Bernard Cornwell – Sharpova čest

4. září 2014 v 19:07 | Polgara |  Historické romány
Uznávám, že můj minimalizmus dosahuje rekordů, ale snad prominete Nevinný


Nakladatelství: Oldag
Rok vydání: 2014
Počet stran: 306
Anotace:
Píše se rok 1813 a major Richard Sharpe očekává nové tažení spojeneckých armád s chmurnými vyhlídkami. Vítězství závisí na neustále křehčím spojenectví mezi Brity a Španěly, které je třeba za každou cenu udržet. Této situace se chystá využít Sharpův nepřítel, francouzský důstojník Pierre Ducos, pověřovaný zvláštními úkoly, který si dělá naději, že by mohl splnit dva cíle najednou - zničit spojenectví nepřátel Francie a zároveň dosáhnout osobní pomsty na Sharpovi.

Sharpe, kdo by jej neznal? Díky oblíbenosti tohoto hrdiny se k nám dostává již 16 díl této obsáhlé série. Je zajímavé, že hlavním pojítkem všech svazků je především postava Richarda Sharpa jehož šarm okouzlil nejednu ženu. Právě o ženy půjde v tomto příběhu víc než kdy dřív. Nicméně Cornwell je spisovatel, který nezapomíná ani na historickou linku vyprávění, a tak se nám dostává od každého přiměřnou měrou. Uvědomuje si, že musí udržet čtenářovu pozorno po celou dobu. Autor do příběhu mistrně vpletl silnou ženskou hrdinku, která na sebe vzala podobu francouzsky La Marquesy. Krásné, sebevědomé, ale především statečné ženy. Nicméně někdy jsem trochu litovala, že se v příběhu objevila, poněvažd Sharpe v její přítomnosti přestává myslet mozkem a začíná více uvažovat tím, co má mezi nohama. Ale upřímně, který chlap ne. Příběh tak dostává zajímavý směr doplněný romantikou.

Bernard si také uvědomuje, že ne všichni jsou historií sečtělí, přeedevším ti, kteří nemají načtené všechny díly z této série. A tak píše stylem, že můžete Sharpa začít číst od jakéhokoliv vyprávění a nebudete si připadat zmatení. Autor zvládl krásně udržet linii, opakuje, ale ne moc a zárověň svoje dobrodružné vyprávění zpestřuje historií, která je podána víc než zajímavě. Jeho příběhy vás donutí si o období v něžm se Sharpe odehrává zjistit mnohem víc než je v knížce.

Co se mi líbí je styl. Zbytečně moc nepoposuje, příběh je svižný a nenudí, zárovn nezapomíná, že se charaktery hlavních hrdinů vyvíjejí, takže se postupně čím dál víc dozvídáme z jejich úmyslů. Nádherná je také obálka, která vás upoutá na první pohled a v podstatě vás donutí si knížku přečíst.

Za poskytnutí recezního výtisku děkuji Knihcentrum
Knížku můžete koupit na Sharpova čest
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 4. září 2014 v 19:39 | Reagovat

O knihe som ešte nepočula, ale vyzerá zaujímavo, má celkom vydarenú obálku a aj anotácia vyzerá dobre :-) Za plus považujem autorov štýl, ak je príbeh naozaj svižný tak je to super :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama