O módních vlnách trochu jinak...

18. července 2014 v 23:36 | A. |  Zaujalo mě
Článek jsem zveřejnila na prosbu kamarádky, která chce zůstat v anonymitě. Slíbila však, že když bude diskuze, zasáhne a odpoví. :-)



A tak se vlk zamiloval do jehňátka…
Hloupé jehně…
Chorý masochistický vlk…

A za třetí, jsem do něj bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná…

Stačila jedna jediná fotka a na mysli mi vytanula Twilight sága, davové šílenství a nepochopení.
Síla davu, a zejména toho od věku pubertálního až po skončení věku studentského mě děsí. Nejedná se dle vašeho názoru o nebezpečný dav? Dle mého je to jeden z nejnebezpečnějších, co existuje. Takový dav pubertálních a studentského života si užívajících mladých lidí totiž nepřemýšlí, než jedná. Koná na základě emocí a cizích názorů, myšlenek a tezí.

Zažil to asi každý z nás - třeba móda zvonových džínů až pod paty, k tomu ledvinka zavěšená skoro až v kolenou, ale nosili to všichni… Proč také ne, když opak by je vyčlenil z kolektivu, vyčnívali by až moc a stali by se terčem posměchu? To samé přišlo s mobilními telefony, cigaretami, sexem a nakonec třeba i lehčími drogami. Kdo řekl ne, hned byl mimo, a o to přece stojí málokdo.

A pak přijde takový román, jako je Twilight… O jeho ději (pokud se o něčem takovém dá vlastně vůbec mluvit) nemám valné mínění, spíš bych řekla, že naopak docela sympaticky dokresluje a perfektně podbarvuje a pomáhá autorce vyobrazit sen každé dívky či ženy. Proč každé? Nerada bych se dotkla některé výjimky, ale nevěřím, že taková existuje, protože každá dívčí i ženská duše touží mít alespoň chvíli krásného prince z pohádky, který pro ni změní svět. Že uvedený Edward není princ z pohádky? Že je místo prince upírem? Kecy, vždyť Bella právě tuhle jeho "nedokonalost" omlouvám a sama před sebou si ji přibarvuje (nutno podotknout, že autorka onoho snu jí vydatně pomáhá, aneb upír-vegetarián).

Zamilovaná žena či dívka nepřemýšlí hlavou, nepřemýšlí vlastně vůbec, spíš jen sní a plánuje, co by, kdyby. A Bella (a tudíž i celý Twilight - nebudeme si nic nalhávat, byť byl Robert v Harry Potterovi ještě zaječí ucho, vypadal a působil nesrovnatelně lépe než v Twilight, a bez filmů by mánie možná ani nebyla, kdo vlastně dnes čte?) je typická pubertální/studentského života si užívající holka, jako miliony dalších. Rozvedení rodiče, určitý nezájem z jejich strany, v jistém ohledu směšný cíl celé party. A navíc nevyniká ničím jiným, než svou nešikovností, a to není zrovna žádaná přednost.

Proto není vůbec těžké představit si na jejím místě sebe a vysnít si nějakého toho fešáka s galantním, ohleduplným a přes čáru zodpovědným přístupem, co je ještě k tomu finančně zajištění na další dvě generace dopředu. Drahé dámy, i Stephanie Meyer věděla, že takoví již dnes nežijí, Edwardovi je taky sto let. Najít někoho takového, to bychom potřebovali stroj času, nebo pořádnou dávku štěstí, aby takový přírodní úkaz nezničila právě nějaká Bella.


Zamilovanost je moc krásná věc, ale co s ní dál? Nevidíme svět takový, jaký je, přibarvujeme si jej. Ono se moc hezky poslouchá "Miluji Tě, a nechci, a nemůžu, a nebudu bez Tebe žít," ale je někdo takový opravdu tím pravým pro život? Pro Bellu a ostatní zamilované z davu v danou chvíli ano - nebo si to myslí ony, a já taky bývala jednou z nich, a mimochodem sním doteď, ale zkušenosti a život už mne naučily a poučily, že zamilovanosti je lépe se vyhýbat. Pro život je důležitější porozumění, důvěra a spolehlivost (kdo všechno za tím vidí slovo přátelství? :-)), a pokud tohle máte, přichází chuť a touha to spolu zkusit, a z toho se teprve rodí láska, ta opravdová a trvalá, a mnohdy ji doprovází i zamilovanost.

Která žena by nakonec stála víc o někoho, kdo bez ní nemůže, nechce a nebude žít, než o někoho, kdo bude schopen se postarat o ni, o domov a/nebo o rodinu, pokud se jí něco stane?
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 no-one0 no-one0 | Web | 19. července 2014 v 1:32 | Reagovat

Moc dobrý článek

2 Elinor Elinor | Web | 19. července 2014 v 9:12 | Reagovat

Článek je to dobrý, jen co je pravda, ale nemůžu si nepřisadit... :-D  ;-)

Edward je ideální partner ve stejném smyslu, jako jsou Romeo a Julie velkým příběhem oslavujícím lásku. Jemu bylo šestnáct, jí třináct, znali se pár dní, umřeli a bylo u toho pěkných pár mrtvých. Jo, romantika.
Problémem přitom není jako "upírství" (které je v Stmívání nějak definováno, holt od středověkých krve a sexu chtivých urlců sápajících se po noci z hrobu se ty představy změnily), jako jeho chování. Psychicky nevyrovnaný stalker, ehm. Ano, vypravěčka si z něj tvoří jakýsi ideál... ale znamená to, že proto tím ideálem doopravdy je? :-D

3 Bublinka Bublinka | E-mail | Web | 20. července 2014 v 13:05 | Reagovat

Clanek vystitny, co dodat?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama