Stieg Larsson – Milénium 2 – Dívka, která si hrála s ohněm

27. července 2014 v 21:44 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2009
Počet stran: 603
Anotace:
Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý.

V druhém díle se znovu setkáváme s Lisbeth, ale i s naším satrým známým novinářem Mikem. Lisbeth nyní díky určitému podvůdku patří mezi bohaté a pokud si vzpomínáte, tak se v prvním díle dokázala vypořádat také se svým vlezlým poručníkem tudíž má klid a může žít podle svého. Jenže ani tentokrát nemá hrdinka na růžích ustláno. V novinách, které vlastni Mikael Blomkvist vyjde článek o prostituci a prodeji bílého masa, díky němuž zemřou dva novináři pracující v novinách Milénium. Z jejich vraždy je obviněná Lis jejíž otisky se našly na místě činu. Vzápětí najdou mrtvého i jejího všemi milovaného poručníka. Z Lis se tak stane štvaná zvěř. Jediný, kdo věří v její nevinu je právě Mikael, který začne pátrat na vlastní pěst, aby ji pomohl a očistil její jméno.

Druhý díl se víc než kdy předtím zabývá Listbeth. Dozvídáme se všechny podrobnosti o její rodině, o důvodu proč se rozkmotřila s vlastní sestrou a mnohém dalším. Příběh je tudíž psaný v er formě a třídají se tu pohled jak Lisbeth, tak Mikaela. Líbila se mi proměna naší hackerky, která využila peněz ke své proměně. Je blonďatá, nechala si odstranit tetování a pircingy a zvětšila si prsa. I Mikael se změnil. Tedy tím, jak žije. Má vážný vztah s Erikou, která taktéž pochází z novinářské branže.


Fascinovala mě postava Mikaela, který měl dvě osobnosti. Jednu tu, jež viděla i v tom nejhorším člověku dobro a pral se za pravdu, na druhou stranu někoho, kdo střídá ženy jako ponožky a řekněmě, že je některým takovou tou příslovečnou osinou v zadku. Ani na Lisbeth nezůstala nit suchá. Už takhle měla ze života peklo, a když už konečně získala šanci na lepší žití, tak se jí to opět pohnojí. Zároveň novináři nezklamali a chytali se každé špíny, kterou na ni mohli najít. V celé trilogii byla krásně ukázaná dvojakost novinářské profese. Jak ti slušní a normální, tak ti hyenovití, kteří se neštítí ničeho a je jim jedno, kolik životů svými bláboly zničí.

Na to, jak jsem se bála, že některé části nebudu chápat, tak to Stieg napsal tak, že to pochopí téměř každý i takové tele jako já. Jsou to sice složitější a popisnější pasáže, ale napsané naprosto mistrovsky. Srozumitelně a čtivě. Ani mi nevadilo velké množství postav. S dvojkou jich ještě několik přibude a díky tomu se na světlo světa dostanou nové, trochu vedlejší linie příběhu. Zároveň Larsson dodražoval mluvu daného hrdina a nebál se použít i někdy ostřejších výrazů.

Přetože je tu Mikaela, spousta vedlejších postav, tak tím nejdůležitějším je tu Lisbeth. Právě kolem ní se tu všechno točí a o ní je celá trilogie. Tedy svým způsobem. Je to zajímavá postava, která si prošla peklem, umí se o sebe postarat a nejde pro ránu daleko. Navíc prosazuje heslo "Oko za oko, zub za zub." Příběh je to svižný, čtivý a napínavý. Zároveň nebudou ochuzeni ani ti, kteří mají rádi romantiku, i když té je tu opravdu minimálně, ale to nevadí. Spisovatel ví, jak tímhle své dílo okořenit, ale zároveň ho tím nezahltit. Zároveň do vyprávění dokázal vnést nevtíravý a příjemný humor, kterým je charakteristická především Lisbeth a právě její hlášky jsou nezapomenutelné, stejně tak jako celá knížka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama