George Raymond Richard Martin – Tanec s draky

20. září 2014 v 12:07 | Polgara |  Fantasy
...

Nakladatelství: Talpress
Rok vydání: 2012
Počet stran: 1117
Anotace:
Na východě, sužována svými nepřáteli, vládne jako královna města postaveného na prachu a smrti Daenerys, poslední potomek rodu Targaryenů, jejíž draci vyrostli do hrůzné dospělosti. Nyní, když je známo místo jejího výskytu, se mnozí vydali Daenerys a její draky hledat. Mezi nimi i trpaslík, Tyrion Lannister. Mezi další hledače patří dornský princ, železný kapitán i tajemný modrovlasý mladík, který zdaleka není tím, za koho jej vydávají… Na severu stojí velká Zeď z ledu a kamene - stavba pevná jenom tak, jako jsou pevní ti, kdo na ní slouží. Jejím 998. velitelem byl zvolen nemanželský syn Eddarda Starka, Jon Sníh, který má nepřátele jak v Hlídce, tak za Zdí, kde se šikují k útoku armády divokých… A za Zdí je i malý chlapec, jeho bratr Bran, obdařený dosud netušenými schopnostmi…

V tomhle dílo jsem slovo KONEČNĚ používala nějak nebezpečně často, protože došlo na má slova a no....mhmm, nespoileruj, nespoileruj, ale řekněm, že někteří dostali to, co jim patří a přiznám se, že jsem potom bouchla šampáňo. Stejně jako tenkrát u smrit Joeffreyeho, ale u něj sem čekala nějakou tu horší smrt. Tohle mi přišlo mírné. Co mě na Písni ledu a ohně nepřestalo fascinovat, je to neuvěřitelné množství postav, kterých je tam čím dál víc. Nicméně po problémech s Hostinou pro vrány, kdy jsem si musela dělat výpisky "kdo je kdo" jsem se už zase chytila. Čtvrtý díl byl přechod k velkému finále, které se již KONEČNĚ blíží.

Tentokrát se víc zaměřujeme na Daenerys a její draky. Nejenom ona povyrostla, ale i její létající miláčci se dočkali neuvěřitelné proměny. Stala se z ní královna každým coulem, ale ani ona nedokáže zvládnout bývalé otrokáře, kteří se jí snaží podkopat autoritu. Díky těm nejdivočejším intirkám jeDaenerys donucena ke sňatku s rozumu s nímž ona sama nesouhlasí, ale ví, že když se nepodřídí, tak nastanou problémy. Aby toho nebylo málo, tak se na scéně objeví princ z Dorne, jenž ji taktéž požádá o ruku. Zároveň se znovu potkáváme s Tyrionem Lannisterem, jenž se vydal hledat naši blonďatou matku draků. Kdo tu dostává hodně prostoru je samotná Cersei Lannister, která se dočkala svého. S touhle postavou si Martin vyhrál víc než dost. Prošla si všemi možnými osudy od největší moci až po řekněme prozření, které sem jí přála od samého začátku. Právě v tomhle díle se konečně dočká odplaty za všechno, čeho napáchala. Čtenář si uvědomuje, že k tomu měla svoje důvody, ale zároveň pociťuje velké zadostiučení, když má přichystaný tak krásný osud. Díky Martine.

Kdo mě v Tanci s draky hodně překvapil byl Stannis, který se čím dál častěji obrací na Johna Sněha a jeho rady. Tahle postava vám hned k srdci nepřiroste. Musíte si k ní tu cestu najít a získá si vás postupně. O to víc ji pak milujete. Je zajímavé, jak si k některým postavám z Hry o trůny vytváříte vztah. Ani Melissandra nezůstává pozadu. Tahle pestrobarevná hrdinka vás nutí být neustále ve střehu, protože nevíte, co zase udělá a proč. Až do poslední chvíle nemáte tušení na čí straně vlastně je. Nesmím zapomenout na našeho malého Brana, který si prošel neuvěřitelnou proměnou a byl nucený předčasně dospět. Navíc je schopný se o sebe sám postarat v podmínkách, které by přečkál malokterý zdravý a silný muž. Nezapomíná se ani na Ašu Greyjoy, ale u ní mi přišlo, že ji spisovatel odsunul trochu do pozadí.

Co mě na téhle ohromné sáze fascinuje je ta komplikovanost intrik. Nikdo si není ničím jistý. V jednu chvíli se vyhřívá na výsluní moci, po druhé je sražen na kolena a lynčován davem. Přijde mi, že kdyby se všichni přestali hašteřit mezi sebou, spojili se a srazili Lannistery do bláta, kam patří, tak jsou na tom mnohem víc. Navíc, kdyby se místo honu na Daenerys s Dany spojili, udělali by lépe.

Hra o trůny je bezesporu fenomenální dílo, které nadchne všechny fanoušky fantasy. Co mě trochu zaráží je rozdílná úroveň jednotlivých dílů. Jeden je napsaný výborně, čtete jejse zatajenýnm dechem, druhý jakoby ustrnul na místě a úroveň kolísá. Další pokračování Vichry zimy se pomalu blíží a po konci Tance s draky jsem na něj čím dál víc zvědavá, jen se bojím, aby se, stejně jako v Hostině o trůny, nejednalo o další předěli před koncem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Denise Libertas Denise Libertas | Web | 20. září 2014 v 16:33 | Reagovat

po přečtení článku jsem ještě víc napnutá než jsem do teď byla :)
čtu hostinu a tanec zároveň, protože kdybych měla přečíst napřed jedno a potom druhé, chyběly by mi moje oblíbené postavy, které nejsou jen v jedné, ale v obou knihách :D
u Hostiny jsem na konci první části a u tance asi v 1/4 první části a jsem moc napjatá, co všechno Daenerys zkomlikuje její cestu do Západozemí a jak a jestli bude ta **** Cersei trpět! :D

A ráda bych tě pozvala ke mě na blog, přesněji na článek, jehož odkaz hodím na konec komentáře, ráda bych totiž znala tvůj názor na rodinu Jona Sněha - Kdo je podle tebe matka nebo dokonce otec Jona? :)

http://libertas-denise.blog.cz/1409/zamysleni-se-o-puvodu-jona-snow

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama