Stieg Larsson – Milénium 1 – Muži, kteří nenávidí ženy

27. července 2014 v 16:18 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...


Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2010
Počet stran: 536
Anotace:
Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým.

Docela jsem váhala, zda hodnotit rovnou celou trilogii anebo jeden díl po jednom. Nakonec vyhrála druhá možnost. Ono přeci jenom recenzovat takhle rozsáhlé dílo v jednom článku je sebevražda. Mnozí z vás viděli jak původní tři filmy, tak i ty nové, tudíž snad nebude vadit, když trochu naspoileruji.

Hlavním hrdinou je novinář Mike Blomkvist, který tak trochu šlápne do vosího hnízda, když obviní milionáře Hanse-Erika Wenneströma z podvodně vydělaných peněz a tunelování. Milionář to nenechá jenom tak, sežene si velmi schopné právníky, kteří všechno obráti proti Mikeovi a on se musí veřejně omluvit. Zároveň se po tomto dává na jakýsi útěk do ústraní. Jenže si jej všimne další zbohatlík v podobě Vangera, který jej povolá do svého sídla aby pro něj vypátral něco, co ho trápí celý život. Jde o jeho zmizelou neteř Herriet. Právě ona milovala květiny, které mu rok, co rok pravidelně chodí. Jedná se o nádherný usušený kvítek, který je zarámovaný. Henrik o tomto jedná se svým právníkem. Právě on navrhne, ať na to vpustí našeho všetečného novináře. Mike má tak možnost náhlednout do pestrobarevné rodinné historie a jejích členů a vztahy mezi nimi.

Nezůstává však na to sám. Časem potkává Lisbeth Salanderová, kterou na něj nasadí samotný Henrik, protože si chce Mikeala nejdříve prověřit. Právě ona dokáže, že Mike měl ohledně milionáře pravdu. Je totiž výborná heckerka a detektivka, která dokáže vypátrat možné i nemožné informace. Právě tihle dva, Mike a Lisbeth se dají dohromady při vyšetřování po zmizelé Herriet. Tedy je to díky Kalovi, který za Lisbeth dojde a požádá ji o pomoc.


Fascinovalo mě jednotlivé propojení různých stop a příběhů. Postupně se na světlo světa dostávaly různé informace, které nejenom dva hlavní vyšetřující, ale i čtenáře dostávaly k tomu správnému rozuzlení. Hodně pestrá byla i ta část, kdy Mike dostával pod kůži Vangerovým. Nakonec se ukázalo, žejediní normální a slušní byl právě Henrik a jeho neteř Herriet.

Ani Lisbeth neměla na růžích ustláno. Vzhledem k tomu, že byla označená jako nepřizpůsobivá společnosti a v podstatě nebezpečnou, má nad sebou dozor v podobě jistého magora, kterému chcete vrazit kudlu do zad už od naprostého začátku. Byl slizkej, umaštěnej a hnusnej. A to nejenom vzhledem. Navíc to, jak využíval své moci nad Lisbeth. Právě tohle téma Stieg Larsson dovedl k dokonalosti, protože v jeho zemi je to naprosto běžné. Bohužel. Navíc, když si potom čtete ty emaily od Lisbeth, její postřehy a vystupování, tak vás napadá jedině. Jaktože ji mohli označit za nepřizpůsobivou, když jí to myslí mnohem lépe než tzv. normálním lidem. Zbavena svépravnosti navždy v područí poručníků anebo poručníka právníka. Nejdřív v podobě starého pána Palmgrena, který však umírá na mozkovou mrtvici, a pak výše zmíněného prevíta Niljse Bjurmana.

Jedná se o čtivý thriller, který čtenáři nabídne jízdu plnou nečekaných zvratů. Když už si myslíte, že máte všechna vodítka k tomu, abyste odhalili konečný závěr, tak vám Stieg ukáže, že se pletete. Zároveň je plný velmi detailních popisů ekonomických a právnických detailů. Někdo by mohl říct, že je to nuda, ale právě tyhle části vám blížeji dovysvětlí to, co bylo jen naznačeno.

A právě to činí z této trilogie něco naprosto geniálního. Něco, co vás seznámí se zákony jedné země a jejími zvyky ze všech stran úhlů pohledů. Velkou výhodou je, že příběh nevidíme jen z pohledu Mikea a Lisbeth, ale i dalších postav, takže máme možnost vidět víc pohledů. Navíc ten závěr je naprosto fenomenální.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Čartkovova Čartkovova | Web | 27. července 2014 v 18:31 | Reagovat

Jedna z mých nejoblíbenějších... že bych si ji přečetla znovu? :)

2 Míša Míša | Web | 27. července 2014 v 20:32 | Reagovat

A já tuhle knihu ještě nečetla...

3 Melanie Melanie | Web | 27. července 2014 v 20:43 | Reagovat

Na tuhle trilogii mě přivedla jedna moje spolužačka, když mi doporučila film Muži, kteří nenávidí ženy. Tak jsem na to koukla, pak jsem si koupila knížku, a nemohla jsem se od toho odtrhnout :-D
Nejradši mám ale třetí díl, ten závěr u soudu je naprosto úžasný :D

4 Taychi Taychi | E-mail | Web | 27. července 2014 v 23:18 | Reagovat

Četla jsem ji rok zpátky. Naše angličtinářka mi během tří týdnů půjčila všechny knihy. Hltala jsem to. I ty ekonomické údaje jsou důležité, nemyslím si, že by autor napsal něco, co by tam bylo zbytečně. Filmy jsou zase pro změnu pěkné srovnání po přečtení, ale preferuji ty novější, tam je Lisbeth přesně taková, jakou jsem si ji představovala. http://24.media.tumblr.com/tumblr_mbc5bfT3771r9xjxoo1_500.gif

5 Polgara Polgara | 28. července 2014 v 17:17 | Reagovat

[2]: Vřele doporučuju do řpečíst, vážně je to výborná trilogie :-)

[4]: Však tvrdím, že se mi tam právě líbili, jen jsem někde viděla docela otrávené reakce, že právě tyhle části byly nudné. Jenže právě tohle dělalo z Milénia něco víc než jenom pouhý thriller. Jako první jsem viděla švédsko-dánskou verzi, která mi sedla lépa. Tu americkou až potom a nebyla špatná, ale ani jsem si z ní nesedla vyloženě na zadek. :-)

6 D@ve D@ve | E-mail | Web | 2. srpna 2014 v 21:38 | Reagovat

Před lety jsem viděl 3 filmy a pamatuji se jen, že se mi moc líbily. Docela jsi mě nalákala, abych si celou trilogii přečetl :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama