Caroline Carlsonová - Téměř ctihodná liga pirátů: Poklad Čarodějky ze severu

11. října 2014 v 21:22 | Polgara |  Knižní všehochuť
...

Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Počet stran: 312

S dobrodružnými příběhy zaměřenými na dětské čtenář se v poslední době roztrhl pytel. Ne nadarmo tato spisovatelka získala za svoje dílo nejednu cenu.

Hlavní hrdinkou je Hilary jejímž největším přáním je vstoupit mezi piráty. Problémem ovšem je, že právě tohle jí zhatí Ctihodná liga pirátů. A tak se dívka ocitne na škole slečny Pimmové, která má za úkol mladé dámy připravit na život. Slečna tu však příliš dlouho nevydrží, poněvadž vezme roha. Její útěk ji zavede k pirátovi, který si ji pronajme, aby pro něj splnila jeden úkol. Jasper Fletcher známý jako Postrach jižních teritorií ji pošle na výpravu, kde má najít magický poklad. Nejde pouze jenom o něj. Hilary Weestfieldová touto cestou musí získat uznání ligy, která ji zamítla. Podaří se mladé hrdince splnit slib daný pirátovi a zároveň dosáhnout svého cíle?

Ach ta srovnání s jinými příběhy. Proč zrovna tuto trilogii musí připodobňovat k Harrymu Potterovi? Jako vážně? Ano, je v něm náctileté hrdinka, čáry a kouzla, piráti, ale tím tzv. podobnosti končí. Téměř ctihodná liga pirátů se zaměřuje především na mladší čtenáře pro něž bude úžasným dobrodružstvím na něž jenom tak nezapomenou. Bohužel se liga pirátů dočkala srovnání ještě s Julesem Vernem, Eragonem či dalšími. Což je škoda. Vždyť jde o fantasy žánr zaměřený na ty nejmenší z nás, tudíž je jasné, že určitými aspekty si většina příběhů podobná budou. Nicméně by to možná chtělo popojet,

Co na příběhu hodně zaujme, že v podstatě nejschopnější je tam Hilary, jinak ji jakoby osud házel klacky pod nohy. A to nejenom včetně špatně nakreslené mapy či posádky, která je mírně řečeno nepoužitelná. Právě tyhle části vytvářejí nejednou komické situace u nichž se zasměje i dospělý. Vždyť co čekat od posádky, kam patří učitelka a vychovatelka v jedné osobě slečna Greysonová, špión a v neposlední řadě chrlič. Což je napůl ukrafaný dráček, jehož největší rozkoší je povídání o romantických příbězích, ale také nedá dopustit na to, když ho někdo drbe za ušima.

Hodně zaujme způsob, jakým autorka vykreslila magii. V podstatě jde o systém, kde se používá vzácná ruda (čtenáři prominou, když zavzpomínám na jednu hru známou jako Gothic, kde tuhle magickou věcičku taky hojně využívali). Pokud jste vlastnili jakýkoli předmět vyrobený z této rudy, tak jste s ním získali taktéž magické schopnosti. I svět je jiný než bývá běžné. Na jednu stranu si přijdete, jako kdybyste procházeli ten náš, jen s několika obměnami. Na druhou však je jasné, že jde o svět plný magie, pirátů, ale především dobrodružství. Co se mi na knížce líbilo byly i doprovodné mapy a promyšlenost s jakou nám Carlsonová svůj svět představila. Ano, používá sice jednoduchý vypravěčský styl a místy někdy situace působí naivně, ale zároveň vám dovolí na určitý čas zapomenout na všední starosti a ponořit se do světa plného pirátů.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Téměř ctihodná liga pirátů
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama