George Raymond Richard Martin – Bouře mečů

28. srpna 2014 v 15:30 | Polgara |  Fantasy
...

Nakladatelství: Talpress
Rok vydání: 2011
Počet stran: 1198
Anotace:
Z pěti uchazečů o trůn je jeden mrtvý, další upadli v nemilost, a boj, v němž jsou bez skrupulí uzavírána nová spojenectví a rušena stará, zuří nemilosrdně dál. Moc rodu Lannisterů hrozivě sílí, avšak Tyrion trpí stále většími ústrky od své intrikánské sestry, krutého otce i zkaženého sadistického synovce.
Robb Stark je nucen bránit mladé království proti zuřivosti Greyjoyů, kteří si chtějí Sever zabrat pro sebe. Divocí vytáhli zpoza Zdi a spolu s nimi nabývají na síle Jiní. O celý kontinent dál se vydává na válečné tažení Daenerys a její draci nebezpečně rostou.Každý podniká odhodlanou výpravu za své vítězství, a všichni dohromady halí svět do temné bouře mečů, která je však pouhou dětskou šarvátkou ve srovnání s válkou mezi silami dobra a zla, jejíž hrozba se blíží...

Bouře mečů je prozatím nejlepším dílem z celé série. I protentokrát spisovatel rozdělil vyprávění mezi jednotlivé postavy, a tak se potkáváme s Aryou, Sansou, Branem, Branem, Tyrionem, Jonem, Samvellem, Jaimem, Daenerys, Davosem, Catelyn, Tyrionem a mnohými dalšími. Nicméně samotný příběh je komplikovaný a plný intrik. Pro vraždu se tu nejde daleko a ti největší prevíti se dostávají na výsluní. Martin se tentokrát zaměřil na jižní hranice, jež chrání ledová Zeď. Právě zde dochází ke srocování Manceho tlupy, který do své armády povolal nejenom mamuty, ale také obry. Aby toho nebylo málo, tak se na scéně také objevují Jiní. Tvorové podobní zombiím. Zároveň se znovu potkáváme s Jonem Sněhem, který se dostal do velkých problémů. Zároveň se o něj zajímá Ygritte, která patří k Divokým. Díky svým zrzavým vlasům si vysloužila přezdívku "ohněm políbená."

Hodně prostoru tu dostávají přeživší členové rodu Starků. Především Sansa, jež žije na královském dvoře a díky tyranii blonďatého zmetka dostává jednu ránu za druhou. Ani Arya to nemá jednoduché, ale ji chrání skutečnost, že se mávnutím proutku může převléct za kluka a skrýt tak svoji identitu. Catelyn je pro změnu přesvědčená, že přišla o oba své syna, zároveň ji umřel její otec a nedávno ji popravili manžela.

Kdo tu extrémně leze na nervy je Cersei. Tuhle blonďatou potvoru máte chuť zabít od samého začátku a upřímně doufáte, že si pro ni Martin připravil stejně nepříjemnou smrt jako pro jejího syna. Koho je vám líto, je Catelyn. Docela mě zarazilo, jak je mezi čtenáři i diváky neoblíbená a přiom je to postava, která si prošla největším peklem. Kdo se tu objeví je Jaime jehož si oblíbíte, i když nechcete. O Tyrionovi snad ani mluvit nemusím, v knize působí ještě víc ďábelštěji než v seriálu, kde se ho snažili trochu polidštit.

V Bouři mečů je strašně moc zvratů a člověk se nestačí divit, co všechno jsou někteří hrdinové vymyslet, aby se alespoň na okamžik dostali k moci. Hodně se tu do popředí dostává Jon, jehož osud se čím dál víc zamotává. I přes všechna očekávání se z patálie dostane, ale čeká ho ještě dlouhé putování. Kdo mě tu trochu překvapil byla Daenerys, která si prošla jakousi proměnou a člověk ji nepoznává. Kde je ta stará dobrá Dany z prvních dvou dílů? Zároveň si víc oblíbíte Sansu, která nakrálovském dvoře zažívá peklo. Najde však zastání v podobě matky Margery, lady Olenny, která dívku pozve k sobě do Vysoké zahrady. Jenže nic v tomhle příběhu není dloho idylické, a tak i ji potkává nepříjemný zvrat.


Pořád mě překvapuje, jak Martin dokáže všechno rozebrat a psaní si užívá. A to i ve stylu, že povraždí, co nejvíc hlavních postav. Na tohle je taky mistr. Říkáte si, že právě ony jsou v bezpečí, nic se jim nemůže stát a ono houby slavný soude. Jsem ráda za Jona, že zatím ze všeho unikl, byť jen o vlásek. Někdy mi přijde, že Martin zbytečně natahuje a dalo by se to zkrátit. Když však dočtete na konec, který je famózní, pochopíte. Měla jsem tu výhodu, že jsem všech pět četla najednou, za sebou a bez čekání. Ale to čekání na šestý díl je nekonečné. Ale uvidíme, jak to všechno dopadne a zda se relativně šťastného konce dočká alespoň pár hrdinů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Melanie Melanie | Web | 28. srpna 2014 v 16:01 | Reagovat

Taky mám ráda Catelyn, jsem ráda, že nejsem sama. Taky mě překvapuje, jak strašně je neoblíbená. A Cersei nesnáším. :D Ale Daenerys jsem jaksi nemusela už od prvního dílu.

2 ANA ANA | Web | 6. září 2014 v 19:58 | Reagovat

Je to úžasná série a mám tam pár vysoce neoblíbených a vysoce oblíbených. Problém je, že vysoce oblíbené mi pan Martin postupně vyvražďuje... ale ještě jich pár zůstává. Tyrion je hodně zajímavý (polo)člověk, Jaime se také krystalizuje do lidské podoby, Cersei je nebezpečná slepice (jediné, co ji dělá trochu sympatickou, je její láska ke svým dětem, ale protože jde kvůli té lásce k dětem hlava nehlava a zabíjí i tam, kde nemusí, je to čubka, která si zaslouží pomazat dehtem a vyválet v peří.
Joffrey, to je typický příklad moderně vychovávaného dítěte, které nemá žádné omezení, žádné povinnosti, jen požadavky. A v jeho případě i moc.
Catelyn mi bylo také líto. Vlastně nejvíc na hostině Freyů (nevím, zda jsi už četla nebo ne, nebudu spoilerovat). Stejně tak mi bylo líto Aryi, která se prakticky dostala na totéž místo a v tentýž čas. (Doufám, že tohle nevyznělo moc spoilersky, mohla bych být konkrétnější, ale nebudu) :-D
Přečetla jsem už všechny dosud vydané díly a těším se na ty poslední. Počítám, že každý díl (má jich být sedm) bude megadíl, nebo možná i rozdělený na dvě poloviny, protože, po pravdě, si nedovedu představit, jak tohle všechno chce završit v pouhých dvou knihách. :-D
Leda by je všechny vyvraždil. Komplet. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama