Audiokniha Dášeňka čili život štěněte – Karel Čapek, čte Václav Vydra

18. srpna 2014 v 18:27 | Polgara |  Česká literatura
...


Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Čte: Václav Vydra
Anotace:
Když se to narodilo, bylo to jenom takové bílé nic, do hrsti se to vešlo; ale anžto to mělo pár černých ušisek a vzadu ocásek, uznali jsme, že to je psisko, a protože jsme si přáli mít psí holčičku, dali jsme tomu jméno Dášeňka…
Objevujte svět s Dášeňkou, která se má čile k světu! Sotva se naučí chodit, hned zkouší také běhat, skákat, pelášit, sprintovat, ale i padat, kutálet se nebo metat kotrmelce. Aby neposedné štěně chvíli posedělo, rozhodl se mu "páníček" Karel Čapek napsat několik psích pohádek. Vám je bude vyprávět Václav Vydra, tak si pěkně sedněte a poslouchejte…

Kdo by tuhle knížečku neznal? Když si vzpomenu kolik večerů maminka strávila jejím čtením znovu a znovu. Hodně se mi líbila i rozhlasová zpracování, večerníček…a právě audioknížka, kterou čte Václav vydra je návratem do dětství. Samotné vyprávění vzniklo již v roce 1933 a jedná se o příběh jednoho čtyřnohého tvorečka. Právě on se narodí Čapkově fence Iris a dostane jméno Dášeňka. Už od počátku je jasné, že to s ním nebude jednoduché, jelikož je strašně zvědavé a do všeho musí strčit čumáček.

Karel Čapek umí využít svého jemného humoru, aby dětem přiblížil život jednoho štěněte a začíná od prvních dnů, kdy Dášeňka jen spí a nemá na nic jiného sílu. Tedy krom jídla. Postupem času se tahle chlupatá koulička začne zajímat o okolní svět. Což na vlastní pozná i její psí máma, která okusí sílu jejich zoubků. Dášeňka však neskončí jenom iris, ale pustí se do všeho, co ji stojí v cestě. Tedy alespoň toho na co dosáhne. I pro ni nadejde den, kdy musí opustit mámu a to v době, kdy si ji v tašce odnášejí naprosto cizí lidé.

Čapek ví, jak na děti a zábavnou a milou formou jim přiblížil psí svět. Nejenom v rase Dášeňky, ale i dalších. O nich se dozvídáme prostřednictvím pohádek, aby štěňátko nezlobilo a vydrželo chvíli v klidu. Spisovatel zvolil formu reportáže, zkoumá, vyhodnocuje a předkládá. Zároveň ji napsal tak skvělým způsobem, že ji mohou číst i ti nejmenší z nás. Pokud si vzpomenete na knížku, tak jsou v ní ukryty Karlovy kresby.Zároveň používá ich formu, spisovný jazyk a někdy i hovorové výrazy. Přestože se jedná o různá vyprávění, tak mají jednu spojovací linku - Dášeňku a psí svět. Poslední kapitola je jakýmsi loučením Čapka se štěňátkem a poučením pro ni, že také ona patří mezi lidi.

Moc se mi líbilo Vydrovo předčítání,, které odpovídá duchu knížky. Vložil do toho všechno a čtenář, tedy posluchač si užívá každé jeho slova. Navíc zde platí totéž, co u Martina Stránského. Mají oba hodně příjemný a uklidňující hlas, který vás skvělým způsobem odláká do světa pohádek a snů.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knížku můžete koupit na Dášeňka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama