Felix J. Palma – Mapa času

1. dubna 2014 v 16:44 | Polgara |  Historické romány
...Nakladatelství: Host

Rok vydání: 2013
Počet stran: 528
Anotace:
Píše se rok 1896 a celý Londýn žije převratnou novinkou - cestováním v čase. Společnost Murrayho cesty časem totiž svým klientům nabízí možnost uskutečnit dávný lidský sen a vypravit se do jiné doby. A to přesně udělá Claire Haggertyová, svérázná mladá dívka ze zámožné rodiny, která je přesvědčená, že jí žádný z nudných nápadníků nedokáže dát opravdovou lásku. Proto se vypraví do roku 2000, kde se zamiluje do muže z budoucnosti a zažije s ním milostný románek napříč časem. Ne každý ale touží po budoucnosti. Andrew Harrington chce spáchat sebevraždu, protože ho nic nedokáže zbavit bolesti ze smrti jeho milované, prostitutky Marie Kellyové, které se stala poslední obětí Jacka Rozparovače. Když se však objeví možnost cestovat v čase, rozhodne se vypravit do minulosti a Marii zachránit. Jenže cestování má svá rizika. Můžeme měnit minulost? Smíme vidět budoucnost?

V první řadě se nesmíte leknout rozsahu knížku. Přeci jenom to není žádné tintítko, ale pořádná vazba. A to doslova. Atmosféru navozuje již krásná obálka, která jasně dává najevo jakým směrem se příběh bude ubírat. Nutno podotknout, že spisovatel nás detaily nešetří a všechno popisuje velmi podrobně. Skoro mi to připomíná některé autory ze starších období, kdy popisovali každičký detail, protože dostávala zaplaceno za stránku (tím si jsem jistá, tak na 50%). Jenže Felix dokázal nemožné popis všeho dotáhl k dokonalosti. Snažil se být velmi, velmi podrobný. Někde mi to vadilo, jinde zas ne a spíše to pomáhalo dotvořit celkovou atmosféru děje.

Felix neváhal a propojil tu minulost s nepříliš vzdálenou budoucností, a tak se tu před námi odehrává víc než zajímavé povídání. Tím nejhlavnějším je, že se zde střetávají tři naprosto rozdílné lidské osudy, které spojuje pouze možnost cestovat časem. V té době totiž existuje společnost, která dokázala nemožné a umožňuje svým klientům splnit si sen.

Na rovinu přiznávám, že mě na knížce nejvíc lákala skutečnost, že se odehrává v Anglii v 19. století. Nutno podotknout, že, co se týče historického podtextu se autor překonal a dotáhl jej k dokonalosti. Kamenem úrazu je možná právě rozsáhlá popisnost, která nejednoho čtenáře odradí. Možná právě ta může za to, že se čtenář začne časem nudit a ztrácí pozornost. Je zajímavé, že tohle se mi stalo jen v některých pasážích. Jinak je příběh čtivý, neuvěřitelně propletený a zajímavý.

Nutno podotknout, že samotný spisovatel sám sebe zasadil do role vypravěče, který skáče do textu a má vliv na čtenáře. Vzhledem k tomu, že příběh je rozdělený do tří část, které se spojí až téměř na úplném konci. I tak vám pak dokáže zamotat hlavu takovým stylem, že si přijdete, jak kdybyste byly Alenka v říši divů. Hraje sis vámi jako kočka s myši. V, jak vtáhnout a nepustit, ale takoví, jak správně čtenáři zamotat hlavu objasněním, jenž by očekával málokdo.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Host
Knížku můžete koupit na Mapa času
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Briannag Briannag | Web | 1. dubna 2014 v 18:15 | Reagovat

Mapu času jsem četla před časem a taky se mi moc líbila. Je to složitý a zajímavý příběh... :-)

2 Trinity Estridge Trinity Estridge | Web | 1. dubna 2014 v 19:10 | Reagovat

Mapu času jsem četla někdy na podzim a byla jsem unešená, je to jedna z nejlepších knih, co jsem minulý rok četla. :)

3 Elinor Elinor | Web | 2. dubna 2014 v 11:59 | Reagovat

Proč... historický román? :)
Každopádně to vypadá na zajímavý tip. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama