Thich Nhat Hanh – Nic nekončí, nic neumírá

22. června 2014 v 21:35 | Polgara |  Esoterika
...


Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2014
Počet stran: 163
Anotace:

Nejvyšší moudrost pro štěstí a útěchu. Skutečné tajemství života. Dokážeme si vskutku cenit života, nebo na něm jen lpíme vedeni strachem z neznámého, z toho, že v okamžiku smrti prostě přestaneme existovat? Vietnamský buddhistický mnich Thich Nhat Hanh nás za pomoci filozofie, výstižných analogií a návodů k meditacím provede cestou k podstatě smrti, strachu i samotné existence.

Po zkušenostech s knížkami od od Raymonda A. Moodyho (Život po životě a Život po ztrátě) čím dál víc zjišťuji, jak mě tohle téma fascinuje. Určitě jste si každý z nás položil otázku, co je po smrti a nejednou jste zauvažovali nadtím, co nás čeká. Zda absolutní nevyhnutelný konec anebo další živto? Či peklo anebo ráj? Všímáte si, jak se většina náboženství upírá k myšlence, že smrt není konec? Tedy svým způsobem. Ano, tělo zanikne, zmizí, ale duše nikoliv. V poslední době si uvědomuji, že se nebojím smrti jako takové, ale těch okamžiků před ní. Toho, že budu dlouho bezmocná než dojdu konce. Ne, že bych se na ni těšila, ale jsem s tím smířená. Prostě je to něco, co potká každého z nás ať už proto děláme cokoliv.

Nedalo mi to a trochu jsem zapátrala a vyhledala pár informací o autorovi knížky. Je to buddhistický mnich, zenový mistr, básník, mírový aktivista, ale také spisovatel žijící ve Francii. Přestože jich má na svém kontě víc než stovku, tak tohle je moje první zkušenost s jeho tvrobou.

Většina těchto knížek je si svým způsobem podobná, ale každá je jiná. Donutí čtenáře přemýšlet způsobem a směrem, jenž by sám nečekal. Navíc kniha je členěna formou krátkých a úderných příběhů. Tedy, dá-li se jim říkat příběhy. Poučení? Vysvětlení? Záleží na čtenáři, jak se ke knížce postaví. Ale přiznám se, že mě hodně nutila přemýšlet a některé části jsem si musela číst vícekrát. Buddhismus jako takový mě fascinoval a přitahoval odjakživa a tohle bylo takové zabrousení jeho směrem.

Přestože si spisovatel klade za úkol provést nás duchovními otázkami a pomoci nám získat odpovědi na ně, tak se to snaží pojmout přijatelnou formou pro běžného čtenáře. Ví, že ne všichni znají všechno. Vysvětluje podobně jako Mistr učí svého žáka. Obrazně řečeno. Neříká nám jak máme myslet, ale jak bycho mohli myslet. A to je někdy mnohem důležitější než by se na první pohled mohlo zdát.

Za poskytnutí recenzního vátisku děkuji nakladatelství Metafora
Knížku můžete koupit na Nic nekončí, nic neumírá
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama