seriál Mušketýři (2014)

19. dubna 2014 v 18:02 | Polgara |  Seriály
...


Už tu byli tolikrát, že když vám padne zrak na nenovější seriálové zpracování, tak první, co vás napadne je: "Pane Bože, už zase." Ale ze zvědavosti a díky doporučením nejnovějšímu dílu ze světa Dumasových hrdinů dáte šanci. A neprohloupíte.

Zpočátku dost rozpačitý seriál nakonec ukáže, že se v něm ukrývá víc než je na první pohled patrné. Potěší i fakt, že se hodně částí seriálů natáčelo v naší stověžaté Praze.

Další otázkou, která vám proletí hlavou je, jak takhle relativně jednolitý příběh chtějí dát do seriálových epizod. Jenže, již od prvního dílu pochopíte, že tady všechna dosud zavedená pravidla končí.

Ano, máme zde už stokrát ohraný příběh, který si prošel tolika proměnami, že si na všechny ani nevzpomenete, ale tentokrát je pojatý ze širšího hlediska. Seriál totiž umožňuje něco, co film nemůže. Trochu příběh roztáhnout.

Na začátku se potkáváme s naším starým známým D'Artagnanem (Luke Pasqualino). Tentokrát se však režisér rozhodl začít trochu jinak. Proto se náš mladý hrdina vydává za mušketýry s touhou po pomstě. Někdo mu totiž zavraždil otce a poslední jméno, jež jeho táta vyslovil bylo: "Athos (Tom Burke)." A tak se dostává do střetu s našimi starými hrdiny, které netřeba představovat. Všechno probíhá v podstatě tak, jak to známe z předchozích zpracování. Mušketýři a D´Artagnan stojí proti sobě připraveni začít souboj. Jenže v tom nejnevhodnějším okamžiku je přepadne kardinálova garda, které vypráší kožich levou zadní.

V této scéně se do dění dostává také Constancce (Tamla Kari), která tu působí jako svérázná žena, která se nebojí postavit jakémukoliv problému. Líbí se mi, jak je tady zobrazována. Herečkami dodala tu správnou energii a hodně potěšila i ta část, kdy se začne učit zacházet se zbraní. Zároveň nejednou našim hrdinům pomůže svým přispěním do vyřešit nejeden problém.

I kardinál Richelieu (Peter Capaldi) zde dostál určité změny. Nemohu si pomoci, ale v tomto seriálu nepůsobí jako takový padouch. Ano, intrikuje tu kudy chodí, ale má k tomu své důvody, které dokážete pochopit. Má tu mnohem víc prostoru než ve filmech jeho setkání s Milady de Winter (Maimie McCoy) jsou jakýmsi zpestřením seriálu. Tahle ženská to sehrála výborně a od začátku jste ji chtěli vypíchnout oči a říkali jste si: "Tak už ji konečně zab!"

Na začátku se může zdát, že nejdřív představí všechny hrdiny strašlivě rychle. Seriál je rozdělený do krátkých epizod, kde se dozvídáme mnohem víc o jejich minulosti, ale i přítomnosti. Tudíž se postupně setkáme s životem nejenom Athose, ale i Porthose (Howard Charles) a Aramise (Santiago Cabrera). Sice už zaběhnuté detaily znáte z minulých zpracování, ale tohle je něčím jiné. Navíc okořeněné větším prostorem, který seriál poskytuje

Nejsou zapomenuty ani intriky okolo královského páru. Král (Ryan Cage) tu působí velmi zvláštním dojmem. Někdy jako rozmazlený kluk, který se bez kardinála ani neoblékne, jindy zase jako rozhodná osobnost, která se nebojí prosadit vlastní názor. Za to královna Anne (Alexandra Dowing) si prošla velmi překvapivou proměnou. Jindy tichá, nenápadná, stojící v pozadí, ale přesto umí zatahat za nitky. Po druhé zase žena, která se nebojí otevřeně vzít věci do svých rukou.

Tím lepším jsou zde šermířské souboje, jichž si tu užijete víc než dost a ani po první sérii vás neomrzí. Je vidět, že režisér věděl, co dělá a dodržoval všechna hlediska doby v níž se příběh odehrává. Což se projevuje i na kostýmech a interiérech. To už však není třeba ani komentovat. Seriál prozatím skončil první sérií, která má na svém kontě deset dílů. Hodně velkým tahem jsou i hlášky čtyř přátel. Herci staré známé, stokrát ztvárněné skvěle vystihli a mezi nimi to klape. Věříte jim první poslední. Navíc některé ty hlášky, které ve Třech mušketýrech padnou stojí za to. A konec je takový, kdy spíláte režisérovi za to, že musíte tak dlouho čekat na další sérii.

"Nic jsem neviděl, byl jsem tady."
- "Dobře."
-"Ty ses vyspal s královnou?!
Toť k tomu, byl jsem tady."

Když už jsme u těch starých zpracování, tak se mi moc líbili Tři mušketýři z roku 1973, pak zpracování 1993 a Muž se železnou maskou. To poslední je spíše oddechovka se sympatickými herci. Ani nejnovější mušketýři nebyli špatní, ale to už bylo trochu moc a divím se, že se Dumas neprorotoval až k povrchu a nezačal režiséra strašit.
Zdroj obrázků 1 a 2
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Snowy Snowy | Web | 19. dubna 2014 v 19:05 | Reagovat

Hezky shrnuté, ale asi bych se na to nepodívala. :-)

2 Lokusta Lokusta | Web | 19. dubna 2014 v 19:14 | Reagovat

Dumasovi Traja mušketieri sú oddychvou záležitosťou, takže tragicky nikdy žiadne ich spracovanie neberiem a tento seriál, len nedávno som zistila, źe existuje, by som si rada zhliadla alebo skôr doň zbežne  nakukla.

3 Mája Mája | 11. června 2015 v 16:49 | Reagovat

To je super seriál :-) bude další řada? :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama