Samantha Shannonová – Kostičas

15. června 2014 v 18:43 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...


Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Počet stran: 480
Anotace:
Příběh začíná v roce 2059. Devatenáctiletá Paige Mahoneyová pracuje v londýnském kriminálním podsvětí, kde působí jako jakási spojka či posel - je krajinochodec, zvláštní typ jasnovidce, a díky svým schopnostem se dokáže vnořit do mysli druhých lidí. Žije v represivním režimu Scion, kde páchá velezradu už jen tím, že dýchá. Jednoho dne se její život navždy změní. Je přepadena, unesena a převezena do někdejšího Oxfordu, města, které před dvěma sty lety zmizelo z map. Tam je Paige vydána na milost a nemilost Strážci, nejkrásnější, ale zároveň nejděsivější bytosti, jakou kdy poznala...

Hlavní hrdinka Paige čtenáři přiroste k srdci od samého začátku. Nejenom tím, čím vším si musí projít, ale především povahou a některými skutky. Vzhledem k tomu, že si nějak musí vydělávat na slušný život, tak pracuje u Jaxona Halla. Což je muž, který má, co do činění s organizací známou jako Sedm pečetí. Jenže ani Paige nemá na růžích ustláno a čeká ji v životě dost nepříjemný zvrat. Jeho klidný průběh naruší vpád vetřelců, kteří dívčinu "unesou" do dávno zapomenutého města Oxford. Problémem je, že zde vládnou vidoucí. Tedy lidé se stejně neuvěřitelnými schopnostmi jako má Paige. Dívčina není jediná unesená a jsou jako stádo nahnáni před vznešené, kteří si znich potom vybírají.

Myslím, že tuto spisovatelku netřeba představovat. Mnozí ji srovnávají s Rowlingovou. Možná za to může počet dílů série, že jich bude sedm či světem samotným který vytvořila. Jeho spletitost, kombinace dvou žánrů, tedy scifi a fantasy. Hodně lidí si stěžovalo na složitost některých pojmů.Mně to tak nepřišlo. Ba právě naopak to příběhu dodávalo ono zvláštní kouzlo realističnosti.

Co se vymyká je i věk hrdinky. Je jí devatenáct let, tudíž jde o starší osobu než je v young adult běžné. Je to jedině dobře. Protože hrdinka je o to uvěřitelnější. S tou mocí, kterou má a povinnostmi jež na ni leží člověk dokáže uvěřit,že by to všechno mohla zvládnout. Hodně silnou částí příběhu je Pagin pocit provinění, kdy v sebeobraně zabije dva příslušníky scionské policie.

Fascinovalo mě to množství pojmů, kterých je tady víc než dost. Přesto je autorka dokázala podat tak, že se v nich neztratíte. Jen mi trochu dělalo problém je správně vyslovit a některé si zapamatovat, ale i to se časem překonalo. Z postav nejvíc zaujme právě Paige, ale taky její Strážce. Právě on je ten, který sek vězňům chová normálně. Nezneužívá je a ani nemlátí, možná právě proto k němu o to víc cítíte náklonnost. Jak už to v takovýhle příbězích bývá, nechybí tu ani správný záporák. Právě jemu, tedy jí chcete od začátku vypíchnout oči a proklít ji nehezkým způsobem.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Kostičas
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | E-mail | Web | 15. června 2014 v 18:50 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze na knihu, která mě také hodně fascinuje :)) (a Strážce,hmmm :D

2 Owlie Owlie | Web | 15. června 2014 v 21:01 | Reagovat

Chystám se na ní, jen tak mít peníze.. :D :/ moc pěkná recenze, znovu jsi mě utvrdila v tom že ji musím mít :)

3 Míša Míša | Web | 21. června 2014 v 21:43 | Reagovat

Jen ctu ty vsechny recenze, tak si uvedomuju, ze to je kniha primo pro me :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama