Karin Fossumová - Provokatér

6. dubna 2014 v 18:07 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...

Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2013
Počet stran: 216
Anotace:
Bezchybný život Karstena a Lily Sundelinových se hroutí ve chvíli, kdy nacházejí své dítě spící v kočárku za domem celé od krve. Po překotném úprku do nemocnice se dozvídají, že jejich dcera není zraněná, kdosi ji pouze postříkal jateční krví. Kdo se mohl snížit k tak děsivému vtipu? Vrchnímu komisaři Konrádu Sejerovi někdo pošle pohlednici se zprávou: "Peklo právě začíná." A opravdu, zakrvácené dítě je pouze prvním z řady dalších zvrácených vtípků, které terorizují široké spektrum nic netušících obětí.

Autorka, která se nebojí zacházet až do nejmenších detailů. Nepřikrášluje, neidealizuje,ale všechno čtenáři servíruje tak, jak to je. Právě to dokáže už první scénou, kdy dva spořádání manželé najdou své mimiko zborcené krví. Je to šok nejenom pro ně, ale i pro celé městečko, které je rázem vzhůru nohama. Vždyť jaká zrůda by tohle mohla udělat sotva narozenému dítěti? Otázek je čím dál víc, poněvadž nezůstane pouze u jediného případu. Šíleností a záhadných někdy až nechutných událostí se hromadí čím dál víc. Policie si navíc pořád neví rady a tápá ve tmách.

Karin šla na svůj detektivní příběh trochu jinak a pachatele nám odhalila na samém začátku. Jenže tím mu dodala právě zvláštní kouzlo. Vy víte, oni nevědí. O to je celé vyprávění děsivější. Celou dobu si říkáte, jak je odhalení jednoduché, pořád na postavy křičíte, že vrah je ten kluk, ale oni neslyší. Musí si všechno vytrpět až do samého konce. Spisovatelka zvolila er formu a příběh je rozložený o tří pohledů. Postupně se tak setkáváme s komisařem Sejerem, samotným Johnnym, ale také obyvatel do jejichž mysli čtenář nahlédne díky věcem, které jim šílenec provede.

Provokatér je sbírka šílených nápadů jedné pokroucené mysli. Smutné je, že Johnnyho chování chápete, vždyť, to, co si ona sám musel vytrpět nebyla taky žádná lahůdka, ale odsuzujete ho za to, že si t vybíjí na lidech, kteří za nic nemohli. Šílenost v tomto příběhu dostává nový rozměr a vy si po dočtení Provokatéra připadáte jakoby vás přejel buldozer. Je to hodně emotivní čtení. Šílené, ale chytlavé.

Fossumová jednoduše umí. Ví, jak upoutat čtenářovu pozornost. Nutí ho si myslet, že od počátků má všechno pod kontrolou a ví víc než samotní vyšetřovatelé. Postupem času se dozvídáme, jak jsme se spletli. Navíc dokázala zajímavým způsobem popsat atmosféru poklidného městečka se zaběhlými zvyklostmi, a pak ji zničit jedním šíleným mozkem. V závěru se dočkáte řešení, které byste netipovali a od knížky odcházíte s rozporuplným pocitem.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Provokatér
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Wolf Draven Wolf Draven | E-mail | Web | 6. dubna 2014 v 18:20 | Reagovat

Mě dostala ta záležitost s tím malým klukem... :-x O_O

2 Melanie Melanie | Web | 30. června 2014 v 13:13 | Reagovat

Od Fossumové jsem zatím četla jenom Kdo miluje jinak, ale její styl mě zaujal a ostatní její knížky si určitě přečtu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama