Terry Goodkind- Legenda o Magdě Searusové – První zpovědnice

19. dubna 2014 v 18:53 | Polgara |  Fantasy
...


Nakladatelství: Classic
Rok vydání: 2013
Počet stran: 504
Anotace:
Závoj halící nesmrtelnou legendu se odkrývá. Leží za ním děsivé příběhy z bájných dob nejmocnějších čarodějů, časů, kdy vznikl meč pravdy a začala strašná válka mezi Starým a Novým světem. Příběhy o tom, kdo a proč ukryl Chrám větrů, o důvodu vytvoření d'harského pouta, o lidech, kteří dali vzniknout snovým cestovatelům, událostech vedoucích k vytvoření první zpovědnice.

Recenze na seriál Legenda o hledači natočený podle série Meče pravdy.

Kdo zná Goodkindovu nejslavnější sérii ví, co od něho očekávat. I když uznávám Ozubím reguly trochu překvapil. Tentokrát se vrátíme pominulosti daleko před Richardem, Kahlan, Tedeem, Carou a mnoha dalšími. Šel mnohem dál a svůj svět rozvedl do takových šířek, které se jenom tak nevidí.

V podstatě se vrací do okamžiku, kdy Zpovědnice ještě nebyly. Kdy se jejich zrod teprve chystal. Kdo je vlastně Magda Searusová? Žena, nízkého původu, jež měla to štěstí a vzal si ji Čaroděj Prvního řádu? Anebo žena, která se díky své inteligenci dostala do popředí. Magda je obojím. Právě tyto vlastnosti, nejenom její pověstná krása, ale také inteligence, síla, rozhodnost dokáží rozpoutat do pohybu události, které změní svět takovým způsobem, který si nedovedla představit ani ona sama.

Přestože se v příběhu nevyskytuje fyzickým způsobem, tak je na něj často vzpomínáno. Baraccus, muž Magdy. Chápu, proč ho tolik milovala a je vám od začátku jasné, že jeho sebevražda není sebevraždou, a že za tím bylo něco víc temnějšího. Jenže to, že zemřel pro Magdu představuje mnohem víc nepříjemností.

Původ a postavení jsou v její zemi velmi důležité. U žen se pozná vysoký šlechtický původ podle vlasů - Čím delší vlasy, tím má vyšší postavení ve společnosti. Právě tohle mě fascinovalo už v sérii Meč pravdy. Jakmile Magdě vlasy ostříhají, aby jí ukázali, kde je její místo. Neuvědomili si však, že budou muset udělat mnohem víc, než jen ostříhat vlasy. Magda začne pátrat na vlastní pěst, začne do situace pronikat čím dál tím hlouběji.

Navštěvuje lidi s nimiž se její muž stýkal, pátrá a hledá pravdu. Asi nejděsivější je její setkání se spiritkou. Duchové. Téma v Meči pravdy velmi časté. Právě tady odhalujeme, jak je mystika pro všechny důležitá a jakou moc má víra v říši mrtvých. Jenže cestování do tohoto světa je mnohem nebezpečnější než by se na první pohled mohlo zdát, a tak Magda jen tak tak vyvázne se zdravou kůží. Sympatický je i čaroděj Merrit, který má v příběhu také neméně důležitou roli.

Právě První zpovědnice se snaží přijatelným způsobem vysvětlit, proč bylo vytvořeno d´harské pouto, schránky Ordenu či Chrám větrů. Jména tak známá, ale přesto nepochopená. Konečně se díky tomuto příběhu dozvíme některé náznaky z knih minulých. Ale především konečně pochopíme smysl Zpovědnic. I když pochopíme není to správné slovo. Jsou nám vysvětleny věci, které byly pouze naznačeny.

Navíc je to jakási připomínka krásného vyprávění o Richardu a Kahlan. Takové menší vzpomínání si doplněné o nové postavy. Fascinující je Goodkindovu magie, kterou dokázal podat naprosto neuvěřitelným způsobem. Odlišil se od všech ostatních spisovatelů, šel svoji vlastní cestou a stálo to za to.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama