Richard A. Knaak – Hrdinové 1 – Legenda o Humovi

28. května 2014 v 17:38 | Polgara |  Fantasy
...

Nakladatelství: Fantom Print
Počet stran: 302
Rok vydání: 2007
Anotace:
Hrdinové. Bytosti z dávných legend Krynnu. * Solamnijský rytíř Huma se stal legendou již za svého života. Jenže čas postupně navál na jeho osud závěje prachu zapomnění. A tak jeho příběh ještě nikdo neslyšel - až do dneška. Krynn směřoval ke zkáze, ani Solamnijští rytíři nedokázali odolávat smrtonosným drakům, podporovaným armádami zlobrů a temnými kouzly odpadlých mágů. Jediný Huma se rozhodl vzdorovat samotné Dračí Královně. * Tak z něj život udělal hrdinu. A toto je příběh, který z hrdiny učinil legendu.

Je ironické, když si čtenář uvědomí, že právě Legenda o Humovi je první knihou z cyklu Dragonlance a právě ona se odrazovým můstkem Richarda A. Knaaka. Na rovinu přiznávám, že jsem začínala příběhy, kde se vyskytuje naprosto nejdokonalejší mág všech dob (dobrá, silně konkuruje Pugovi (schválně, víte odkud tenhle hošík je? /Napovím, po jakémsi přerodu si vezme jméno Milamber/ anebo Belgaratovi, ale to už je jiná). Ano, mám na mysli Raistlina Majereho, zlatookého mága a jeho věrného bratra a společníky.

Nicméně zpátky k Humovi.U téhle série jsem trochu váhala a pořád jsem okolo ní chodila jako kolem horké kaše. Nakonec však zvítězila moje úchylka mít všechny série dočtené do poslední knížky a už to jelo. Právě na Humovi je vidět spisovatelovi tendence sklouzávat k trochu vznešenějšímu jazyku podobnému skutečným legendám. Tudíž splňuje to, co slibuje název knížky.

Jak už tomu v příbězích Dragonlance bývá zvykem, společně s našimi hrdiny e ocitáme na Krynnu zmítaném válkou. Zlá královna Takhisis o sobě opět dává vědět a tentokrát jí nebude tak snadné poslat tam kam patří. Právě v těchto neklidných dobách se seznamujeme se solamnijským rytířem Humou. Právě on zosobňuje všechno, co obsahuje pojem rytířská čest, ale i něco víc. Dokáže se na svět dívat jinak Právě jeho snaha všechny neodsuzovat a dávat jim druhou šanci jej seznámí s minotaurem Kazem. I když zde jde spíše o náhodu.
Ty dva spojilo pouto pevnější než přátelství, a tak putují bok po boku po Krynnu zkoušeni různými útrapami. A že jich je. Spisovatel ani, ani jiné postavy nešetří. Dostanou se z jednoho maléru a jdou do průšvihu druhého. Humova odvaha jej dostane tak daleko, že se vypráví pro mocnou zbraň, která může zvrátit válku ve prospěch těch dobrých.

Na počátku jejich cesty se potkáváme pouze s Humou a Kazem a až časem se k nim přidá rytířův přítel z dětství mág Magius. Tři naprosto rozdílní "lidé". Je zajímavé, jak se v průběhu vyprávění vyvíjí jejich osobnost. Předem u Humy (i když ten trochu zamrzne s vývojem na mrtvém bodě).Kaz je totiž jeho naprostý opakem. Navíc pochází ze vzdálené části Krynnu, a tak se pouze těžce přizpůsobuje místním zvyklostem.

Nesmím zapomenout na draky, kteří jsou nedílnou součástí těchto příběhů. Jako první se střetáváme se stříbrnou dračicí, která se stane jakýmsi strážcem našich hrdinů. Postupem času nezůstane jenom u ní, ale přidají se další.

Trochu problém je s "vedlejšími" postavami. Je vidět na kom autorovi záleželo a na kom se vyřádil. Ostatní tak díky tomu příběhem pouze proplují a žádné větší emoce ve vás nezanechají. Což je tak trochu škoda. Přesto však dokázal nemožné a vytvořil složitý svět s zvyklostmi a osudy tak živými, že o nich přemýšlíte ještě delší čas po dočtení.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama