Shingeki no Kyojin (Útok Titánů, 2013)

16. srpna 2014 v 20:04 | Polgara |  Seriály
...

Tomuhle žánru jsem podlehla až v posledních třech letech. Dřív jsem nad tím tak trochu ohrnovala nos, ale teď. Nicméně právě Shingeki no kyojin neboli Útok titánů přináší tak trochu něco nového. Už od prvního dílů je jasné, že tenhle seriál si svými hrdiny servítky brát nebude. Ocitáme se v okamžiku, kdy si lidstvo myslí, že jim nic nehrozí. Podle toho se taky chová. Především stráže mohutných zdí jednotlivých měst se maličko flákají.Vždyť sto let se setkali s žádným útokem titána!

Jenže, jakmile se člověk cítí v bezpečí, tak mu příroda ukáže, jak moc se plete. A to se stane i našim hrdinům, kteří se prvně potkají s 60metrovým obrem jenž zaútočí na zeď Maria a prorazí ji. Díky tomu se rozpoutá šok a kalamita. Lidé padají po stovkách do tlam přicházejících titánů a nikdo není schopný sebrat tolik síly aby některého zastavil. V prvním díle se seznamuje s hrdiny Erenem a jeho nevlastní sestrou Mikasou, kteří žijí svůj život. S nimi se přátelí Armin jehož nejednou zachránili od šikany starších kluků. Tím však idylka končí. Jakmile dojde na útok titánů,první po sto letech, tak naši hrdinové utíkají zpátky ke svým rodinám. Matka Erena a Mikaso nemá takové štěstí. Zřítí se na ni dům, které ji rozdrtí nohy a ona nemůže chodit Tak se snaží zachránit alespoň svoje děti. Ti odmítají odejít do doby než se u nich objeví velitel jednotky. Jejich matka mu nařídí, aby děti odsud dostal živé…

Co je na Útoku titánů nejsilnější je právě první díl. To jen celou dobu zíráte a říkáte si hustý. Hodně emotivní záběr je i na Erenovu matku, kterou sledujeme i poté, co je sama a děti se od ní vzdalují pryč. K tomu ta nepřekonatelná hudba a i kresby vážně stojí za to. Hodně mě překvapilo, jak si vyhráli s jednotlivými detaily. Navíc kapitoly jsou prokládány krátkými ukázkami a rozebráními zbraní a bojových formací.

Mikaso jsem si oblíbila hned. Kdo mi lezl na nervy byl Eren. Chápu, přišel o rodiče, ale to všichni v jeho okolí. Právě tím, jak šel urputně za svoji pomstou z něj udělali na nervy lezoucího spratka. Zato Mikaso vedle něj byla silná, měla to, co Eren ne…talent bojovat a patřila mezi nejlepší válečníky. Navíc vždy stála při svém nevlastním bratrovi a na rozdíl od něj věděla, co je to povinnost. Na druhou stranu abych mu nekřivdila, on se zas dokázal obětovat pro ostatní, stál při svých přátelích a nikdy nezradil. I když neměl talent a musel si všechno odřít, tak se postupně dostal mezi elitu.

Trochu mě mrzelo, že jsme neměli možnost nahlédnout do doby nadvlády titánů. Tedy života lidí v klecích, ale, jak sem se dostávala dál, tak jsem chápala proč. Hodně emotivní je část, která vysvětluje proč je Mikasa u Erena.Opět se tu dokazuje, že největším zvířetem je člověk. Taky to davové šílenství, když se stane nějaká katastrofa. To si autor seriálu prostě odpustit nemohl. Je tu krásně ukázáno, že i v té době dochází na úplatky a zvýhodňování.

Občas jsem měla problém se soustředit na některé pasáže, které na mě působily jako snaha zaplácnout místo. Seriál má bohužel kolísavou hodnotu a něco máte tendenci přeskočit. Pořád si však říkáte, že se určitě něco stane, že byste o něco přišli, kdybyste tuhle část přeskočili. Ale ten zážitek z tohohle seriálu je nezapomenutelný. I ty slabší scény dávají smysl a vy si tu jízdu užíváte. Jen jsem ke konci litovala, že prozatím není na světě další série.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Baka - chan Baka - chan | Web | 16. srpna 2014 v 21:05 | Reagovat

Kdo se pohybuje ve světě anime alespoň trochu, určitě už o tomhle hitu slyšel. A ano, důvodů, proč se to tolika lidem líbí, je opravdu dost.
Hned při prvním díle nám spadne čelist a celým seriálem prochází to emotivní vypětí. Máte knedlík v krku při dojemných chvílích nebo prožíváte stejné vzrušení s nimi, když se chystají k útoku a podobně. Samozřejmě to okořeňují dokonalé hudební kulisy... Spoustu OSTů mám stažených v MP3, je to dokonalá hudba.
Jediné, co bych tomu asi vytkla je to, že mi přijde, že se tam pořád jenom křičí, a to někdy i při běžných rozmluvách, některé scény mi přišly skoro hysterické. Ale vzhledem k situaci by se člověk občas nedivil.
Taky ten moc otevřený konec byl docela podpásovka. Je ale pravda, že aspoň navnadí diváky číst mangu nebo sledovat další sérii, která má v budoucnu vyjít.

Za mě 9/10... :)

2 Haide Haide | Web | 16. srpna 2014 v 21:22 | Reagovat

Na tenhle seriál jsem četla už tolik pozitivních recenzí, že i když to není žánr, co bych zrovna koukala, tak se podívat musím! :o)

3 Majklice†Světice Majklice†Světice | Web | 16. srpna 2014 v 23:40 | Reagovat

Jen ze začátku, protože jsem rýpal, upozorním, že máš v článku překlepy u jména Mikasa, Milada/Mikaso.
Podle mě je Mikasa na Erena nezdravě fixovaná, to se mi na ní příliš nelíbilo, ale fakt, že aspoň nebyla takový neschopa, jako Eren, tomu jsem měla každou chvíli chuť vrazit (popište SnK jednou větou: "God dammit, Eren!"), celkově to bylo hrozně uřvané a hysterické anime, ale i tak se mi docela líbilo. Levi byl fajn, bylo osvěžující, když se na scéně konečně objevila nějaká schopná postava. 2. série se dočkáme až v příštím roce, no, studio, které mělo SnK na starost, nemá dostatek financí nebo něco takového, pokud se dobře pamatuju, zvědavcům zatím nezbývá nic jiného, než číst mangu, aby se dozvěděli, co se bude dít dál :D

4 Polgara Polgara | Web | 17. srpna 2014 v 19:17 | Reagovat

[1]: O té nové sérii se hodně polemizuje, protože to u ní zatím není jisté. Ale vzhledem k tomu, jaký tohle anime mělo úspěch, tak doufám, že pokračování bude.

[2]: Mrkni. Vážně to stojí za to. A to jsem si myslela, že jsem jedna z posledních, které tohle ještě neviděla. :-)

[3]: Za to upozornění na chybu děkuju. Řekla bych, že mi to opravil word, protože i z jména Eren udělal: Erbenova :-D S tím vrážením facek Erenovi jsme na tom stejně. Fakt byl někdy na pěst :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama