Ildefonso Falcones – Ruka Fátimy

15. července 2014 v 20:06 | Polgara |  Historické romány
...


Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2010
Počet stran: 680
Moje recenze na Katedrálu moře
Anotace:
Ruka Fátimy je dramatický, historicky věrný román, líčící tragédii muslimů u příležitosti čtyřstého výročí jejich vyhnání ze Španělska. Autor v něm zároveň vypráví příběh jednoho podivuhodného života muže mezi dvěma světy, jenž hluboce miluje, nikdy se nevzdává a neochvějně sleduje svůj cíl. V roce 1568 propuká v horách a údolích španělského kraje Alpujarra vzpoura.
Místní muslimové, násilím donuceni stát se křesťany, odmítají dále snášet nespravedlnost, ožebračování a ponižování ze strany křesťanů. Zahajují tak nerovný boj, který může skončit jedině jejich porážkou a rozptýlením po celém kastilském království.

S Ildefonsem Falconem jsem se setkala již díky románu Katedrála moře, která u nás vyšla opět díky nakladatelství Argo, ale spisovatel se v ní zaměřil na Barcelonu 14. století. A už v tomhle příběhu mě fascinovala preciznost s jakou se věnoval zkoumání historických podkladů aby mohl psát. Totéž se dělo i u Ruky Fátimy, která je jakousi sondou do muslimského světa.

Nutno podotknou,že celému vyprávění předchází krásná legenda o vezírově dceři, která zachránila svého otce před jistou smrtí. Šíp se však zabodl do její ruky a ona umřela. Díky tomu tak vznikla pověst o tom, že Ruka fátimy je dokáže ochránit před zlem a nemocemi.

I tentokrát se pustil do tématu, které trápí lidstvo od dob, co vznikla náboženství. Války ve jménu náboženství. Falcones nekritizuje ani nekáže, pouze se snaží ukázat takovou cestu, která by mohla vyřešit většinu problémů. Dívá se na danou problematiku nestraně a pomocí svých hrdinů se tak dostáváme do obou světů. Jak muslimského, tak křesťanského.

Hlavní hrdina Hernando je míšenec. Jeho matka byla Maurka, kterou znásilnil křesťanský kněz a tenhle cejch měl náš hoch předhazovaný již od útlého věku. Jeho největším problémem je, že díky svému dvojímu původu nepatří do žádné společnosti. Stojí mezi nimi. Přitom je mnohem chytřejší než většina vrstevníků z obou komunit. Ovládá psaní, počítání, zná súry (označení pro 114 kapitol v Koránu). Během jeho života dojde ke střetu Maurů s křesťany. On sám dlouho váhá než se přidá na stranu Maurů, ale ani po tomto kroku není zcela rozhodnutý, kam chce ve skutečnosti patřit. Ruka Fátimy je složité vyprávění o středu několika kultur. Vypovídá také o zbytečnosti náboženských válek a spisovatel se snaží protlačit myšlenku, že je jedno v co věřím, a jak se náš Bůh jmenuje, hlavní je ta víra. Právě tahle slova mnohá další vkládá do úst Hernanda.

Falcones je nejenom mistr vypravěč, ale i historik a podle toho také jeho příběhy vypadají. Svoje vyprávění staví na skutečných historických událostech a dlouhodobém bádání. Ale ani on se nevyhne další dějové lince v podobě tragické lásky hlavní postavy. I ta je však pojata způsobem, který potěší a zároveň je tam natolik minimalisticky, že nenaruší původní Falconesův záměr.

Jediným problémem by mohla být určitá rozvleklost příběhu, které jsem si sama nevšimla. Ruku Fátimy jsem zvládla za pár dní a stejně tak, jako u Katedrály moře to byl pro mě neuvěřitelný zážitek. Navíc velmi dobře a čitelně dokázal seznámit s natolik rozdílnými kulturami, že i po dočtení o nich pořád přemýšlíte a pátráte dál.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama