James Dashner : Labyrint:Útěk

23. října 2014 v 19:19 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...Nakladatelství: Yoli
Počet stran: 360
Rok vydání: 2014

Thomas, hlavní hrdina příběhu se probere v okamžiku, kdy je vězněn v jakési kovové kleci. Z hrůzou zjišťuje, že si nic nepamatuje. Ted, kdo byl, jakou měl rodinu, kde žil, kam chodil na školu, jaké měl kamarády. Je to, jako kdyby měl smazaný celý život a zůstala mu jen vzpomínka na jeho jméno. Thomas. S jeho příchodem přichází zároveň ovzduší změn, které všem chlapcům na Placu stíží již tak nepříjemný život.

Labyrint nabízí v dystopickém světě něco jiného. Především to, že hlavním hrdinou je kluk a ne dívka. Nicméně je jich tu hned několik a ne pouze jeden. Oněm chlapcům se říká Placeři, tedy ti, kteří měli tu smůlu a dostali se na místo zvané Plac. Mají tu několik pravidel. Mezi ta nejdůležitější patří nelézt do bludiště, na to mají nárok běžci. Vždy buď jakkoli k užitku. Dashner ví, jak zaujmout. Nejenom, že vytvořil čistě chlapecký svět, kde se objeví pouze jedna dívka, ale také svými zvláštními slovními obraty. Ve většině případech se prostě nestačíte divit, co za slova jsou spisovatelé všechno schopni vymyslet. Dashner v podstatě vytvořil tzv. placovskou mluvu, a proto se nejednou musíte do jistých podivných slov začíst po druhé, abyste si uvědomili jejich význam. Zvláštní je, že ve filmu jsem si toho nevšimla anebo to jednoduše vynechali.

Co se mi na Labyrintu hodně líbilo bylo to nevyslovené neznámo. Ten pocit, že víte, že tam je něco nebezpečného, ale nemáte tušení, jak se tomu bránit, ani jak to něco vypadá. O to víc vás to fascinuje a děsí. V podstatě ani sami Běžci, kteří se denně vydávají do bludiště nic neví. Pokud ano, tak nikomu z chlapců neřeknou ani to, jak vypadá vnitřek bludiště.

Nicméně po všech těch dystoniích je Bludiště něco jiného. Krom toho, že hlavními hrdiny jsou chlapci a ne dívky. Zároveň se všechno dozvídáme společně s hlavním hrdinou. Nejsme ani o krok napřed, ani o krok pozadu. T|Tápeme společně s ním. A spisovatel nás nechává hezky pěkně vydusit. Nutno podotknout, že ráz příběhu se mění v okamžiku, kdy na Plac přibude nový člen. V té chvíli jsou chlapcům všechny zavedená pravidla na houby a každý jede sám za sebe.

Co mě zarazilo byl konec, jenž byl hodně otevřený. Už jsme o něco moudřejší, ale pořád nevíme ani polovinu z toho, co bychom chtěli znát. James Dashner vymyslel čtivé a svižné vyprávění. Jen je škoda, že z tolika zajímavých charakterů vyniknou pouze některé. Například běžec Minho, dobrosrdečný Newt, Alby, což je vůdce celé skupinky a první chlapec, tedy spíše již dospívající muž, který se na Placu ocitl. Nesmím zapomenout ani na krásnou dvojitou obálku.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Yoli
Knížku můžete koupit na Labyrint: Útěk
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Víla Víla | Web | 23. října 2014 v 19:43 | Reagovat

Viděla jsem film a uvažuji, že si přečtu i tu knihu, protože po návštěvě kina jsem byla značně rozpačitá. Já ten film absolutně nepochopila. :D Hlavně ten konec. Přičítám to tomu, že se tam toho odehrálo spoustu naráz, bylo to bez dabingu pouze s titulky a já neměla pořádně čas přemýšlet nad tím, co jsem zrovna přečetla.
Ovšem jinak se mi děj hodně líbil a už se těším na další díl. Ať už v psané či filmové podobě.

2 Míša Míša | E-mail | Web | 24. října 2014 v 10:06 | Reagovat

Na tohle jsem chtěla jít do kina, ale knížka je vždycky lepší než film. Díky za recenzi, určitě si ji přečtu :-) www.cookingwithsusa.blogspot.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama