Jan Strnad, Richard Corben – Ragemoor

5. dubna 2014 v 20:30 | Polgara |  Komiksy
...


Nakladatelství: Comicscentrum
Počet stran: 112 černobílých + plnobarevných
Anotace:
Příběh, který vás za chladných, temných a deštivých nocí donutí zkontrolovat, zdali jsou všechna okna dobře zavřená. Geniální gotický horor na pomezí E. A. Poea, H. P. Lovecrafta a B. Stockera. Ragemoor je atraktivní především skvělou kresbou slavného kreslíře Richarda Corbena.

Corben je jedním z kreslířů ze sedmdesátých let a řadí se mezi veličiny amerického undergroundu. Zpočátku méně známý autor se proslavil až díly jako Punisher (můžete nově najít v ultimátním marvelovském kompletu, už jsem s ním měla tu čest). Hellboy a pár dalších. Právě Ragemoor obsahuje něco, co Corben miluje - horor. Projevuje se na něm jeho znalost Poea a Lovecrafta jejichž vliv se snoubí právě v Ragemoor.

Hlavním hrdinou je tu Herbert, zámecký pán. Přesto však není na zámku sám a jako pomocníka má věrného sluhu, který je zasvěcený do všech záhad a mírně šíleného otce. Ragemoor. Už samo jméno v čtenáři vyvolává pocit mrazení na zádech a chuť mít při čtení všude rozsvíceno. Ragemoor. Skřípe, bouchá, rámusí, děsí. Jedná se totiž o zámek s duší. Bytost nebo mocnou entitu, která na sebe vzala podobu staré budovy.

Děsivost budovy neprojeví v okamžiku, kdy se na zámku objeví Berberův strýc a sestřenice. Právě strýc je jeden z těch nevěřících Tomášů. O Herbertovi si myslí, že je zralý do blázen. Tedy do doby než nastane noc a on je nucený strávit ji ve zdech zámeckých.

Na celém příběhu je vidět, že na něm spolupracovali dva lidé. O mytologickou část se postaral Jan Strnad a celou ji dovedl k děsivé dokonalosti. Děsivým myslím v tom smyslu, že lidé oné moci podlehnou. Je zvláštní, že závěrečné rozuzlení je bráno s jakýmsi nadhledem a humor v něm je víc než patrný.

Je škoda, že právě tenhle kousek je trochu polozapomenutý a zapadlý. Vždyť to mistrovství nejenom scénáristické a kreslířské, ale, i co se týče obálek je víc neobdivuhodné.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Comicscentrum
Komiks můžete koupit na Ragemoor
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama