Michaela Burdová – Volání sirény 1 – Prokletí

25. září 2014 v 15:24 | Polgara |  Fantasy
...

Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Počet stran: 280
Anotace:
Larissa je siréna. Už stovky let jí moře přikazuje zabíjet muže. A ona tak činí. Touží však z tohoto bludného kruhu uniknout. Je rozhodnuta udělat pro to cokoliv. Svojí krásou ovládne černomága Liama, a ten se do ní bezhlavě zamiluje. Nabídne jí dohodu: pokud se stane jeho ženou, pomůže jí zpřetrhat pouta, která ji spojují s nemilosrdným mořem. Larissa souhlasí.

Cestu jí však zkříží Derren. Je to první muž, který jí neleží u nohou a odolává jejímu uhrančivému půvabu. Jeho odtažitost začne Larissu přitahovat a ona není schopná se svým citům bránit. Dokáže si vybrat toho pravého? Bude ochotná obětovat lásce třeba i svoji nesmrtelnost?

Je zajímavé, jak najednou spisovatel dokáže udělat pokrok. Oproti předchozím devíti knížkám je tohle znatelný postup vpřed. Znovu tu máme krásný kouzelný svět, kde je tentokrát hlavní hrdinkou siréna Larissa. Polobohyně, která má sloužit vodě. Jednoho dne však zatouží po jiném způsobu života, který ji s radostí nabídne "pomoc". Autorka tentokrát odbočila a věnuje se něčemu jinému než záchraně světa. Tentokrát zaměřila pozornost pouze na hlavní postavu a jejího vyvoleného. Což je jedině dobře. Možná právě proto se z knížky stává něco lepšího a čitelnějšího než na co jsme od Míši Burdové byli dosud zvyklí.

Co překvapí je také fakt, že Míša se zaměřila na středověkou Anglii v níž se vyprávění odehrává, pár nepřesností se tu sice najde, ale oproti minulým příběhům je to takový pokrok, že to spisovatelce čtenář rád promine. Přesto si jich všimnete. Ať už jde o architekturu či interiéry tehdejších hradů. Nicméně chvíli vám trvá než se začtete. Příběh se rozjíždí trochu pomaleji, autorka si uvědomuje, že ne všechno se stane hned, a tak na nás postupně hrne všechny podrobnosti.

K samotné Larisse, přiznám se, že mi chvíli trvalo než jsem si ji oblíbila. Víc sem fandila černým mágům v podobě dvou bratrů - Liama a Derrena, u nichž mi přišla, že si s nimi autorka vyhrála víc. A bylo to na tom dost znát. K samotné hlavní hrdince, čtenář by ji dal občas pěstí. Na druhou stranu si uvědomuje, že jde o sirénu. Což byly tak trochu vždy vypočítavé potvory, ale zrovna u téhle šlo o extrém.

Co na knížce ještě zaujme jsou vložené Míšiny ilustrace, které jsou dobře provedené. Jen nevím jestli jste si všimli, ale někdy moc nesedí k textu, kde jsou umístěny. Přesto jsou milým a koukatelným doplňkem, který potěší. Po dočtení jsem zvědavá na pokračování. Je vidět, že má autorka něco za sebou, jen je potřeba ještě zapracovat na některých detailech, popřípadě si o určité problematice víc zjistit. Přesto je Volání sirény: Prokletí příjemným a svižným čtením, které potěší nejednoho mladšího čtenáře.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragmentu
Knížku můžete koupit na Volání sirény: Prokletí
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 C.ind.ere.lla C.ind.ere.lla | Web | 25. září 2014 v 17:30 | Reagovat

Souhlasím s tebou, že oproti předchozím autorčiným knížkám je tohle pokrok. Romantická linka jí očividně sedí a měla by se jí držet. Ty historické nepřesnosti mě však vyloženě iritovaly. Kdyby to bylo pár detailů o vybavení hradu, možná zamhouřím obě oči. Ovšem něco byly tak do nebe volající nesmysly, že jsem se musela hodně ovládat, abych neskřípala zuby. Na druhou stranu, většina autorčiných čtenářů je historií nepolíbených, takže jim to určitě vadit nebude. A příběh sám o sobě je prostě oddechovka, která neurazí a dobře se čte. :)

2 Elinor Elinor | 27. září 2014 v 5:46 | Reagovat

Hm, je to středověká Anglie jako taková, nebo svět středověkou Anglií (volně) inspirovaný? ;-)  :-D

3 Terka Terka | E-mail | Web | 4. října 2014 v 23:40 | Reagovat

Vlastně mě knihy od Míši Burdové nikdy moc nelákaly, přišly mi takové moc dětské, jestli to tak smím říct, ale možná bych jí mohla dát šanci a alespoň tuto knihu si přečíst. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama