Jan Žáček, Týna Daňková - Zběsilá bezmoc

13. dubna 2014 v 19:17 | Polgara |  Česká literatura
...Nakladatelství: Fragment
Rok vydání: 2013
Počet stran: 256
Anotace:
Mladá dívka je surově napadena, znásilněna a zavražděna. Její otec, univerzitní profesor, marně čeká na spravedlnost. Útočníci jsou propuštěni na svobodu. Sám tedy bere do rukou zbraň a vykoná jediný trest, který považuje za spravedlivý - trest smrti. Poté musí zmizet. Policie má totiž jediný cíl - najít ho a zlikvidovat, aby nemohl nikomu popsat skutečnou vládu zločinu v naší zemi. Jeho výpověď ohrožuje mnoho vlivných lidí, a za to se platí nejvyšší cena...

Pakliže se do čtení knížky hodláte pustit, tak je na místě varování, že spisovatelé si neberou servítky. Přestože se jedná o vymyšlený příběh, tak jej podávají natolik věrohodně a naturalisticky, že jim od začátku do konce věříte, že se to mohlo stát. Příběh je to natolik reálný, že vám při čtení někdy běhá mráz po zádech.Ono za to může i to, že některé prvky jsou psané podle skutečných událostí.

Zběsilá bezmoc má přes 200 kapitol a co kapitola, to jiný příběh. Pokaždé se společně s hrdiny ocitneme někde jinde a postupně tak skládáme mozaiku celého vyprávění. Příběh je vyprávěný z vícero úhlů pohledu. Překvapilo mě, že se v průběhu psaní občas objeví ich forma.

Pan Bolt představuje relativně obyčejného občana, který se dostane do situace, kterou byste nepřáli ani největšímu nepříteli. Pokud by se jeho výpověď dostala na světlo, tak bude ohrožena pozice velmi vlivných lidí,, což nikdo z nich nechce. Nutno podotknout, že jej k tomu dohnaly právě zákony, jež se měly postarat o spravedlnost.

Fascinuje mě jak tak relativně jednoduchý příběh dokáže být natolik přesvědčivý a chytlavý. Bezmoc tu dostává nový rozměr a v podstatě na vás křičí v každém slově. Uvědomujete si nespravedlnost našich soudů, která zde dostává nový rozměr. Jan Žáček ve Zběsilé bezmoci nechal plně rozvinout svůj novinářský talent a nebere si servítky. Otevřeně kritizuje to, jak to u nás chodí. Vy pak jenom žasnete nad tím, jak je tohle možné. Navíc si odmítáte připustit, že je u nás, i v dnešní době něco takového možné.

Sice jsem si při čtení vzpomněla na realitu, kolikrát se něco podobného nejednou probíralo v médiích (nutno podotknout, že i ta mají tendenci přikrášlovat), ale až po tomhle vám dojde, jak moc jsou některé státní orgány zkorumpované. Je zde ukázáno, jak to vypadá, když selže spravedlnost a člověk ji musí vzít do vlastních rukou. V cestě mu však stojí nejeda překážka a nakonec je to on sám, kdo je vinen.

Zběsilá bezmoc je čtivá a fascinující. Spisovatelé si vybrali velmi živé téma, které zasáhne nejednoho čtenáře. Při čtení jenom užasle zíráte a říkáte si,jak je tohle možné. Název a samotný příběh ve vás zanechá hodně silných emocí a donutí vás přemýšlet hlouběji než byste sami původně čekali.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Fragment
Knížku můžete koupit na Zběsilá bezmoc
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama