Audiokniha – Christopher Paolini – Inheritance, čte Martin Stránský

8. června 2014 v 21:05 | Polgara |  Fantasy
...Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2014
Recenze na audioknihu Eldest a Brisingr
Anotace:
Na začátku byl Eragon... Jak celý příběh skončí?
Dlouhý výcvik a boje přinesly mnohá vítězství a naději, ale také srdcervoucí ztrátu. Ta nejtěžší bitva Eragona a Safiru přitom teprve čeká: musí se postavit samotnému králi zla, porazit ho a obnovit v Alagaësii spravedlnost. Pokud to nedokážou oni, neporazí Galbatorixe už nikdo…
Nechte se i vy pohltit napínavým příběhem s nečekanými zvraty a zaposlouchejte se do charismatického hlasu Martina Stránského, díky němuž před vámi všechny fantastické postavy doslova ožijí.

U této tetralogie je dobré si připomenout předchozí díl, pokud je to delší doba, co ho četli. Především u čtyřky se mi to osvědčilo. Nicméně Inheritance začíná dobýváním Feinsteru. Paolini svého čtenáře nešetří a velmi podrobně jej vtahuje do postupného dobývání všech měst a o snaze svrhnout Galbatorixe. Znovu se setkáváme se střídáním pohledů hlavních hrdinů - samotného Eragona a jeho bratrance Rorana.

Paolinoho perfekcionalistické popisování je neuvěřitelné a místy je vidět, že sám neví, co tím chtěl vlastně říct. Přitom příběh je to víc než dobrý a dokáže zaujmout. Fascinovalo mě zobrazení bitev, které působilo hodně realisticky. Dokonce i popisy jednotlivých technologií, toho, jak to chodí ve vojenských táborech.

Trochu mě zarazilo, jak vyřešil tu věc s pravým Dragonovým jménem. V podstatě to zahrál do ztracena což byla škoda. Přišla jsem si, jak, kdybych znovu hrála Gothic, a pokaždé, když už jsme se mohli dozvědět jeho pravé jméno, tak ho buď někdo anebo něco přerušilo. Příště parovinu říct, že to nikdy nedozvíme, protože nemůžeme, než takovéhle natahování. :-D Nepřesvědčila mě moc ani Angela z ní se najednou stala nepřemožitelná kouzelnice. Mám tuhle postavu ráda, proto mi to přišlo tak nějak umělé.

Za to mě překvapila ta část, kdy Trn unese Nasuadu. V ten moment je totiž všem jasné, že se konečně na scénu dostane Galbatorixe. Zlo o němž jsme doposud jenom slýchali, ale nikdy jej pořádně neviděli. Taková závěrečná třešinka na dortu. Dokonce tu větší prostor dostane i Murtagh s Nasuadou. Nemohla jsem si pomoci abych tyhle dva nesrovnávala s Dragonem a Arya. Jakmile se mezi nimi začne vyvíjet něco hlubšího, tak Paolini to utne. V tomhle případě Murtagh odfrčí na dračím hřbetě bez slůvka rozloučení pryč. Paolini si zřejmě řekl, že, co se týče šťastné lásky, tak se vyřádil na Katharině a Roranovi a tím to pro něj končilo.

Co Paolini umí jsou bitvy a je to vidět především na závěrečném střetu, který vyšel na neuvěřitelných sedm kapitol. Po vyvrcholení následuje rozuzlení. Které je…řekněme, že působí neutrálně. Mrzelo mě, že Eragon nemohl být s Aryou. Chápu, Paolini se snažil o realističnost, ale…za to, co pro zemi a ostatní náš dračí jezdec vykonal si zasloužil lepší konec.

Právě Inheritance jsem si měla možnost oživit díky audioknize od nakladatelství Fragment. Hlas Martina Stránského je dokonalý a dokáže neuvěřitelným způsobem převyprávět takhle rozsáhlý příběh. Vyprávěním si hraje, mění tón hlasu, aby posluchač neusnul. Jedná se dvě cd, která v sobě ukrývají všechny kapitoly. Ono, co psát víc. Pakliže vám dělá problém rozsah knížky, tak právě audiokniha je ideálním způsobem, jak si čtení trochu ulehčit. Jednoduše zavřít oči, poslouchat a nechat se nést vypravěčem v podobě charismatického Martina Stránského.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Audioknihu Inheritance můžete koupit ZDE
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Marillee Marillee | E-mail | Web | 10. června 2014 v 22:17 | Reagovat

Přemýšlím o audioknize jako o vhodné alternativě pro vyčerpaného čtenáře, který nedokáže znovunačerpat síly do dalších knih! :D Poněvadž jsem předešlé díly četla opravdu dávno (asi 5 let zpátky), nejspíš se pro tuto možnost rozhodnu. Nějak se totiž do knihy nemohu začíst. ;) Tak děkuji!

2 mazikeen mazikeen | 28. března 2015 v 22:50 | Reagovat

ty zkomoleniny jmen tam nemáš schválně, že ne? (Dragon, Area, Paulini -_- )

3 Polgara Polgara | Web | 29. března 2015 v 16:36 | Reagovat

[2]: Za tohle se omlouvám. Zřejmě oprava wordu, už je to v pořádku. Kdyby ještě něco, tak budu za upozornění ráda. Děkuju za trknutí. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama