Iveta Pačutová – Vykupitel duší

31. července 2014 v 17:35 | Polgara |  Světová literatura
...


Nakladatelství: Radek Červený - knihovnice.cz
Rok vydání: 2014
Počet stran: 365
Anotace:
Venkovské drama dvou bratří začíná během velké bouře, která kromě zmaru a strachu přinesla jednomu z nich nečekaného hosta - umírající mladou cikánku s malým dítětem v náručí. Příchod nezvyklého nového člena do rodiny je jen počátkem dramatické ságy jednoho rodu a jedné vesnice, ve kterém autorka skvěle vyobrazila život tehdejšího venkovského světa, ovládaného nejen společenským postavením a penězi, ale taktéž emocemi. Celý tento lidský kolorit jemně doplnila svébytným fantaskním prvkem.

Iveta Pačutová, slovenská spisovatelka, která se zaměřila na příběhy z pohorských vesnic. Konkrétně tenhle se odehrává ve vesnici pod Tatrami. I 19. století je dost nepřesný pojem, jelikož autorka svoji dobu blíže nespecifikovala. Hlavními hrdinou je Imro a Matěj, což jsou bratři. Vykupitel duší se věnuje nejenom jim, ale také jejich rodinám. Na začátku se s hrdiny potkáváme v okamžiku, kdy Matějova manželka rodí. Na svět přivede krásnou holčičku Idu. Porodní bába však před jejich chalupou nalezne cikánku na pokraji smrti, která taktéž zrovna porodila. Dětátka se ujme Zina, což je Imrova žena. Celý začátek vyprávění v době porodu doprovází silná a nebezpečná bouře.

Vykupitel duší není jen příběhem jedné rodiny, ale svým způsobem vyprávěním o jedné horské vesnici žijící si svým vlastním životem. Oba bratři odcházejí do Ameriky vydělat si nějaké peníze. Nadtím vším visí Nikdo. To on je oním Vykupitelem duší. Jakýmsi bohem smrti, který do příběhu vnáší trochu toho tajemna. Zároveň dokázala dát na smrt trochu nový pohled, protože není bohem smrti, ale pouze duše připravuje na jejich odchod.

Nečekejte jeden příběh či určenou hlavní postavu. Všechny jsou stejně důležité a každá dostane dostatek prostoru, aby se nám mohla představit. Líbila se mi hrdinka v podobě cikánské dívky Ziny, která tak trochu vyčnívala, ale dokázala se ve vesnici prosadit milým, nevtíravým způsobem. Ani postava babky bylinkářky Jolany nezklame. Dozvídáme se, že má mnohem víc tajemství než se na první pohled zdá. Docela mě překvapilo, že i v tomhle prostředí se člověk setká s šikanou. Té se dočká Vilo, který je trochu jiný a díky tomu se mu ostatní smějí.

Některé scény přijdou čtenáři trochu naivní, jelikož v té době, v které je příběh vyprávěný, to tak nemohlo být. Ale na druhou stranu jde o milé a příjemné čtení. Co thodně zarazí je srovnání s Žitkovskými bohyněmi, které mi nepřijde na místě. Ano, něco podobného tu je, ale právě tahle maličkost knížce spíše škodí než by jí pomáhala. Protože čtená pak očekává něco víc a může být zklamaný.

Za co dávám spisovatelce velké plus jsou postavy. Věnuje se jim velmi podrobně, nedá jim nic zadarmo a musí si projít určitým vývojem. Zároveň dokázala chytlavě vystihnout prosteřdí podhorských vesnic, které bylo ne vždy jednoduché pro život. Nejvíc mě však učarovala postava Nikdo a jeho poslání. Právě tuto postavu poznáme díky Zině, která ho jako jediná vidí a dokáže s ním mluvit. Někdy má normální podobu, někdy se objeví jako fialová mlha. Co mi na příběh nesedělo byl místy až příliš spisovný jazyk, který se na některé situace nehodil. Přesto všechno je to milá a čtivá knížka, která je v dnešní době příjemným zpestřením a přináší čtenáři něco nového.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Radek Červený - knihovnice.cz
Knížku můžete koupit na Vykupitel duší
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama