Henry Rider Haggard – Kleopatra

4. května 2014 v 16:40 | Polgara |  Historické romány
...

Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2014
Počet stran: 256
Anotace:
Slavný makedonský vojevůdce Alexandr Veliký vytvořil během velmi krátkého života jednu z největších říší historie. Po dobyvatelově smrti se rozpadla na menší státy, v nichž moc převzali jeho generálové. Egypt ovládl Ptolemaios a založil zde mocnou dynastii faraonů, která pod pyramidami vládla po tři staletí.
Posledním a nejznámějším z řeckých panovníků v Egyptě byla krásná a fascinující Kleopatra. Její život popisuje poutavý román známého britského spisovatele Haggarda. Je to dobrodružný příběh o touze po moci, lásce i zradě, který vypráví kněz Harmachis, v jehož žilách kolovala krev pradávných egyptských faraonů.

Po téhle knížce jsem šáhla z mnoha důvodů. Mohla za to nejenom posedlost Egyptem, ale skutečností, že právě Kleopatře toho bylo napsáno a natočeno víc než dost. Když jsem se dostávala příběhem dál a dá, vzpomínala jsem na knížky, které vyprávěly o životě této královny a stavěly se k němu různými způsoby.

Měla jsem tu čest číst dvoudílnou Kleopatru od Karen Essexové, potom od Michaela Granta (historik), ale i neméně slavnou verzi od Williama Shakespeara - Antonius a Kleopatra. Je jich mnohem víc, ale k těm jsem se prozatím nedostala. Nicméně je fascinující kolika proměnami si tato královna prošla. Možná bych mohla zmínit ještě filmy z roku 1963 a 1999. Vyprávějí o tomtéž, ale jsou rozdílné, že to snad víc ani nejde.

Nicméně pátkuje knížce. Haggard je výborný spisovatel a ví o čem píše. Jen jsem si nemohla pomoci, ale jeho styl psaní mi připomínal Egypťana Sinuheta. Na jednu stranu se snažil verzi přizpůsobit modernímu čtenáři, ale zároveň dodržoval jazyk historických publikací. Byl složitý, ale ne tolik, aby se do něj čtenář zamotal. Naopak tím dokázal víc navodit atmosféru. Navíc taktéž nás příběhem provází vypravěč, jenž se nám představí jako Harmachis.

Díky němu se dozvídáme o egyptských bozích, historii, zvycích, ale i lidech, kteří v něm žili. Velmi popisným způsobem před nás všechny tyto informace předkládá jako hotovou věc, kterou doplňuje právě příběh nejslavnější egyptské královny (dobrá, ještě slavná je Hatšepsut (mimochodem, výborná knížka od Christine Desroches Noblecourt - Nesmrtelný odkaz starého Egypta, ale ani příběhy od Pauline Gedgeové či Godard Joelyne nejsou špatné), Nefertiti…ale pokračovat ve vyjmenování, tak to tu budu sto let).

Příběh je rozdělený do tří částí. První část je jakousi vstupní branou. Teprve se vším seznamujeme a dozvídáme se všechno podstatné proto, abychom mohli plně pochopit celek. Druhá a třetí část už je víc beletrističtější. Konečně vypráví příběh tak, jak jej známe. Tedy známe. Znovu se ukázalo, kolikrát lze ještě změnit.

Rozehrává se tu před námi stará znám partie, kterých se Harmachis účastní. Je to totiž král země zvané Khemi. Právě on se musí vydat za královnou a zabít ji. Jenže všechno zkomplikuje vztah, který se mezi nimi vytvoří. Tak známé, ale přeci tak jiné. Spisovatel Haggard dokázal nemožné a znovu oživil zajímavým způsobem příběhy slavných hrdinů. Čtivé, fascinující, ale také poučné.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Omega
Knížku můžete koupit na Kleopatra
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 4. května 2014 v 18:29 | Reagovat

Tuhle knížku si musím připsat na seznam toho, po čem se podívat v knihovně. :-) Taky jsem úchyl na Egypt, takže mě to docela láká. Krom toho, ta obálka je fantastická...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama