Grace – kněžna Monacká (2014)

4. srpna 2014 v 12:47 | Polgara |  Filmy
...


Tento film se dá označit především slovem rozporuplný, a věřte, že to on je. Vždyť Nicole Kidman za tuhle roli získala Zlatou malinu, což je v Hollywoodu ocenění pro nejhorší herecký výkon. Mají i nemají pravdu a přiznám se, že mi jí bylo líto. Na druhou stranu měla tolik odvahy, že se nestyděla a Malinu převzala. Spíše než Nicole může za trochu spackaný scénář samotný režisér. On se tak moc snažil z toho udělat bibliogracický snímek jedné krásné herečky a zároveň do toho zaplést dějiny jednoho malého státečko známého jako Monaco. Možná právě to je problém. A je to škoda, poněvadž příběh je točený podle knížky, kterou jsem zde nedávno recenzovala.

Líbily by se mi třeba scény, jak se Grace (Nicole Kidman) a kníže Rainier (Tim Roth) seznamovali a sbližovali, jejich první setkání, trochu to rozvést, víc rozmluv mezi nimi. Třeba i nějaké perličky z natáčení Graciných filmů, její spolupráce s Alfrédem (Roger Ashton - Griffiths) a zakončit to svatbou a přípravou na roli kněžny. Ale to by asi vydalo na delší stopáž. Nicméně k samotnému filmu. Kostýmům, interiérům a záběrům nelze nic vytknout. Ty jsou zvládnuté na jedničku.

Za to příběh je trochu, řekněme rozkouskovaný. Vypráví o životě Grace Kelly po svatbě. Tedy v okamžiku, kdy sundavá růžové brýle a uvědomuje si, jak moc ji chybí život herečky. Zároveň se v ní pere skutečnost, že kníže Rainer neustále řeší politiku a na ni a děti nemá čas ani náladu. Aby toho nebylo málo, tak do této nelehké situace přichází její přítel a bývalý spolupracovník Alfréd Hitchcock, který ji nabízí hlavní roli ve filmu Marnie. Grace váhá, zda má roli přijmout, protože ví, že novináři by se toho chytli jako hovno košile. Omlouvám se za ten výraz, ale k někteýrm pánům novinářům a jejich jednání se tohle hodí víc než dobře.

Ono srovnávat realitu a film jednoduše nejde. Našlo by se toho hodně, co se vymyká skutečným historickým událostem, a co je režisérova fantazie. Olivier Dahan ze svého filmu udělal jakousi poctu Grace Kelly, která se rozhodla vzdát herectví a vstoupila do složitého svazku s knížetem Rainirem. Víc zaujme právě postava samotného knížete. Nicole se moc snaží, ale něco mi na téhle roli sedělo a nesedělo. Jsem asi hodně divná, ale nemohu si pomoct.

Líbily se mi scény, kdy rozmlouvala s otcem Francisem Tuckerem (Frank Langella), anebo, když se dokázala postavit ostatním dámám, aby mohla zrenovovat domov pro děti a její snaha získat si monacký lid. Občas se tváří herečka neutrálně, co mě trochu nechávalo chladnou byly její neshody s knížetem. Víc člověk věřil právě jemu. Nicméně pořád je to příjemná podívaná, která diváka donutí, aby si o Grace Kelly zjistil víc než bylo řečeno. Zároveň se aktivněji začne zajímat o historii Monaka o němž dosud slyšel jenom pár zmínek a i to se počítá, ne?

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama