Naomi Woodová – Paní Hemingwayová

1. srpna 2014 v 16:25 | Polgara |  Světová literatura
...


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 276
Anotace:
Čtyři ženy, čtyři manželky Ernesta Hemingwaye: Hadley, Pauline zvaná Fife, Martha a Mary. Žhavé Antibes, bohémská Paříž, Londýn, Amerika, Kuba... všude tam se odehrávaly jejich lásky, vzplanutí, sňatky, nevěry a rozchody, propletené osudy kvarteta nevšedních žen, které miloval a posléze zase ztrácel světoznámý lamač srdcí a velký spisovatel.
Příběh vyprávěný ve čtyřech částech, utkaný ze skutečných milostných dopisů, deníků i telegramů... z výbušných milostných trojúhelníků, na nichž ztroskotalo každé Ernestovo manželství. Každá žena bojovala o jeho srdce a místo v jeho posteli s milenkou, každý vztah sklouzl vždy od něžnosti ke zradě. Každá paní Hemingwayová věřila, že právě jejich láska bude trvat věčně. A každá z nich se hluboce mýlila.

V knížce se nesetkáváme pouze s jednou paní Hemingwayovou, ale všemi čtyřmi. A to v době, když jejich vztah s Ernestem končil a na jejich místo nastupovala nová paní Hemingwayová. Hemingway nebyl jenom veliký spisovatel, ale také člověk. Po celou dobu čtení mě fascinovalo, jak dokázal udržet přátelský vztah se všemis vými ženami a to i po rozchodu. Miloval totiž ve velkém. Každá z žen měla v jehož vitoě místo a svůj účel. Sice chtěl, aby byly všechny čtyři ženy v jedné domácnosti, ale věděl, že jeho okolí a doba v níž žil, by ho zavrhla a odsoudila. Nicméně čtenář musí mít na paměti, že ne všechno je pravda, ale přesto má pocit, jako by všechny čtyři výjimečné ženy díky Naomi poznal.

Paní Hemingwayové obsahuje čtyři rozsáhlé část rozdělené do osudů oněch čytř dam. Díky tomu jim můžeme nahlédnout do mysli, poznat tehdejší dobu. Zároveň se s nimi střetáváme v okamžiku pro ně nejtěžším. Tedy odchodem z Hemingwayova osobního života.

Jako první se seznámíme s Hadley, která se snažila se svoji sokyní v lásce spřátelit. Zašla tak daleko, že spolu strávily léto. Jenže ani tohle sblížení nepomohlo tomu, aby Hadley dokázala zachránit jejich vztah, a tak její přítelkyně Pauline přebírá její místo. Ani ona však není tou poslední ženou v jeho životě. Vztah jim vydržel dvanáct let. Pauline bojuje urputněji než Hadley, ale ani ona nevyhraje. A tak se musí smířit s odchodem. Znovu poznáváme další ženu, tentokráte Marthu. Právě ona poznala Ernesta v době, kdy bylo jasné, že vypukne válka. Ona sama je válečnou korespondentkou.

Ani ona však nemá prvenství té poslední. I ji nahrazuje Mary. V téhle době už má Ernest jakýsi svůj harém, poněvadž se všemi bývalými manželkami vídá, telefonuje s nimi a totéž podniká i Mary. Dokáže s nimi vyjít. A svým způsobem nad nimi vyhrává, jelikož ona je tou poslední. Na ni zbývá starat se o spisovatele v tom nejtěžším období, kdy už je jasné, že se blíží ke svému nelehkému konci.

Naomi Woodová ve své knize neobhajuje ani nekritizuje, ale podává zajímavý pohled na jednoho nejslavnější spisovatele a jeho osobní život. Vždycky jsem měla v Ernestovi vzor s vědomím, že i on měl chyby. Proto mě dost překvapilo, když tolik miloval pití a střídal ženy, jako ponožky. Ale na druhou stranu jej musíte obdivovat, jak elegantně dokázal se všemi vycházet, a co všechno za svůj život dokázaů. Naomi používá čtivý a příjemný styl psaní, který jednodtlivým příběhům dodává zvláštní kouzlo a přemýšlíte o nich ještě několik hodin po dočtení.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Paní hemingwayová
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama