Cat Wintersová – Ve stínu černých ptáků

20. dubna 2014 v 21:08 | Polgara |  Thriller, Mysteriózní
...

Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2014
Počet stran: 352
Anotace:
V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega.
Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.
Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost - cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc - nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci. Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?

Knížka je to dokonalá ve všech směrech. Fascinoval mě nejenom krásný a čtivý příběh ale i grafické zpracování knížky. Obálku netřeba komentovat, těmi se nakladatelství Jota vždy vyznačovalo, ale ten vnitřek. Všechny obrázky jsou laděné v černobílé, tudíž udržují jakousi temnější atmosféru. Přeci jenom téma 1. světová válka a chřipka nejsou zrovna optimistická. Možná právě ta mohla za vývoj hlavní hrdinky Mary. Vždyť vyrostla v dívku, která se nebojí projevit vlastní názor, je rozhodná a odporuje dospělým lidem. Což bylo na tu dobu trochu nezvyklé.

Chtě nechtě se musí odstěhovat do Oregonu k tetě, poté, co jejího otce zatknou. Zde se ocitáme v prostředí zasaženém nejenom válkou, ale i chřipkou. Právě to učinilo lidi otrlými a silnějšími. Je běžné nosit roušku přes obličej, ženy mají krátké vlasy a pracují v továrnách na výrobu zbraní.Takovým případem je i Maryina teta Eva. Školy jsou uzavřené, všude panuje všudypřítomný závan smrti.

Krom klasického příběhu, který je vyprávěný především z pohledu Mary máme ještě možnost nahlédnout do dopisů, které ji posílá její přítel Stephen E. Emberse. Právě on musel odejít do války a je na frontě. Jeho prostřednictvím se dozvídáme, jak to tam chodí a nejhlavnější okamžiky války. Postav se postupem času v příběhu objevuje víc. Mezi ty hlavní patří Julius, bratr Stephena a jejich matka.

Hodně zajímavým prvkem je tu nádech mysteriózna, který se projevuje v podobě Maryina nečekaného talentu. Autorka hodně překvapila především v hodnověrnosti. To, jak dokázala vystihnout období války, strach z chřipky, ale i vychytralé fotografy,kteří se přiživovali na lidském utrpení. Šlo o ty, kteří falšovali snímky tak, aby je mohli prohlásit za skutečné fotografie zesnulých.

Příběh je to fascinující. Nevím, co mě uchvacovalo víc zda reálnost knížky anebo jeho mysteriózní část. I konec odpovídal úrovni, kterou autorka nasadila. Překvapil mě její dovětek na konci knížky, kde se zmiňuje o svém výzkumu ohledně určitých reálií. Docela jsem i chápala inspiraci ve jméně slavné spisovatelky, která stvořila postavu Frankensteina. Temné, fascinující a uchvacující.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Jota
Knížku můžete koupit na Ve stínu černých ptáků
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama