Madeline Millerová- Achilleova píseň

12. června 2014 v 16:34 | Polgara |  Historické romány
...


Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2014
Počet stran: 368
Anotace:
Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, "nejlepší ze všech Řeků", je vším, čím Patroklos není - silný, krásný, syn bohyně -, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího - k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy.

Málokdo by alespoň na čas nepodlehl kouzlu starověké řecké kultury. Jejím mýtům, překrásné a dlouhé historii, umění a lidem, kteří kdysi žili a zanechali po sobě nesmazatelnou stopu. Právě Achilleova píseň v sobě ukrývá něco, co nás zanese právě do času dávných králů, do dob hrdinných válečníků…pardon, tomu nešlo odolat. J

Trojská válka. Téma, které tu bylo zpracované tolikrát a ne vždy dobře. Osobně mám nejradši původní verzi, jež v sobě nese zásahy bohů do bitvy. Vidíme jejich spory a tužby, které nejednou průběh války ovlivnily. Právě to je na tom nejpřitažlivější. Skutečnost, že Homér použil motiv deus ex machina, nebo-li zásah vyšší mocnosti.

Madeline hodně prostoru věnovala Achilleovy lásky k Patroklovi. Buďme upřímní homosexualita v Řecku byla hodně rozšířená a právě tihle dva jsou jejím předobrazem. Pokaždé je všude pouze náznak jejich silného pouta. Přijde mi jako kdyby měli všichni strach jít hlouběji, aby náhodou čtenáře touto tématikou nepopudili. Spisovatelka šla jinou cestou než je běžné a svoji pozornost věnovala Patroklovi z něhož učinila vypravěče. Achilleova píseň je moderním převyprávěním Iliady (mimochodem nevíte jestli se dá někde sehnat v původním provedení? Mám jenom Odysseu, ale tuhle část za boha nikde, ani a v anticích nemůžu najít), tedy první části Homérova rozsáhlého díla. Vzhledem k jejímu zaměření a faktu, že má vystudovanou řečtinu, latinu a její profesí je převádění klasických děl do moderní podoby. Právě na tomhle díle se projevil její perfekcionalismus. Psala jej totiž deset let.

Překvapilo jak podrobně nám představuje Patroklův život. Začíná od doby, kdy se musel ucházet o ruku krásné Heleny (neúspěšně). Zároveň se dozvídáme důvod, proč byl vyhoštěn ze své rodné země. Kdysi dávno hrál na louce kostky, jenže se dostal do střetu s jakýmsi šlechticem, kterého při sporu zabil. Po tomto má noční můry, protože si vyčítá jeho zabití. Dostává se do učení k Cheirónovi, setkává se s Achilleem a možná díky tomu se z něj stává mladý, sebejistý muž.

Příběh je psaný v ich formě, kterou vede pouze Patroklos. Od začátku, tedy od jeho pěti let působí jako již dospělá osobnost, která ví, co chce. Madeline se nebojí zužitkovat všechny známé mýty, které souvisí s tímto. Takže se tu setkáme s výcvikem na hoře Pelia, Achilleovou matkou, mořskou nymfou Themidou, která tu působí trochu víc démonicky než je zvykem. Abychom měli kompletní přehled o všech postavách, tak na konci najdeme obsáhlý rejstřík jmen (hrdinové, bohové, mytologické bytosti), který obsahuje vždy trochu rozsáhlejší informaci o každém z nich.

Líbí se mi, že kromě těchto hlavních dvou hrdinů tu najdeme i další známá jména. Nebudu jmenovat, nechte se překvapit. Spisovatelka si totiž dala záležet a její vyprávění je vykresleno do nejmenšího detailu se vším všudy. Takže pokud hledáte krásný a čtivý historický příběh, tak právě Achilleova píseň je tou správnou volbou. Přestože to hlavní, samotná válka od druhé poloviny, tak o zábavu nouze vážně nebude.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Achilleova píseň
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dragita Dragita | E-mail | Web | 12. června 2014 v 19:37 | Reagovat

Málem jsem si ti koupila, ale pak jsem váhala. Vidím, že jsem nemusela. Snad to ještě seženu :-D

2 Owlie Owlie | Web | 14. června 2014 v 9:51 | Reagovat

Strašně moc si jí přeji k narozeninám, tak snad se zadaří :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama