A.S. A. Harrisonová – Tichá žena

15. července 2014 v 18:13 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...

Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2014
Počet stran: 302
Anotace:
Zdánlivě harmonické soužití Jodi a Todda v blahobytu trvá už dvacet let. Nyní se ale vztah dostává do bodu zlomu...On vede dvojí život. Ona si odmítá přiznat pravdu. On se rozhodne vsadit všechno na jednu kartu. Ona má ráda vyrovnané účty a už nemá co ztratit... Tichá žena, vyprávěná střídavě z perspektivy obou protagonistů, je o partnerství v agónii rozpadu, o páru směřujícím ke katastrofě, o ústupcích, které nelze udělat, a o slibech, které se nedodrží.

Knížka, která se čtenáři dostane pod kůži, aniž by věděl jak. Krásné a zajímavé čtivo, jež bylo vydáno až po spisovatelčině smrti. Román je přirovnáván k Zmizelé od Gillian Flynnové. Nicméně Harrisonová dokázala zajímavým způsobem vystihnout vztah dvou lidí, kteří spolu žijí už jenom ze zvyku. Snaží se, aby všechno klapalo tak, jak má. Tichá žena je především vyprávění o tom, nakolik je partner toho druhého ochotný dělat ústupky, aby vztah vydržel.

A dělají je oba, ne že ne. Jak Jodi, tak Todd. Nespornou výhodou příběhu je, že je psaný z pohledu obou hrdinů. Kapitoly jsou nazvány "On" a "Ona" tudíž se postupně dostáváme pod kůži oběma lidem. Jodi na čtenáře zpočátku působí jako spořádaná manželka, která je zářným příkladem vzorné ženy. Má práci, čistou a útulnou domácnost, psa jehož oba milují a věnují se mu, ale ani ona není tak dokonalá, jak se jeví. Kolikrát mě zarazilo, jakých myšlenek je schopna. Čtenář si přitom říká, že by takhle nikdy skončit nechtěl a nakonec knížku zavře s pocitem "Chudák Jodi a Todd."

Rozklad. I to by mohl být podnázev této knížky. A každý z obou hrdinů za něj svým způsobem mohl. Přiznám se, že zpočátku jsem Todda chtěla nakopat do zadku, aby se probral a začal myslet, ale pak vám začne být líto i jeho. Uvědomujete si, že on to považoval za únik, za nějž pak taky zaplatil dost krutým způsobem.

Překvapilo mě, že i přestože bral Jodi jako středobod svého života, svým způsobem ji miloval, tak byl schopný toho, co udělal. Nechci psát čeho, ale všem je asi jasné o čem mluvím. Fascinovalo mě jeho myšlení do něhož se díky kapitolám dostáváme hlouběji a hlouběji. Pralo se to v něm a díky zdi mlčení, kterou mezi sebou s Jodi vybudovali jej jeho rozpolcení dostihlo.

I Jodi si projde vývojem. Někdy jsem ji nazývala mrchou, jindy zase litovala. Takhle dvě rozporuplné postavy už jsem dlouho neviděla. Ale na druhou stranu oba chápete a při čtení si říkáte, že byste se nechtěli ocitnout v jejich kůži. Kromě výborné psychologie se v Tiché ženě dočkáme také skvělých a hodně neobvyklých popisů prostředí, které dokreslují již tak krutou realitu.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Beta
Knížku můžete koupit na Tichá žena
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Bastera Bastera | Web | 15. července 2014 v 18:51 | Reagovat

Pěkná recenze, taky se mi kniha líbila, i když je tedy opravdu dost "drsná" a reálná :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama