Jeffrey Robinson – Grace – kněžna Monacká

1. srpna 2014 v 19:59 | Polgara |  Světová literatura
...

Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 344
Anotace:
Tato kniha vznikla - jak její autor podotýká - s plnou a bezpříkladnou spoluprací se čtyřmi lidmi, kteří kněžnu Grace milovali nejvíce: s knížetem Rainierem a jejich dětmi Albertem, Caroline a Stéphanií. Lidé po celém světě hltali přímo pohádkový příběh pohádkového páru a novináři se předháněli, kdo přinese senzačnější odhalení. Možná i proto se Robinson rozhodl vnést do toho světlo a vyprávět skutečný příběh. Hluboký, silný, dojemný a poutavý. O to víc, že je pravdivý.

Kniha vypráví především o Frace a o jejích začátcích s hereckou kariérou. Nezapomíná však také na její vztah s knížetem Rainierem jehož potkala na fotografování a do kterého se zamilovala. Dala mu tři děti. Její vztah však znamenal jediné. Musela si vybrat mezi kariérou herečky anebo rolí kněžny.

Metafora opětovně nezklamala a přináši čtenáři další zajímavý beletrizovaný životopis. Naposledy jsem měla možnost si přečíst Paní Hemingwayovou od Naomi Woodové. Nicméně mě docela překvapila kritika tohoto spisovatele. A to v tom, že nekritizuje, že vidí monackou rodinu příliš idealisticky a to včetně samotné Grace. Pro neznalce, který ví o této ženě pouze to málo, co si najde na internetu je to příjemná a čtivá sonda do životé velmi známé knížecí rodiny, jejích členů, zvyků a politického dění.

Hodně zajímavé části jsou ty, kdy se na scénu dostávají novináři a Robinson je tu nevykresluje příliš přívětivě. Ostatně, všichni víme, co jejich touha po pikantních novinkách z řad známých a slavných lidí dokáže způsobit. Vždyť právě Grace o tom ví své a jsou tu poutavě zobrazeny její střety s novináři. Bohužel do toho všeho byla zatažená i knížecí rodina. Hodně emotivní je závěr knihy, tedy smrt Grace. Ta však knížecí rodinu dokázala spojit víc než cokoliv jiného.

Líbilo se mi, jak se autor postupně věnuje všem členům rodiny, kteří nám tak poskytnou svůj úhel pohledu. Na začátku knihy je předmluva od Nicole Kidman (ztvárnila Grace ve filmovém zpracování). Nutno pochválit příjemný formát knížky a i samotnou obálku. Spisovatelův pohled je sice možná jednostranný, ale pro někoho, kdo s historií této rodiny teprve začíná velmi příjemnou sondou do jejich života a historie, kterou yb si měl přečíst každý koho tato slavná dáma fascinuje.
Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakaldatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Grace - kněžna Monacká
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama