Panství Downton (2010)

31. srpna 2014 v 18:14 | Polgara |  Seriály
...


Jee zvláštní, jak se vás některé seriály chytí a npustí a v tomhle případě to platí dvojnásob. Můžete na něj koukat pořád dokolečka, ale stejně vás nikdy neomrzí. Nicméně spíše než slavnou První republiku mi seriál připomíná ságu rodu Forsaytů. Znáte? Trochu podobné, ale přesto naprosto odlišné.

Pořád si myslím, že srovnávat tohle dílo s jakýmkoli jiným je barbarství. Mohou za to nejenom kostýmy, interiéry, exteriéry, ale především herci, kteří z něj dělají něco mnohem monumentálnějšího než měl seriál v úmyslu. Navíc síky popularitě získal několik ocenění, točí se již pátá série a pořád má nápad a spád. Přitom seznamování s ním začalo nenápadně. Zaujal mě díky skutečnosti, že tam hraje Maggie Smithová, Hugh Nonneville, Jim Carter a mnoho dalších.

První série je jakýmsi rozjezdem a postupně nás seznamuje se všemi členy rodiny Crawleyových. Nespornou třešinkou jem, že se nevěnuje jenom smatánce, ale také sloužícím díky čemuž se dozvídáme, jak, že to vlastně chodilo ve starých anglických rodinách. Kdo tam měl jaké místo...bylo úžasné sledovat, jak všichni lpěli na svých povinnostech. Zároveň docházelo ke střetům s jejich touhami, poněvadž ne všichni chtěli skončit jako kuchtička či dveřník anebo řidič. Hrdinové se vyvíjeli, přicházeli a odcházeli. Někteří se v seriálu mihli, jiní zůstali a vydrželi až do čtvrté série.

Kdo bezesporu drží nejvyšší laťku je Maggie Smithová, která v roli staré paní Crawleyové na sebe strhává veškerou pozornost. Zpočátku na vás působila jako nepříjemná postarší paní, ale postupem času si ji divák zamiloval. Uvědomil si její hloubku a seriál bez ní si nedovedl představit. Líbí se mi ten její charakteristický anglický humor a elegance s jakou dokáže kohokoli utřít a zachovat su přitom důstojnost. Nejednou vám její narážky dojdou o pár minut později. Třeba scéna, kdy probíhá soutěž o nejlepší pěstitelský výkon, kdy dojde ke "střetu" mezi ní a zahradníkem. Nakonec zt oho vybruslí dost překvapivým způsobem.

Nejenom ona však září. Zajímavou postavou je také pan Carson, který má na starosti služebnictvo. Jeho protipólem je paní Hughesová (Phyllis Logan). Koho jsem si musela vážit pro trpělivost byla Lady Cora (Elisabeth McGovern), kterou tak trochu dali do ústraní. Má tam sice pár větších okamžiků, ale jinak mi přijde, že je tam jako doplněk. Nezapomíná se ani na jejich tři dcery a to Mary, Sybil a Edith. Od počátků je jasné, že jakožto na nejstarší se budou zaměřovat na mary, což je trochu škoda. Přesto se dostane prostoru i ostatním dvěma. U jedné mě mrzelo, jak dopadla a bylo mi jí líto. Když už konečně našla štěstí, tak jí ho vezmou.

Autoři seriálu nezapomínají ani na historické pozadí. Takže se do všech čtyř sérií prolínají všechny důležité historické okamžiky. Od války až po Titanic, který taktéž hodně tuto rodinu ovlivní. Hrdinů a zápletek je tu strašně moc. Líbilo se mi, jak se zaměřovali na ženskou část ohledně dědictví. Vždyť právě v tom byl v té době kámen úrazu. Zároveň si dokázali udržet úroveň a připravili nám nádhernou podívanou, i co se týče historických kostýmů. Ale i ty se měnily s dobou, takže divák si jen tuhle jízdů užívá.

Osobně jsem zvědavá na pátou sérii, která by teď někdy měla spatřit světlo světa. Jop propo, málem bych zapomněla na speciální vánoční díly, kteréu jsou takovou třešinkou na dortu. Doplňují a dokreslují to, co bylo už víc než dobře rozvedeno. Vřele doporučuji i soundtrack k tomuto seriálu, protože ten jen dokazuje, že autoři panství Downton mysleli na všechno.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mimi Mimi | Web | 31. srpna 2014 v 18:26 | Reagovat

Tenhle seriál je geniální :)

2 Melanie Melanie | Web | 31. srpna 2014 v 18:28 | Reagovat

Už dávno jsem si říkala, že by to možná stálo za to - hlavně právě kvůli Maggie Smith, ale pořád jaksi není čas na nové seriály. :-D

3 Kane Kane | Web | 2. září 2014 v 15:43 | Reagovat

Forsayty mám doma, jen se k nim ještě dostat. :) Zkoukla jsem první dvě série, na tu třetí jsem se "vykašlala", protože mě najednou štvala ta angličtina. Koukala jsem na to totiž předtím s dabingem. A titulky mi k tomu blbly, takže jsem taky houbelec rozumněla. :D

4 terushQaH terushQaH | Web | 4. září 2014 v 18:44 | Reagovat

Tento serial vypada dost dobre, uz jsem ho pridala do sveho seznamu chci videt, ale tam je toho jaksi moc..jakou z v seznamu, mam rozkoukano, ale snad se k tomu brzo dostanu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama