Stieg Larsson – Milénium 3 – Dívka, která kopla do vosího hnízda

28. července 2014 v 17:59 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2010
Počet stran: 683
Moje recenze na První a Druhý díl
Anotace:
Lisbeth Salanderová plánuje pomstu. Chce se pomstít lidem, kteří se ji pokusili zabít, a také vládním institucím, které ji téměř zničily život. Ale nebude to mít jednoduché. Poté, co ji kulka zasáhla do hlavy, leží pod přísným dohledem na jednotce intenzívní péče. Pokud se uzdraví, bude souzena za 3 vraždy a jeden pokus. Mikael Blimkvist se rozhodne, že nenechá Lisbeth v rukou státní spravedlnosti.

Hlavní hrdinkou není nikdo jiný než naše Lisbeth Salanderová, které jsme se ve dvojce podívali pořádně na zoubek. Víme, že její drahý tatínek není nikdo menší než ruský špion a pro vlastní bezpečí dostal novou identitu a nyní se ukrývá kdo ví kde. Její otec bly mimo jiné násilník, který si zlost vybíjel na její mamce. Vzhledem k tomu, že Lisbeth razí heslo "Oko za oko, zub za zub", tak se ho pokusila zabít. Její pokus však nevyšel a právě díky tomu byla označena za nesvéprávnou a násilnickou osobu. Nikoho nenapadlo hledat důvod, proč to udělala. Ono je lepší někoho zaškatulkovat a zahodit nad nim klíč a chránit skutečného zločince.

Právě třetí díl sleduje dění před, u a po soudu, který se týká právě naší heckerky. A nevede ho nikdo jiný než náš starý známý čmuchal Mikael Blomkvist, který chce ve svých novinách zveřejnit článek obsahující příběh naší hrdinky. Jenže to se nelíbí právě hlavnímu šéfovi Zalasčenkovi, a tak se znovu naši hrdinové ocitají ve velkém nebezpečí, které může být jejich posledním. Podaří se jim nemožné a všechno vyřeší ke šťastnému konci?


Vzhledem k Larssonově hlavnímu povolání, tedy novinařině je jasné, že na nikom nenechal nit suchou. Právě on rozpoutal docela velkou bouřku okolo práv žen v jeho zemi. Velmi věrně popsal to, jak je lehké zneužít moc, kterou nad nimi poručníci a nejenom oni, mají. Líbí se mi, že se otevřeně nebojí kritizovat a bere si na paškál všechny mocnosti, které s tím mají, co do činění. Dívka, která kopla do vosího hnízda je psaná znovu er formou. Tedy z pohledu na pohled, který je rozdělený mezi Lisbeth a Mikaela. Nejenom oni však dostávají prostor pro vlastní pohled na věc. Je tu spousta vedlejších postav, které příběhem hodně zamotají. Navíc vzhledem k tomu, že se blížíme k velkému finále, tak se všechno dění vyostřuje.

Na světlo světa vyplouvá čím dál víc informací, které měly zůstat skryty. Právě ony rozpoutají něco neuvěřitelného, něco, co zahýbá jindy tak nedoknutelným systémem a konečně jsou potréstáni ti, jež páchali zlo a halili jej rouškou své tzv. moci.

Stieg Larsson je výborný spisovatel, který ví na jakou strunu uhodit. Zároveň dokáže i po tolika stech stránkách udržet čtenáře v obraze tím, že pomocí nových postav připomíná některé dětaily z minulosti a závěerčné vyúštění je fascinující. Nutno pochválit i české obálky a zpracování. V poslední době se rozmohlo i to, že se knížky vydávají jak v pevné, tak paperbackové vazbě. Tudíž se namlsají všichni bez rozdílu. Zároveň vyšla i audiokniha, kterou nenamluvil nikdo jiný než Martin Stránský (mohli jste se s ním setkat v mých recenzích na audioknihy od Fragmentu - všechny čtyři díly Eragona).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Bublinka Bublinka | E-mail | Web | 28. července 2014 v 19:18 | Reagovat

Už si to moc nepamatuji, četla jsem to v době, kdy to vycházelo, tuším, ale ten soud mě opravdu bavil, dost vydařené.

2 Em Zet Em Zet | Web | 28. července 2014 v 19:46 | Reagovat

Už dlouho si na tohle brousím zuby. :-D A pořád se nemůžu odhodlat. Bojím se, že mě styl autorova psaní nezaujme. :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama