Edith Holá – O ženách a o lásce

11. července 2014 v 14:37 | Polgara |  Česká literatura
...


Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 271
Anotace:
Nová kniha Edith Holé vypráví silný příběh o ženách, šílených nápadech, vyrovnání se s vlastním životem, různých druzích lží, ale především o lásce.
Autorka opatrně vystřihuje záhyby příběhu tří žen, dvou matek a jedné dcery. Román náhradním mateřství ukazuje jev, který je díky medicíně už mnoho let možný, ale ani legislativně zcela upravený, a tak se často odehrává tajně a bez jasných pravidel. Spojení matky a dítěte ovšem není možné přerušit.

S Edith Holou jakožto spisovatelkou mám již zkušensoti díky knížce Cesta k mým matkám.

Tentokrát se však spisovatelka zaměřila na surogátní mateřství. V první řadě by bylo dobré vysvětlit o co se jedná, poněvadž ne všichni jsou s touto problematikou seznámeni. Jedná se o náhradní mateřství, tedy o to, kdy se manželský pár rozhodne pro náhradní maminku. U nás je to velmi diskutované a složité téma jehož proces je na dlouhé jednání. Ono totiž není vždy jisté, že náhradní maminka, která dítě nosí dá souhlas k adopci biologickými rodiči.

Díky Edith a její knížce o tom slyším poprvé a tohle téma mě hodně zaujalo. Možná i z toho důvodu, že si nedovedu představit sebe v podobné situaci. Při čtení se mi hlavou honilo spousty myšlenek a musela jsem hrdinly Editihných příběhů obdivovat.

V knížce najdeme tři silné příběhy, které mají velmi podobné jádro, ale přeci jsou natolik odlišné. Každé příběhy jsou rozčleněny do kapitol. Před některými kapitolami jsou zajímavé a jednoduše vystižené ilustrace krásných žen. Uvnitř samotného příběhu můžeme najít i odborné odstavce o dané problematice, které mnohé dovysvětlují přijatelným způsobem.

Potkáme se tu s třemi různými tipy žen. Veronikou, Sárou a Ilonou. Fascinovalo mě, že i když se příběh odehrával v relativně jiném čase, tak se pak postupně vyprávění spojilo a čtenář měl tak před sebou vysvatvěnou kompletní mozaiku tří různých osudů. Edith ví, že čtenář má tendenci všechno rozebírat a srovnávat sám se sebou. Toho tak trochu využívá a předkládá mu témata, která ho nutí vytahovat vlastní řekněme kostlivce ze skříně. Přemýšlí a zvažuje, zároveň ho to donutí hloouběji prozkoumat tématiku jíž se tato knížka zabývá.

Edith má čtivý styl psaní. Skvělým způsobem vystihla psychologii svých postav a zároveň do textu vložila své názory, které se nebojí prezentovat. Ale dělá to nenápadně. Nic vám nenutí, ale zajímavým a šikovným způsobem vás posouvá trochu dál. Což je někdy dobře, jindy zase ne.O ženách a o lásce se nevyhne ani duchovní tématice, která v určité části nahradí klasický text a my máme možnost číst o rozhovorech s různými esoterickými bytostmi. Nebudu psát jakými, přeci jenom bych vás tím připravila o překvapení. Osobně mi nejvíc přirostla k srdci postava Sára. Je ze tří žen nejmladší. Právě ona vnáší do příběhu to, o čem jsem mluvila výše. Pakliže hledáte něco nového, něco, co vás nejenom zabaví, ale i poučí, tak právě tahle knížka je ideální volbou.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji spisovatelce Edith Holé a nakladatelství Jota

Knížku můžete koupit na O ženách a o lásce

Vřele doporučuji ještě autorčin blog na http://www.edithhola.cz/ a na http://gaia.blog.cz/ a ještě na http://edithhola.blog.cz/ Plus její projekt Pohádky pro Kulíšky, kde se mi v prvním díle podařilo umístit s pohádkou. 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sarinka Sarinka | Web | 11. července 2014 v 15:05 | Reagovat

O tejto autorke som ešte nepočula. Určite siahnem po nejakých jej knihách keď narazím na jej meno v kníhkupectve :)

2 Terka Terka | E-mail | Web | 11. července 2014 v 19:53 | Reagovat

Cesta k mým matkám byla zajímavá, četla se dobře, přestože jsem ji vůbec nejdřív nechtěla číst, nelákala mě, ale tahle kniha mě láká a to dost. Má opravdu zajímavé téma a myslím si, že pokud půjdu do knihkupectví a budu mít u sebe požadovanou sumu, ráda si ji koupím. Čím víc recenzí čtu, tím víc si ji chci přečíst. :-)

3 kindervombahnhofzoo kindervombahnhofzoo | Web | 12. července 2014 v 10:33 | Reagovat

Zajimave, celkem me to zaujalo ! :)

4 alma-nacida alma-nacida | Web | 6. září 2014 v 14:49 | Reagovat

Krásná kniha, napsala jsem k ní svůj názor na blog, pokud by se někdo chtěl podívat...
http://alma-nacida.blog.cz/1409/smireni

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama