. :-D Naopak mi byl sympatický otec, který jejich matku tak trochu uklidňoval a brzdil. Ze samotných soutěžících si vybavím Marlee, kamarádku naší hrdinky. Potom ještě Celestu, což je řekněme protipol Americi. Její nepřítel. Z ostatních soutěžících mi další v hlavě bohužel nikdo nenaskočí. Je jich tam mnoho a nejsou dotažené k takové dokonalosti, jako ti hlavní.

Osobě nedám dopustit na prince Maxona. Trochu mě zaráželo, jak je chudák zaškatulkovaný a chvíli trvá než se bude moct pořádně projevit. Vlastně i samotnou hrdinku okouzlil až po čase. Na to, že měl tak vysoký post uměl naslouchat a dokázal se vcítit do ostatních, kteří neměli takové štěstí jako on. Zamilujete si jej ve chvíli, kdy se projeví jinak než jeho otec a snaží se zlepšit podmínky těch nejchudších čímž se odliší od zbytku mocných. Je škoda, že víc prostoru nedostává Maxonova matka. Právě ji vidíme pouze z pohledu Americi. Ale třeba se ještě jejího většího působení dočkáme.

Přiznám se, že k Selekci jsem přistupovala střízlivě, ale její svět mě pohltil. Tuhle knížku si můžete buď zamilovat anebo nenávidět, není nic mezitím. Jedná se o klasické dystopické čtení doplněné milostným trojúhelníkům a nádhernou přehlídkou života ve vznešených kruzích.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Gwendolyn Gwendolyn | E-mail | Web | 5. října 2014 v 20:35 | Reagovat

Túto knižku som si nedávno objedla, ale ešte stále čakám, kým príde. :) Strašne sa na ňu teším. :)

2 Dragita Dragita | E-mail | Web | 5. října 2014 v 20:39 | Reagovat

Řeknu ti, jestli ty mě nepřemluvíš, abych knize dala šanci :D ta obálka je úžasná :-)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 11. října 2014 v 23:05 | Reagovat

Ta knížka vypadá zajímavě, dystopie mám ráda a už dlouho mě láká, jen jsem ji ještě neviděla v knihovně,.. nebo jsem se špatně dívala,.. nebo to je tím, že jsem většinu týdne v Opavě a do naší knihovny jsem si zašla naposledy před týdnem a odnesla si čtyři knihy, ale vlastně kvůli škole,.. nějak nestíhám číst a nemůžu se dostat do té správné čtecí nálady,..

4 Michala Michala | E-mail | 17. ledna 2015 v 20:48 | Reagovat

Knížku už mám dvakrát přečtenou a je úžasná... je je k nesnesení čekání na pokračování :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama