Martyn Waites – Žena v černém – Anděl smrti

2. srpna 2014 v 22:17 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 210
Anotace:
1940: Druhá světová válka. Skupina školních dětí se dvěma učitelkami prchá z válkou těžce zkoušeného Londýna, aby našly útočiště ve starém zpustlém domě uprostřed močálů. Někdo tady však na ně čeká... Někdo děsivý a nebezpečnější než bomby pršící z nebe... Je to... Žena v černém.

S Ženou v černém jsem se seznámila díky filmu, kde hlavní roli ztvárnil Daniel Radcliffe. Film byl výborný a Danile překvapil. Snad poprvé se tam zcela odprostil od role Harryho Pottera. Nicméně Anděl smrti je volné pokračování, navíc napsané úplně jiným spisovatelem než jednička. Pořád si však zachováva svoji temnou a psůobivou atmosféru, která vás nutí číst si knížku pouze přes den.

Příběh nás zavádí do období 2. světové války. Ocitáme se v Londýně, který je zrovna v centru náletů a bombardování. Děti jsou proto posílány do relativního bezpečí venkova, kde mají přečkat válku. My vidíme osudy skupiny dětí, která je zrovna přepravována vlakem a vede ji paní Hoggová s níž je tam ještě učitelka Eva. Samotné děti se snaží držet pospolu, kdo vyčnívá je zakřiknutý Edward, jehož si pod svá ochranná křídla vezme právě Eva. Ke své nemluvnosti má důvod, protože při náletech přišel o matku a od té doby neřekl jediné slovo. Realita nového obydlí je však děsivá.

Ti z vás, kteří četli jedničku vědí, že jde o dům v Úhořím údolí. Tedy v místě, kde se poprvé objevila žena v černém. Problémem je, že se děti ani jejich dozor nemohou nikam jinam přestěhovat, a tak musí vzít zavděk tím, co je. Zvláštní je, že vesnice poblíž domu je opuštěná. Jediná živá duše, která je jim ochotná pomoci je postava pilota Henryho.

Anděl smrti je chytlavé a mrazivé čtení, které zvládnete za jeden den. Martynovi se povedlo skvěle ztvárnit postavy a jejich rozpoležení v období 2. světové války. Věřili jste jim, bylo to skoro, jako kdyby skutečně existovali. Zároveň nádherně vystihnul ponurou atmosféru opuštěného venkova, zchátralého domu v němž musí žít. Právě tohle je mnohem děsivější než samotná žena v černém. Je tam, víte o ní, ale vnímáte ji spíše jako bonus, který dotváří atmosféru tohoto vyprávení. Jen občas už vám trochu leze na nervy a přejete si, aby se s ní konečně někdo vypořádal.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakaldatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Žena v černém: Anděl smrti
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama