Veronica Rothová – Rezistence

27. dubna 2014 v 18:47 | Polgara |  Sci-fi, Dystopie
...

Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2012
Počet stran: 352
Anotace:
Měl to být pro Tris šťastný a slavnostní den, ale všechno dopadlo úplně jinak. Po krvavé tragédii mezi frakcemi vzrůstají konflikty a nad společností se vznáší válka. Tris se musela rozhodnout už jednou - a teď ji čeká další volba. Dřívější rozhodnutí, obavy, zármutek i provinilost, to vše ji teď dostihlo a Tris nezbývá než bez výhrad přijmout svou Divergentní identitu. Dokáže se ale vyrovnat se vším, co to znamená?
Recenze na Divergenci

Vzhledem k nedávnému připomínání si všech podrobností z jedničku jsem neodolala a pustila se i do dvojky. Nicméně je zvláštní, jak se některé knížky vyvíjejí. Divergence byla výborná, plynula a vtáhla vás do děje takovým způsobem, že jste žasli. Přesto jste se v té době neubránili určitému srovnání s jinou systolickou trilogií. Ano, mluvím o Hunger games. Přesto však je mezi jedničkou a dvojkou velký rozdíl. Jak už to u prostředních dílů bývá zvykem jsou jakýmsi přelomem.

Je to vidět hodně na Rezistenci, kde postavy, které jste znali z dřívějška (anebo jste si to alespoň mysleli) se změní tak moc, že vám spadne brada. Chápete důvody, uznáváte způsob jaký spisovatelka zvolila, ale jen žasnete nad tím. Je to hodně velká změna. Možná právě to dopomohlo k tomu, aby děj nabral spád.

Překvapila mě proměna Tris a Čtyřky. Tris je najednou ráznější, dokáže překonat svůj strach,. Za to Tobias je pořád stejný, svým způsobem. Jejich vztah se taky hodně změnil. Máme tady víc hádek mezi nimi, ale taky pochybování ze strany Tris, která neví, jak se postavit k tomu, co k ní jistá osoba cítí. Zároveň neočekávejte, že postavy budou mít na růžích ustláno. Ba právě naopak. Vzhledem k tomu, že je to dystopie, tak si tu nikdo není jistý svým životem.

Vzpomínáte si, jak jsem v předchozí recenzi psala, že bych chtěla patřit mezi Sečtělé, ale pak jsem o tom pochybovala? Tak po dočtení Rezistence si jsem jistá, že tam skutečně ne. Právě frakce Sečtělých se chopí uvolněných otěží vedení. Chtějí zničit všechny své nepřátelé, kteří by se odvážili postavit na odpor. Zapomněli však na Neohrožené, kterým se nelíbí, že by jim nějaký páprda měl poroučet.

Tobias a Tris necestují sami, společně s nimi se do frakce Mírumilovných vydává Peter, její bratr Caleb a otec Marcus. Zároveň, oproti Divergenci se nesdružují pouze na jednom místě, ale vydávají se téměř do celého Chicaga. Líbí se mi i náhled do ostatních frakcí, který mi pak však v závěru přišel jen takovým připomenutím starých časů. Protože to, co se stane pak…ale ostatně, od toho byste si měli přečíst knížku, ne? Usmívající se

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Slečna Grafoy Slečna Grafoy | Web | 27. dubna 2014 v 20:07 | Reagovat

Dle mého názoru je to sestupná série. Poslední díl, Alegiant, jsem četla v angličtině a musím říct, že jsem byla zklamaná. A překvapená.

2 nel-ly nel-ly | Web | 3. května 2014 v 11:13 | Reagovat

Já už mám zase pocit, že to nedočtu... chvíli jsem četla na jeden zátah asi dvěste stran a teď jsem jen pár od konce a už se mi to znovu otevírat nechce.
Ačkoliv se knihy čtou skvěle, nikdy mě nic netáhne zpět, abych se dozvěděla: Co teda? A bez toho, je pro mě kniha docela zbytečná.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama