Ken Follett - Pilíře země

20. července 2014 v 19:19 | Polgara |  Historické romány
...

Nakladatelství: Knižní klub
Rok vydání: 2009
Počet stran: 926
Anotace:
Anglie 12. století je ochromena válkou o trůn, bojem o církevní moc, šlechtickými nesváry a majetkovými rozbroji. I v těchto nejistých časech nebo spíš právě kvůli nim, na ochranu prostých lidí a pro posílení jejich usoužených duší se kingsbridgeský převor Philip rozhodne vystavět katedrálu.

Při čtení jsem si nemohla pomoct, abych nesrovnávala s Katedrálou moře, ale jen v určitých bodech. Jsou to natolik dva odlišné příběhy, že po čase vám to ani nepřijde. I Pilíře země se odehrávají ve středověku, tentokráte však v Anglii v 12. století. Hlavním hrdinou je Tom Stavitel, který touží potom postavit mohutnou katedrálu. Svůj plán začne zrealizovávat za vydatné pomoci otce Philippa. Na pozadí tohoto příběhu se odehrává občanská válka a střet mezi královnou Maud a králem Štěpánem. Krom těchto dvou mužských hrdinů tu máme krásnou Alianu, dcera hraběte Bartoloměje, která se rozhodne vzít svůj osud do vlastních rukou. Aby tu nebyli jen ti dobří, tak se tu objeví arcibiskup Waleran a mladík William, kteří jdou za svým i přes mrtvoly a je jim jedno, co je to bude stát.

Je zajímavé, kolik postav se dokáže vejít do jednoho příběhu. Právě Doplet dokázal neuvěřitelné svůj příběh postavil právě na mnoha osudech vícero hlavních hrdinů. Zároveň nezanedbává ani historickou stránku a všechno dokonale doplňuje. Kromě otce Philippa tu najdeme i jeho bratra Francis, mnich Peter a mnoho dalších.

Překvapilo mě, kolik času věnoval popisu katedrály a jejímu vzniku. O to víc mě mrzelo skuhrání nejednoho čtenáře, že se nudili, a že to bylo zbytečně zdlouhavé a natahované. Knížku jsem zvládla přečíst za týden. Mohl za to její poutavý a čtivý styl, ale také rozličné a pestrobarevné osudy jednotlivých hrdinů. Nejvíc mi k srdci přirostl otec Philip, jenž dokázal téměř vždy vyřešit problém související s katedrálou. Ani krásná Aliena a její putování vás nezanechá chladnými.

Díky Follettovi se tak dozvídáme víc o životě lidí tehdejší doby. A to nejenom bohatých, ale i chudých. O intrikách a o tom, jak se každý snaží nahrabat si, co nejvíc bez ohledu na to,kolika lidem tím ublíží. Spisovatel se nebojí a pouští se do církve samotné, která v té době měla velký vliv. Co mě zarazilo byl konec. Pořád čekáte relativně šťastný závěr, ale dočkáte se pravého opaku. I když…katedrála sice stojí, ale za jakou cenu?

Na konci vidíme to, jak na všechny jednotlivé hrdiny postupně doléhá to, čím si prošli. Poněvadž právě v téhle knížce bylo intrik a násilí víc než dost. Přeci jenom se jedná o středověk a ten rozhodně nepatří mezi ta nejklidnější období.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Schmetti Schmetti | E-mail | Web | 20. července 2014 v 19:39 | Reagovat

To vypadá zajímavě, ale nevím, jak mám stíhat číst tolik knížek, které si chci přečíst :D

2 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. července 2014 v 21:41 | Reagovat

Já ti nevím, mně teda nevadili dlouhé popisy (i když nepotřebuji vědět každou kravinu ohledně konstrukce katedrály, to je fakt), jako spíš naprosto debilní a nevěrohodné chování postav, černobílé rozvržení (jsem zmlsaná Martinem, ale stejně) a velice podivný příběh nepříběh, kde se víceméně všechno dělo jenom aby se dělo. Konkrétní případy jsem raději zapomněla, ale vím, že jsem u čtení chvílemi vyla jako postřelená doga.

Za mě to je průměrný až podprůměný historický román, který se dobře čte, ale jinak nenadchne a nechápu ten rozruch kolem něj. :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama