Cylin Busby – Jednou ano, dvakrát ne

21. září 2014 v 12:17 | Polgara |  Světová literatura
...


Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Počet stran: 247
Anotace:
West je úspěšný středoškolák a má vše, co si jen může přát. Avšak jednoho dne se probudí po nehodě v nemocnici - ochrnutý a bez možnosti mluvit. Jediný způsob, jak se může dorozumívat s okolím je mrkání: Jednou znamená ano, dvakrát ne. West je naprosto zoufalý a neustále ho pronásledují děsivé noční můry. Jediné, co ho udržuje při smyslech, jsou návštěvy Olivie, pacientky z vedlejšího pokoje. Ta mu pomáhá s uzdravováním, informuje ho o všem důležitém a je jeho největší oporou. Ovšem co se stane, jestli se West vyléčí? Uvidí se s Olivií ještě někdy?

Hlavním hrdinou je mladík jménem West, který měl všechno to, co si může přát kluk jeho věku. Byl mladý, pěkný, měl krásnou přítelkyni, spoustu přátel a spoustu času trávil sportem. Jenže jednoho dne se probudí v nemocnici a zjišťuje, že přišel o všechno, co miloval. Nemůže se hýbat, ani mluvit a je připoutaný k lůžku. Aby toho nebylo málo, tak k němu potajmu chodí Olivie. Pacientka z vedlejšího pokoje, jež působí sice trochu šíleně, ale je velmi hezká. Navíc oba zjišťují, že si rozumí víc než by se mohlo zdát. Právě díky ní přijde na nový způsob komunikace, kdy jedno mrknutí znamená ano a dvě ne. Olivia je také jediná, která Westa chápe a naslouchá mu. Proto jí poví o svých nočních můrách, v nichž se mu zjevuje muž bijící dívku. Podaří se jim zjistit, co se Westovi doopravdy stalo?

Tahle nenapádná knížka čtenáře osloví od samého začátku. Nejenom svoji poutavou obálkou a nadpisem, jenž vás donutí knížku otevřít a zjistit si o ni víc, ale především příběhem. Nutí vás přemýšlet. Ale především si uvědomíte, že je dobré vážit si toho, co máte, poněvadž lidský život je křehký a všechno může během jedné děsivé minuty zmizet v nenávratnu. Navíc Jednou ano, dvakrát ne je psané z čistě mužského pohledu, což je o to příjemnějším osvěžením. West je klasickýc kluk milující sport, protože je pro něj velkým šokem zjištění, že se z něho stal mrzák. Zpočátku se těžko vyrovnává s faktem, že je odkázán na druhé a není schopen se sám o sebe postarat.

Ale ani Olivia to nemá jednoduché a přesto neztrácí nic ze svého silného ducha. Je průbojná, umí se poprat se světem a je tak trochu opakem Westa. Nebere si servítky. Právě to zní činí ideální Westův doplněk. Po celou dobu čtení se čtenář usmívá vždy, když se Olivia ozve s nějakou trefnou poznámkou. Kdo se mi líbil byla Westova máti, která do příběhu vnáší trochu té matřské něhy. Někdy vám však přišlo líto, jak je mimo dosah, i přestože se snaží do svého syna, co nejvíc vcítit. Kdo trochu zarazí, ale chápete ho, je hrdinova bývalá přítelkyně Allie. Nebudu prozrazovat pčo zarazí, ale řekněme, že se zachová jinak než by čtenář očekával.

Kdy vám dojde úsměv na tváři jsou okamžiky, kdy se zdravotní sestra stará o Westovy potřeby. Tedy převracení, aby neměl proleženi, čištění dýchací trubičky a mnoho dalšího. Je tvláštní, jak spisovatelka vystihla nemocniční prostředí a rozdílnot zdravotních sester. Na některé vzpomínáte rádi, u jiných si zas říkáte, proč tohle povolání dělají. Potom je tu ta věčná naděje na uzdravení, kdy jak Westovi, tak Olivii fandíte, aby se i oni dočkali svého štěstí. Zároveň se postupně dozvídáme jejich příběhy v podobě flashbacků, kterých je tam víc než dost a ozvláštňují tak děj nečekanými vpády do minulosti. Závěr je překvapivý a příjemný. V pdostatě víte, jak Jednoua no, dvakrát ne dopadne, ale i tak se neubráníte údivu.


Spisovatelka používá stručný, vypravěčský styl. A celé vyprávění vidíme z Westova pohledu, díky čemuž se dočkáme i jeho komentářů a vnitřních monologů. U málokterých knížek si říkáte, že je škoda, jak jsou krátké. U téhle to platí dvojnásob. Donutí vás přemýšlet, smát se a číst dokud ji neodložíte po dočtení poslední stránky.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Karča Karča | Web | 21. září 2014 v 12:31 | Reagovat

To vypadá jako vážně zajímavá knížka, ráda si jí někdy přečtu.:)
Moc pěkný blog a nádherně napsaná recenze. Mě vždy dělalo problémy je psát. :-)

2 Sabča Sabča | E-mail | Web | 15. října 2014 v 7:02 | Reagovat

Tato kniha na mě kouká ze všech stran. Původně jsem ji měla v košíku ale dala jsem přednost jiné knize od Cooboo. no ale myslím, že časem si ji stejně přečtu :-)

3 Týna Týna | 23. listopadu 2014 v 1:17 | Reagovat

Přečetla jsem a také mi došlo.jak se takoví lidé cítí a že se to může stát i mně a někteří lidé prostě takové štěstí nemají...jedna z nejlepších co jsem kdy četla a zároveň i strašné inspirující. Konec byl však nejsmutnějši :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama