Předpremiéra s Yoli Labyrint: Útěk (2014)

12. září 2014 v 22:24 | Polgara |  Filmy
...


Už jméno spisovatele napovídá, že půjde o trochu jinou dystopii než na kterou jsme byli zvyklí. Díky nakaldatelství Yoli jsem se dostala na knižní sraz a předpremiéru tohoto filmu. Nicméně divák odchází s pocitem, že dostal, to co chtěl, ale od konce čekal trochu víc. Přesto však je to výborná podíváná, kde se nenudíte.

Film začíná okamžikem, kdy hlavní hrdina Thomas (Dylan O´Brien), který se ocitne v kleci a nemůže si vzpomenout kým je. Jakoby mu někdo vymazal paměť. Navíc velkým šokem je fakt, že klec ho neuvěřitelnou rychlostí veze neznámo kam. O to horší je to na povrchu, kde na něj zírají samé neznámé tváře a hned po něm chtějí, aby se přizpůsobil a na nic se neptal. Zároveň zjišťuje, že jsou na tom místě uvězněni. Okolo Placu je totiž obrovské bludiště plné děsivých tvorů. Jak už to tak bývá, Thomas se nechce smířit s tím, že tu má být až do konce života. Proto ja jasné, že nepotrvá dlouho a dostane se do problémů. Postupně se však seznamuje s jednotlivými chlapci. Také zjišťuje, že každý měsíc sem přivezou někoho nového. Mladíka bludiště podivně přitahuje, aby toho nebylo málo, tak zjišťuje, že je v něčem jiný. Zdají se mu sny o tom, co bylo před tímto místem...všechno se změní ještě víc v době, kdy klec přiveze nového člena v podobě dívky (Kaya Scodelario)...a tak jim začíná doslova peklo na zemi. Podaří se jim utéct a přežít?

Labyrint: Útěk je to, co film slibuje. Velkolepá podívaná, která nenudí. Je na co se koukat. Patří sem nejenom efekty, ale i pánské osazenstvo. Hodně zaujme skutečnost, jak se doplňují, jak jim to ladí a díky tomu vytváří zajímavou partu jedinců, kteří jsou spolu schopni přeží v nehostinné a nebezpečné krajině. Líbilo se mi jejich pravidlo, že každý má svůj účel, a každý by se měl zapojit ve prospěch ostatních. To snímku dodávalo hodně silnou atmosféru a vytvářelo zvláštní napětí mezi jednotlivci.

Thomas mi zpočátku lezl na nervy. Víc mě zajímali ostatní a v podstatě až po čase, tedy v určité scéně, kdy se za někým vrhne si vás získá. Více jsem fandila Albymu (Aml Ameen), vedoucím celé skupinky a prvnímu obavyteli místa uprostřed labyrintu. Hodně zajímavou postavou je ještě Minho (Ki Hong Lee), u něhož nevíte, co si o něm myslet. Na jednu stranu patří mezi Běžce (skupinka, která se denně vypravuje do Labyrintu a prozkoumává jej). Snaží se chovat statečně, ale ví, kdy včas odejít. Potom ještě Chuck (Blake Coope), tenhle klučina si vás získá hned a říkáte si, jak mu to mohli udělat. Proč zrovna on. Ale tohle vás napadá u všech. Když pak přijde to vysvětlení, to závěrečné shrnutí, kdy mluví jistá dáma v bílém vědeckém obleku....mhmm, proč nemohu prozradit víc abych vám všechno nevykecala?

Navíc ty scény v bludišti jsou fenomenální. Autoři spíše sázeli na efekt neznáma. Víte, že je tam něco nebezpečného, ale nevíte, jak to vypadá. A o to v celém Labyrintu jde. Ten strach, že tam jsou obludy, které mají jména a mohou vás zabít. Co je horší, vy nevíte, jak vypadají. V podstatě celý snímek ja nabitý energií a umí vtáhnout do děje. Taky ty nástrahy bludiště, to, jak se stěny začnou uzavírat. Ten strach z toho, že by se mohli zavřít a vy budete ještě mezi nimi....je neuvěřitelné, jak stačí málo, pouze náznaky a divák je přišpendlený k obrazovce.

Asi působím jako nějaká ulítla puberťačka, ale tohle byl jeden z těch filmů, na které se nezapomíná. Sice jsem teprve v polovině knížky, i tak jsem si Labyrint: Útěk užila. Jen při představě čekání na další díly se mi dělá trochu mdlo, ale na poslední Harryho Pottera jsem čekala 10 let, tak budu doufat, že to tak dlouho trvat nebude vzhledem k tomu, že je to trilogie. Jen prosím, prosím, nerozdělujte třetí díl na dva díly. :-D
Zdroje obrázků: 1 a 2

Tímto děkuji nakldatelství Yoli za skvělý filmový zážitek a hezký večer s fajn lidmi. :-)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kristýna Kristýna | 12. září 2014 v 23:58 | Reagovat

krásně napsaný, teď mě ještě víc mrzí že jsem film neviděla... kdy jde do normálních kin?:-)

2 Míša Míša | Web | 13. září 2014 v 9:55 | Reagovat

Skvelej film, nezvladnu to cekat na dalsi dily, takze aspon zkoupim knizky v anglictine :D

3 Polgara Polgara | Web | 13. září 2014 v 12:58 | Reagovat

[1]: Oficiální premiéra Labyrintu: Útěk je v ČR 18. 9. 2014 :-)

[2]: Klobouk dolů. Já musím se svoji angličtinou čekat na český překlad :-(  :-D

4 hrabo77 hrabo77 | 13. září 2014 v 14:29 | Reagovat

NO, čekal jsem víc. Příšery takové opotřebované, nic nového jsem na nich neviděl. Thomas mi nevadil, ale Alby byl lepší :D
Bludiště super, jen škoda, že toho nebylo více, říkáte si Bludiště a příšery? To už tady bylo. Což je škoda
:( Konec o ničem. Nebyl to úplně nejhorší film, ale také ne nejlepší. Mohli z toho vytřískat více. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama