Kendare Blake – Antibohyně

5. října 2014 v 16:15 | Polgara |  Fantasy
...

Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2014
Počet stran: 312

Bohové nemohou umřít. To si mysleli nejenom lidé, ale i samotní nesmrtelní. Jenže i na ně sáhne samotná smrt. Díky tomu se z některých, mezi něž se řadí mocná Héra či Poseidon stanou vraždící monstra schopná zabíjet své druhy jenom proto, aby přežili. Promění se v antibohy. Proti nim stojí Athéna, krásná bohyně moudrosti a Hermes, posel bohů. Právě tito dva hledají někoho, kdo by jim v jejich situaci mohl pomoci. Antibohyně se však zabývá ještě dívkou Kassandrou a jejím přítelem Aidenem. Právě ona občas mívá záchvaty podobné vizím a ani si neuvědomuje, co za dar má. Podaří se Athéně a Hermovi nemožné a najdou jejich jedinou naději na záchranu včas?

Kendare Blake se čtenářům představila dvojdílnou duchařinou, kterou znají pod názvem Anna krví oděná a Dívka z nočních můr. Tentokrát se zaměřila na Řecko a jeho nesmrtelnou mytologii. A udělala jedině dobře. Dokázala nemožné a staré téma oživila a přiblížila tak čtivým způsobem, že ji věříte každé slovo.

Co čtenáře zaujme je, je, že Kendare dodržuje původní řeckou mytologii tak, jak ji známe. Nehraje si s ní, nemění ji k obrazu svému. Díky čemuž se dozvídáme o bájích a můžeme prostřednictvím Athény a Herma nahlédnout až do samotné bájné Tróje. Podobu bohů ta, jak ji známe však trochu víc přikrášlila. Aby mohli existovat v našem světě nepovšimnuti, přizpůsobili se a vybrali si vzhled tak, aby byli, co nejméně nápadní. Tedy nejméně….u Athény vás překvapí to, že si zvolí podobu 21leté dívky s piercingem a u Herma zase mladíka jemuž byste dali pěstí hned po prvních slovech. Čtivá byla scéna, kdy dojdou bohyni Démétér a prosí ji o radu. Ta sjede Athénu kritickým pohledem a vyčte ji, že si na sebe vzala podobu laciné šlapky.

Tito tři nejsou jediní, kteří se v příběhu objeví. Setkáme se například s Poseidonem. U něj mě trochu mrzelo podémonizování, kterým si prošel. Vždyť právě on se stal obětí svého otce Kronos a skončil v jeho žaludku, tak jsem si říkala, že zrovna on by se nechoval jako zvíře zahnané do kouta. V podstatě i bohyně Héra se chovala hůř než hyena.

Po čase si ale uvědomíte, že, když je někdo zahnaný do kouta, hrozí mu smrt, tak je schopen věcí, které by dřív neudělal. Právě na tohle Kendare Blake sází. Uvědomuje si, že smrt je nejenom strašák pro lidi, ale i pro samotné bohy. Pro každého nesmrtelného si připravila krutý způsob smrti. Například Athéna zevnitř prorůstá sovími pírky, Poseidon řasami….velmi podrobně popisuje jejich pocity v tomto okamžiku.

Nicméně, jak již bylo zmíněno výše, tak se obě dějové linie v určité části propojí a my tak máme možnost sledovat děj Kassandřinýma očima v přítomnosti bohů. Zároveň se víc dozvídáme o Aidenovi, který postupně odhaluje své tajemství a před čtenáře je vystavěna mozaika celého jeho osudu, jenž je podezřele moc propojený s tím Kassandřiným. Do toho všeho se ještě střetávají se Soumrakem bohů, který naše hrdiny dostane do nejedné nepříjemné situace. Jediné, co čtenáře lehce znechutí je fakt, že příběh o řeckých bozích je zasazený do čistě amerického prostředí. Jenže, i zde je všechno vysvětleno způsobem, že se s tím smíříte a jednoduše si užíváte čtivého vyprávění, které vás zavede do časů bohů, magie, ale především dávných legend, které teprve nyní ožívají.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TerushQaH TerushQaH | 5. října 2014 v 16:58 | Reagovat

Nevím proč, ale mě tahle kniha vůbec nesedla. Vydržela jsem ji číst asi 50 stránek, ale pak jsem si řekla dost, že na tohle nemám. Je zvláštní, že mám řecké bohy ráda..

2 Polgara Polgara | Web | 5. října 2014 v 17:25 | Reagovat

[1]: Ono záleží hodně na vkusu. Taky mám řeckou mytologii ráda. Mně třeba nesedlo Proroctví a to jej všichni vychvalovali.

3 Knižné Maniačky Knižné Maniačky | Web | 5. října 2014 v 18:21 | Reagovat

Dosť ma baví mytológia a knižka sa mi páčila. :)

4 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 5. října 2014 v 19:02 | Reagovat

Máš nádherné stránky, tak propracovaný design jsem už dlouho neviděla. :) Tento rok vyšly také dva díly knih: ASYLUM a SIROTČINEC SLEČNY PERGNEROVÉ od nakladatelství Jota. Je to velké psycho, doslechla jsem se. Zřejmě si je koupím k Vánocům. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama